جدیدترین تغییرات در ناک NOC و تأثیر آنها بر متقاضیان اکسپرس انتری

جدیدترین تغییرات در ناک NOC و تأثیر آنها بر متقاضیان اکسپرس انتری

19 آذر , 1401

اداره مهاجرت کانادا به سیستم NOC 2021 تغییر مسیر داده است. در این مطلب هر آنچه باید از این تغییر بدانید را مرور می‌کنیم.

اداره مهاجرت کانادا از 16 نوامبر به ورژن جدید سیستم ناک یا دسته‌بندی ملی مشاغل (NOC) تغییر مسیر داده و این تغییری است که از 27 جولای آغاز شده است.

این حرکت تغییراتی را برای برخی از برنامه‌های مهاجرتی کانادا من‌جمله اکسپرس اینتری رقم خواهد زد.

برای نمونه گرچه سیستم قبلی ناک (NOC 2016) متقاضی اکسپرس اینتری را ملزم به داشتن سابقه کاری می‌کرد که در انواع مهارتی 0، A یا B قرار می‌گیرد؛ اما تغییر مسیر اداره مهاجرت به NOC 2021 همراه خود تغییراتی را برای سیستم آموزش، تجربه و مسئولیت‌ها (TEER) به همراه خواهد آورد.

نحوه تطابق دسته مهارت‌های سیستم قبلی ناک با دسته‌های TEER سیستم ناک 2021 به شرح زیر است:

نحوه تطابق دسته مهارت‌های سیستم قبلی ناک با دسته‌های TEER سیستم ناک 2021
NOC 2016 NOC 2021
سطح مهارت 0
TEER 0
سطح مهارت A TEER 1
سطح مهارت B
TEER 2
سطح مهارت B
TEER 3
سطح مهارت C
TEER 4
سطح مهارت D
TEER 5

معیارهای به روز شده NOC 2021 برای اکسپرس اینتری

معیارهای به روز شده NOC 2021 برای اکسپرس اینتری
برنامه اسکیل ترید فدرال برنامه اسکیل ورکر فدرال تجربه کانادایی معیارهای واحد شرایط بودن
CLB 5 برای مهارت‌های مکالمه و شنیداری، CLB 4 برای مهارت‌های خواندن و نوشتن CLB 7 CLB 7 برای شغل‌های TEER 0 یا TEER 1 ؛ CLB 5 برای شغل‌های TEER 2 یا TEER 3
مهارت‌های زبانی انگلیسی یا فرانسوی
سابقه کار در شغل فنی نیازمند مهارت در سطح TEER 2 یا TEER 3 (توضیحات بیشتر در ادامه جدول) سابقه کار در شغلی که در یکی از این دسته‌ها قرار داشته باشد: TEER 0، TEER 1، TEER 2 و یا TEER 3 سابقه کار کانادایی در شغلی که در یک یا چند دسته زیر قرار داشته باشد: TEER 0، TEER 1 ، TEER 2 و یا TEER 3 نوع/سطح سابقه کار
دو سال سابقه ظرف پنج سال اخیر (ترکیبی از کارهای تمام وقت و پاره وقت) یک سال سابقه کار مداوم ظرف ۱۰ سال گذشته (ترکیبی از کار پاره وقت، تمام وقت و یا داشتن بیش از یک کار در شغل اصلی) یک سال سابقه ظرف سه سال گذشته (یا ترکیبی از سابقه کار تمام وقت و پاره وقت)
میزان سابقه کار
داشتن جاب آفر معتبر برای استخدام تمام وقت به مدت حداقل یک سال و یا گواهی نامه برای فعالیت در آن شغل نیازمند مهارت که توسط مقام فدرال، استانی یا منطقه‌ای صادر شده باشد. لازم نیست اما می‌توانید معیارهای انتخاب (FSW) را برای داشتن جاب آفر معتبر به دست آورید. لازم نیست
جاب آفر
لازم نیست داشتن تحصیلات دبیرستانی لازم است. می‌توانید امتیاز بیشتری را برای تحصیلات متوسطه‌تان به دست آورید. لازم نیست
تحصیلات

گروه‌های اصلی TEER 2 و TEER 3 که واجد شرایط فدرال اسکیل ترید هستند عبارت‌اند از: Major Group 72، مشاغل فنی و آفیسرها و کنترلرهای حمل و نقل به غیر از Sub-Major Group 726، آفیسرها و کنترلرهای حمل و نقل؛ Major Group 73، مشاغل عمومی؛ Major Group 82، سوپروایزرها در منابع طبیعی، کشاورزی و مشاغل مرتبط؛ Major Group 92؛ سوپروایزرهای صنایع همگانی، تولید و فراوری و اپراتورها و کنترلرهای یوتیلیتز؛ Major Group 93، اپراتورهای فراوری و کنترل مرکزی و مونتاژ کننده‌ها و بازرس‌های هواپیما به غیر از Sub-Major Group 932، مونتاژ کننده‌های هواپیما و بازرس‌های مونتاژ هواپیما؛ Minor Group 6320، آشپزها، قصاب‌ها و نانوایان و Unit Group 62200، آشپزها.

