برنامه کلاسهای آنلاین

ویزای سوئد

ویزای سوئد

سوئد در شبه جزیره ی اسکاندیناوی واقع شده است و در شمال اروپا قرار دارد، جمعیت این کشور 10.3 میلیون می باشد و با نروژ همسایه است، زبان رسمی این کشورسوئدی(Swedish) و واحد پولی این کشور کرون سوئد نامیده می شود که هر دلار آمریکا برابر با 8.691 کرون سوئد است. تحصیل در سوئد فرصت های کاری بیشماری را برای شما به همراه دارد. سوئد در گروه کشورهای حوزه ی شینگن قرار دارد و با داشتن ویزای شینگن می توانید به این تمامی حوزه های عضو شینگن سفر کنید. امکان تحصیل، کار و یا سفر توریستی به سوئد وجود دارد.

سوئد یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن می باشد برای سفر به این کشور نیازمند دریافت ویزا هستید.

انواع ویزای سوئد

بهتر است سه ماه قبل از سفرتان برای درخواست ویزا اقدام کنید ویزا برای شما بسته به هدفتان صادر می شود ممکن است هدف شما ازدواج، توریستی، تجاری، کاری یا… باشد برای هر نوع ویزایی که بخواهید اقدام کنید باید مدارک لازم آن را تهیه کنید.

در صورتی که از مدت اقامت 90 روز خود استفاده کردید و می خواستید دوباره ویزای سوئد را دریافت کنید باید سه ماه خارج از حوزه ی شینگن حضور داشته باشید تا بتوانید دوباره ویزا دریافت کنید در صورت داشتن دلیل قانع کننده می توانید تا برای مدت یک سال ویزا دریافت کنید.

توجه داشته باشید که دریافت ویزای شینگن به معنای ورود صد در صدی شما به سایر کشورهای حوزه ی شینگن نیست و ممکن است ماموران مرزی مانع از ورود شما شوند به عنوان مثال ممکن است با داشتن ویزای سوئد ماموران مانع از ورود شما به کشور فرانسه شوند.


انواع ویزای سوئد از لحاظ هدف سفر

 • ویزای ازدواج: در صورت ازدواج با فردی که تبعه ی سوئد است می توانید ویزای ازدواج دریافت کرده و به این کشور مهاجرت کنید.
 • ویزای تحصیلی: بسیاری از افراد علاقه مند به تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزشی کشور سوئد هستند برای همین می توانند با دریافت ویزای تحصیلی این کشور برای تحصیل به کشور سوئد مهاجرت کنند.
 • ویزای توریستی: افراد غیر اروپایی می توانند با دریافت ویزای توریستی سوئد به مدت 90 روز در این کشور اقامت داشته باشند و از جاذبه های گردشگری این کشور لذت ببرند.
 • ویزای کاری: با دریافت ویزای کاری می توانید به کار و تجارت در این کشور مشغول شوید.
 • ویزای شهروندی: دریافت ویزای شهروندی سوئد کار آسانی نیست با اخذ این ویزا می توانید بعد از مدتی اقامت در این کشور به عنوان شهروند سوئد در این کشور زندگی کنید.

انواع ویزای شنگن سوئد

ویزای سوئد به چهار دسته به شرح زیر تقسیم می شود:

 •  ویزای نوع A:این ویزا ویزای ترانزیت نام دارد و فرد متقاضی اجازه ی خروج از فرودگاه را ندارد و فقط می تواند در فرودگاه حوزه ی شینگن مسیر خود را تغییر داده و به کشوری خارج از شینگن پرواز کند.
 •  ویزای نوع B: این ویزا ویزای عبور نام دارد و تفاوتش با ویزا A در این است که فرد متقاضی می تواند از فرودگاه خارج شود و از کشورعضو پیمان شینگن به عنوان محل عبور خود از راه های زمینی به کشوری خارج از پیمان استفاده کند.
 •  ویزای C : این ویزا ویزای توریستی نام دارد و اکثر ایرانی ها برای ورود به کشور سوئد از این ویزا استفاده می کنند.
 •  ویزای D: این ویزا ویزای بلند مدت بوده و تجار و بازرگانان از این ویزا استفاده می کنند.

تعیین وقت سفارت جهت اخذ ویزای سوئد

در مرحله ی اول باید فرم های مربوط به دریافت ویزا را از طریق آنلاین با دقت تکمیل کنید و بعد از پرداخت هزینه ی سفارت اقدام به دریافت وقت سفارت این کشور به صورت آنلاین کنید چون از سال 2016 دریافت وقت سفارت سوئد به صورت آنلاین امکان پذیراست.

توجه کنید در صورتی که همراه خانواده می خواهید به این کشور سفر کنید باید تمامی اعضای خانواده فرم درخواست را تکمیل و جداگانه وقت سفارت دریافت کنند.

در صورتی که در زمان و تاریخ تعیین شده در سفارت حاضر نشوید باید تمامی مراحل اخذ سفارت را از ابتدا انجام دهید.


