مشاوره رایگان 02145328

درباره ی دانشگاه لایبنیتس هانوفر آلمان

موسسه تخصصی زبان زنگنه
مهاجرت به آلمان
تحصیل در آلمان
زندگی در آلمان
درباره ی دانشگاه لایبنیتس هانوفر آلمان درباره ی دانشگاه لایبنیتس هانوفر آلمان

کشور آلمان، پر طرفدار ترین مقصد دانشجویان بین المللی برای تحصیل، در میان کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا است. دلایل این انتخاب عبارتند از:

 • تحصیل رایگان
 • تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع ارشد و دکترا
 • اجازه کار تا 20 ساعت در حین تحصیل
 • اجازه 18 ماه ماندن در آلمان بعد از فارغ التحصیلی
 • شانس بالای اخذ بلوکارت 

در آلمان رشته های محدودی در دوره ی کارشناسی به صورت کاملا انگلیسی ارائه می شوند، هرچند رشته هایی هستند که به دو زبان آلمانی و انگلیسی تدریس می شوند. در حالی که در دوره ی کارشناسی ارشد تعداد زیادی از رشته ها به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند.

چه آزمونِ زبانِ آلمانی در تمام دانشگاه های آلمان، قابل قبول است؟

دو آزمونِ زبانِ آلمانی را می توان به شما پیشنهاد داد که  مدرک آن ها را تمام دانشگاه های آلمان قبول دارند.

 • آزمون DSH (آزمون زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه ها- که این آزمون فقط در کشور آلمان برگزار می شود.)
 • آزمون TestDaF این آزمون در 90 کشور دنیا برگزار می شود.

اگر برنامه ای که برای ادامه ی تحصیل در نظر گرفته اید، به زبانِ انگلیسی تدریس می شود، شما باید مدرک ایلتس یا تافل را ارائه دهید.

روش‌های گوناگونی برای تامین هزینه‌های تحصیل شما در آلمان وجود دارد، برای فهمیدن اینکه کدام برنامه برای شما مناسب است، ما بررسی پایگاه داده‌های بورسیه‌ی DAAD را توصیه می‌کنیم. موسسات زیادی در آلمان همچون DAAD، انجمن‌های مرتبط با احزاب، سازمان‌های مذهبی و بنگاه‌های تجاری، به دانشجویان بین‌المللی بورسیه ی تحصیلی ارائه می‌دهند.

امروزه نیاز به تحصیلات دانشگاهی و تربیت نیروی حرفه ای رو به افزایش است و تحت این شرایط، دانشگاه های کشور آلمان، هرچند در زمره ی بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارند، شهریه ای دریافت نمی کنند از این رو تحصیل در آلمان رایگان است. تصمیمی که از اکتبر 2014 اجرایی شده است و طبق این قانون دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل هستند، لازم نیست شهریه ای پرداخت نمایند و فقط لازم است هزینه ای برای سهم دانشجوی (Student contribution)، student union fee و بلیط حمل و نقل عمومی پرداخت کنند که مجموعا برای هر ترم حدود 250 یورو است. آلمان کشوری جذاب برای تحصیل است و مدرک دانشگاه های آلمان در میان کارفرمایان در هرکجای دنیا معتبر است.

راه های مختلفی برای اخذِ پذیرش از دانشگاه های آلمان وجود دارد. بهترین راه برای شما این است که در اولین مرحله، رشته ای که می خواهید و منطقه ای که ترجیح می دهید در آن زندگی کنید را مشخص نمایید. مدارک مورد نیاز و آخرین زمان برای اخذِ پذیرش برای هر دانشگاه با توجه به رشته ی انتخابی شما مختلف است. برای شما که خارج از اتحادیه ی اروپا هستید، باید از طریق uni-assist برای اخذ پذیرش اقدام نمایید و اگر دانشگاه مدنظرتان در لیست این وب سایت نیست، به طور مستقیم از سایت دانشگاه اقدام نمایید.

دانشگاه لایبنیتس در سال 1831 میلادی تاسیس شده است، در این دانشگاه 30،000 دانشجو در 9 دانشکده ی این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و 3،000 محقق در این دانشگاه بر روی زمینه های گوناگون تحقیق می کنند، رتبه ی این دانشگاه در رتبه ی بندی Times Higher Education در سال 2021 در میان دانشگاه های دنیا 600-501 می باشد، این دانشگاه جزء TU9 می باشد.