نکته: CLB به آزمون زبان کانادا تحت عنوان Canadian Language Benchmark اشاره دارد

نکته کلیدی در مورد امتیازهای گزینش برای فدرال اسکیل ورکر

امتیازهایی که برای selection factor به عنوان بخشی از برنامه اسکیل ورکر فدرال داده می‌شود جای خود را به چارت به‌روزرسانی شده نوع/سطح مهارت که در سیستم NOC 2021 معرفی شده داده است.

مثال: اگر یک متقاضی که 10 امتیاز برای شغل تعیین شده‌ای با مهارت 0، A یا B دریافت کرده باشد این امتیازات را برای شغل خود در TEER 0، 1، 2 یا 3 خواهد گرفت.

تغییرات در معیارهای شغلی اکسپرس اینتری

با تغییر مسیر به NOC 2021، تعداد 16 شغل جدید هم واجد شرایط اکسپرس اینتری خواهند شد و سه شغل غیر واجد شرایط خواهند شد. سه شغل غیر واجد شرایط برای برنامه‌هایی که معیارهای وسیع‌تری برای واجد شرایط بودن دارند نظیر برخی از مسیرهای برنامه مهاجرت استانی همچنان واجد شرایط خواهند بود.

16  شغل جدید عبارت‌اند از:

 • سرپرست حقوق و دستمزد
 • دستیار دندانپزشک
 • کمک بهیار
 • دستیار فنی داروسازی و دستیار داروساز
 • دستیار معلم دبستان و دبیرستان
 • پلیس قضایی
 • زندانبان
 • افسران ناظر بر اجرای قانون
 • زیبایی شناس و الکترولوژیست
 • نصاب و سرویس کار مسکونی و تجاری
 • سم پاش و کنترل کننده آفات
 • سایر تعمیرکاران و سرویس کاران
 • راننده کامیون
 • راننده اتوبوس، اپراتور مترو و سایر اپراتورهای حمل و نقل
 • اپراتورهای تجهیزات سنگین
 • مونتاژ کننده هواپیما و بازرس مونتاژ هواپیما
 • سه شغل که به تازگی غیر واجد شرایط اعلام شده‌اند:
 • سایر مشاغل اجرایی
 • مدیر برنامه و مربی خدمات رفاهی و بدنسازی
 • خیاط

تغییر مسیر به NOC 2021 دلالت‌هایی را برای CRS دارد

مانند تغییراتی که در بالا برای برنامه فدرال اسکیل ورکر FSWP ذکر شد، امتیازهای سیستم جامع رتبه بندی یا CRS که برای شغل داده می‌شد اکنون جای خود را به چارت به‌روزرسانی شده نوع/سطح مهارت که در سیستم NOC 2021 معرفی شده خواهد داد.

مثلاً: اگر یک متقاضی که 50 امتیاز برای شغل تعیین شده‌ای با مهارت 0، A یا B دریافت کرده باشد این امتیازات را برای شغل خود در TEER 0، 1، 2 یا 3 خواهد گرفت.

گام‌های بعدی با توجه به وضعیت شخصی‌تان

بسته به اینکه متقاضی در مسیر اکسپرس اینتری خود کجا قرار دارد، اداره مهاجرت اقدامات متفاوتی را مطابق با تغییر مسیر به NOC 2021 از وی مطالبه خواهد کرد.

اول، آنهایی که هنوز پروفایل اکسپرس اینتری را ارائه نکرده‌اند اما قصد دارند این کار را امروز یا بعداً انجام دهند باید کد شغل خود را مطابق با NOC 2021 پیدا کنند و آن را در پروفایل وارد کنند.

ضمناً، اداره مهاجرت برای متقاضیانی که پروفایل ارائه کرده‌اند اما دعوتنامه دریافت نکرده‌اند دستورالعمل‌های متفاوتی دارد. در این مورد، متقاضی باید پروفایل اکسپرس اینتری خود را هر زمان پس از اجرایی شدن این تغییرات به‌روزرسانی کند. این فرد را ملزم می‌کند تا در لیست NOC 2021 که در وب‌سایت اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) وجود دارد بگردد و پروفایل خود را با دسته TEER و کد شغلی پنج رقمی آپدیت کند. 

مشاوره تلفنی رایگان
328 45 - 021
Starter