مدت زمان صدور ویزای سوئد

سفارت بعد از گذشت دو هفته پاسخ خود را اعلام می کند البته در صورتی که درخواست ویزای سوئد را اداره مهاجرت بررسی کند مدت زمان رسیدگی طولانی تر خواهد بود سعی کنید. درخواست خود را به موقع به سفارت سوئد ارائه دهید تا سفرتان دچار مشکل نشود به دلیل شلوغی سفارت مدت زمان رسیدگی در فصل تابستان در ماه های ژوئن تا اوت طولانی تر خواهد بود.

مراحل اخذ ویزای سوئد

ابتدا باید عضو سایت شوید و حساب کاربری داشته باشید بعد ازآن اقدام به تکمیل فرم های درخواست ویزا کرده و با دقت به  تمامی سوالات پاسخ دهید تمامی اطلاعات از طریق امضای الکترونیکی تایید می شود. بعد از دریافت وقت سفارت باید در تاریخ مشخص شده به سفارت مراجعه کرد وقت سفارت معمولا هفته ای یک روز داده می شود فرد متقاضی باید هزینه ی دریافت ویزای سوئد را به طور کامل پرداخت کند به یاد داشته باشید در روز مصاحبه تمامی مدارک خود را به همراه داشته باشید در صورت کامل بودن مدارک و نبود مشکلی ویزای سوئد به راحتی برایتان صادر خواهد شد.

تمدید ویزای سوئد

امکان تمدید ویزای سوئد وجود ندارد اما در صورتی که می خواهید مدت بیشتری در این کشور اقامت کنید باید با مراجعه  به اداره مهاجرت و قسمت صدور مجوز درخواست تمدید ویزای سوئد را به سفارت ارائه دهید هزینه ی تمدید ویزا برای بزرگسالان 1000 کرون و برای افراد زیر 18 سال 500 کرون می باشد بهتر است اگر از قبل تصمیم به اقامت بیشتری دارد در خارج از کشور به نمایندگی سوئد رفته و با ذکر دلیل اجازه ی اقامت بیشتری کنید درخواست شما به اداره ی مهاجرت ارسال می شود و در صورت صلاحدید اداره ی مهاجرت اجازه ی اقامت بیشتری به شما داده می شود در این حالت دیگر احتیاجی به پرداخت هزینه ی بیشتری ندارید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای سوئد

اگر مایل به دریافت ویزای سوئد هستید باید ابتدا وقت سفارت سوئد دریافت کنید و اصل و کپی تمامی مدارکی که سفارت اعلام می کند همراه با ترجمه ی انگلیسی و سوئدی به سفارت این کشور ارائه دهید مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای سوئد عبارت است از:

 • شناسنامه و کارت ملی به همراه ترجمه
 • تکمیل و امضای  فرم های درخواست ویزا که به صورت آنلاین دریافت کرده اید.(مدارک افرادی که به سن قانونی نرسیده اند باید توسط والدینشان امضا شود)
 • یک قطعه عکس جدید تمام رخ
 • ارائه ی پاسپورت با حداقل اعتبار سه ماهه که در ده سال اخیر صادر شده باشد و حداقل دو برگه ی خالی داشته باشد.
 • ارائه ی بیمه ی مسافرتی
 • ارائه ی مدارک اشتغال مانند کارت دانشجویی یا بازنشستگی، کارت مهندسی، پروانه مطب و…
 • پرداخت هزینه ی صدور ویزا اگر از طریق بانک پرداخت کرده اید باید رسید بانکی را تحویل دهید.
 • مدارکی که هدف سفرتان را نشان می دهد.
 • مدارک اثبات تمکن مالی شخص متقاضی
 • ارائه ی مدارک رزرو هتل و بلیط هواپیما ی رفت و برگشت
  • بهتر است از تمامی مدارک خود یک سری کپی تهیه کنید و تمامی مدارک را در دارالترجمه های معتبر ترجمه کنید.


ویزای سوئد از نوع تحصیلی

درخواست شما برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد با توجه به اینکه شهروند کدام کشور هستید قوانین متفاوتی خواهد داشت در صورتی که شهروندان غیر اروپایی بخواهند بیشتر از سه ماه در سوئد به تحصیل بپردازند باید مجوز اقامت دریافت کنند برای دریافت مجوز اقامت باید از طرف دانشگاه سوئد پذیرش شوند و قسط اول شهریه ی خود را پرداخت کرده باشند ویزای تحصیلی در واقع مجوز اقامت در این کشور برای تحصیل محسوب می شود.

ویزای سوئد از نوع کاری 

یکی دیگر از اهداف متقاضیان برای سفر به سوئد اشتغال در این کشور است فرد متقاضی در صورت داشتن دعوت نامه کاری از طرف مدیریت شرکتی معتبر در سوئد می تواند اقدام به دریافت ویزای کاری سوئد کند داشتن دعوت نامه مراحل دریافت ویزا را تسریع می بخشد.

روش دیگر قبولی در آگهی صادر شده توسط شرکت است طوری که شغل مورد نظر بعد از سه ماه در کشور سوئد و سه ماه در اتحادیه ی اروپا آگهی می شود و در صورتی که بعد از گذشت این زمان شخص مناسبی برای این شغل پیدا نشد از ایران یا سایر کشورهای دیگر نیرو جذب می شود در صورت پذیرفته شدن شخص متقاضی می تواند برای دریافت ویزا اقدام کند. در ضمن مدیری که دعوت نامه می فرستد باید تمامی هزینه های شخص متقاضی و خانواده اش را برعهده بگیرد.

ویزای سوئد از نوع پزشکی

برای دریافت ویزای پزشکی سوئد باید ابتدا فرم های مربوط به ویزای درمانی که فرمی به نام سی و به صورت ضمیمه است با دقت تکمیل کنید فرد متقاضی باید گواهی پزشکی از محل سکونت خود که نشان می دهد ادامه ی درمانش در کشور خودش امکان پذیر نیست و باید برای معالجات بیشتر به سوئد سفر کند ارائه دهد همچنین باید گواهی از بیمارستان سوئدی که می خواهد مراحل درمانی خود را در آن جا ارائه دهد داشته باشد که در آن گواهی زمان درمان و نوع آن ذکر شده باشد به همراه نامه ی تمکن مالی که مشخص می شود فرد متقاضی می تواند تمامی هزینه ی درمان خود را پرداخت کند به سفارت سوئد تحویل دهد.

ویزای سوئد از نوع ازدواج

افراد زیادی کشور سوئد را برای اقامت انتخاب می کنند چون این کشور علاوه بر داشتن امنیت بالا و هزینه های پایین مکان مناسبی برای زندگی محسوب می شود

در صورت ازدواج با شخصی که شهروند سوئد است طبق قوانین این کشور می توان با دریافت ویزای سوئد در این کشور ساکن شد و بعد از مدتی می توان اقامت دائم سوئد را دریافت کرد. البته شخصی که تبعه ی سوئد است باید حداقل 18 سال سن داشته باشد و ازدواج آن ها باید به صورت رسمی در کتاب رکورد خانواده سوئد ثبت شود در این شرایط همسر می تواند ویزای سوئد را دریافت کند.


ویزای سوئد از نوع توریستی

افراد زیادی از سایر کشورها علاقه دارند برای گشت و گذار و تفریح به سوئد سفر کرده و از جاذبه های دیدنی و اماکن گردشگری این کشور دیدن کنند برای همین ویزای توریستی این کشور طرفداران زیادی دارد برای دریافت این ویزا شخص متقاضی باید به همراه مدارک مورد نیاز که قبلا به توضیح در مورد آن پرداختیم به سفارت این کشور مراجعه کند. در صورتی که کسی از دوستان یا خویشاوندانتان در کشور سوئد اقامت داشته باشد می توانید از او درخواست کنید برایتان دعوت نامه ارسال کند در صورت داشتن دعوت نامه مراحل اخذ ویزا برای شما راحت تر سپری می شود. به یاد داشته باشید دعوت نامه ی خود را به همراه سایر مدارک برای دریافت ویزای توریستی سوئد به سفارت خانه ارائه دهید.

آدرس سفارت سوئد در تهران

آدرس سفارت سوئد در تهران: خیابان پاسداران شمالی بالاتر از خیابان فرمانیه خیابان بوستان نبش نسترن پلاک 27

 • تلفن تماس: 23712200(021)
 • کد پستی: 458-19575
 • شماره فکس :02122296451
 • وب سایت سفارت: www.swedenabroad.com
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

محل اقامت در سوئد

محل اقامت در سوئد

به عنوان یک دانشجوی خارجی که در سوئد به دنبال خانه می گردد اولین جایی که تماس میگیرید باید دانشگاهتان باشد. اغلب دانشگاه ها سرویس های اقامتی برای دانشجویان خارجی ارائه میدهند، که شامل فراهم کردن محل سکونت قطعی یا توصیه هایی در مورد یافتن اتاقی برای خودتان ...

بیشتر بخوانید
لیست کارهایی که باید قبل از آمدن به سوئد انجام دهید

لیست کارهایی که باید قبل از آمدن به سوئد انجام دهید

انتظار سرانجام به سررسید. اکنون شما رسماً دارای جایگاهی را در یک دانشگاه سوئد به دست آورده اید. زمان هیجان زده بودن است! در کمتر از چندماه به سوئد خواهیدآمد. در اینجا لیستی از لوازم مورد نیاز که باید آماده کنید را ارائه کرده ایم. ...

بیشتر بخوانید
چگونه برای مقطع کارشناسی در سوئد درخواست دهیم

چگونه برای مقطع کارشناسی در سوئد درخواست دهیم

در این مقاله مراحل روند درخواست برای دوره ی لیسانس و ارشد را در دانشگاه های سوئد را برای شما آورده ایم. ...

بیشتر بخوانید
ارسال دیدگاه

اطلاعات تحصیل در دیگر کشورها

مشاوره تلفنی رایگان
328 45 - 021
Starter