اسامی دانشکده های دانشگاه لایبنیتس هانوفر برای تحصیل در آلمان

 • دانشکده معماری
 • دانشکده علوم انسانی
 • دانشکده مهندسی عمران و علوم متشکل از سطوح هندسی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده ریاضی و فیزیک
 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر
 • دانشکده علوم طبیعی

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه لایبنیتس هانوفر برای تحصیل در آلمان

از مدارک مورد نیاز برای اخذِ پذیرش از دانشگاهِ لایبنیتس هانوفر آلمان عبارت است از:

 • مدرک پیش دانشگاهی (متن به زبان اصلی)
 • ترجمه ی گواهی مدرک پیش دانشگاهی
 • کپی گواهی تمام مدارک پیش دانشگاهی
 • گواهی مدرک و ریز نمرات
 • مکمل دیپلم به زبان اصلی و ترجمه آن
 • اثبات مهارت زبان آلمانی برای همه رشته ها یا اثبات مهارت در زبان انگلیسی
 • گواهی ثبت نام و تایید تمام برنامه های مورد مطالعه در دانشگاه های آلمان
 • برای اخذ پذیرش در دانشگاه لایبنیتس هانوفر آلمان (LUH) ارائه ی یکی از مدارک زیر برای ثبت نام الزامی است. 

آزمون زبان آلمانی TEST DAF، گواهی DSH II با حداقل 67٪ نمره، گواهی زبان های اروپایی telc Deutsch C1 Hochschule، گواهی Goethe-Zertifikat C2، گواهی Sprachdiplom II سطح KMK حداقل نمره مورد نیاز برای مطالعات زبان انگلیسی برای ورود به دانشگاه لایبنیتس هانوفر شامل آزمون تافل مبتنی بر اینترنت نمره 72، آزمون CAE درجه B یا C، آزمون CPE درجه C، آزمون IELTS نمره 5.0 و آزمون TOEIC نمره 785 می شود.
شهریه دانشگاه لایبنیتس هانوفر برای تحصیل در آلمان

در حال حاضر هیچ یک از دانشگاه های دولتی در آلمان برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه دریافت نمی کنند و تحصیل در آلمان رایگان است، به طور متوسط، دانشجویان در هانوفر برای یک ماه بین 800 و 900 € (یورو) صرف هزینه های زندگی می کنند. علاوه بر این، حدود 60 € (یورو) برای خدمات آموزشی هزینه می کنند، مجموع هزینه های ماهیانه حدود 930 € (یورو) است. تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان برای سال 2020 برابر با 10،236 یورو می باشد.

دانشگاه لایبنیتس هانوفر فرصت درخواست برای یک بورس آلمان (Deutschlandstipendium) و یا بورس تنیدرزاکسن (Niedersachsenstipendium) را فراهم می کند. این دانشگاه برای ترم زمستان 2019 -2018 ترم زمستان و ترم تابستان 2019، کمک های مالی در حدود 3600 € (یورو) به دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می کند. این کمک هزینه تحصیلی در هر دو ترم ، 300 € (یورو) در هر ماه می باشد. در صورتی که دانشجو، واجد شرایط تشخیص داده شود، ممکن است این مبلغ تمدید گردد. مهلت درخواست بورسیه در 15 جولای برای ترم زمستان (اکتبر تا مارس) و 15 ژانویه برای ترم تابستان (آوریل تا سپتامبر) می باشد.

وضعیت خوابگاه دانشگاه لایبنیتس هانوفر برای تحصیل در آلمان

14 سالن و محل اقامت در Studentenwerk  وجود دارد که امکانات رفاهی مناسب، محل اقامت ارزان قیمت دارد و عمدتا در نزدیکی دانشگاه واقع شده است. تمام اتاق ها در سالن های محل اقامت، مبله و بسیاری از آنها دسترسی به اینترنت دارند. اجاره ماهانه برای یک اتاق در سالن های محل اقامت در اکثر موارد بین 200 الی 250 € (یورو) است.

تحصیل در آلمان و وضعیت ویزای همراه

برخی از افرادی که مشغول به تحصیل در آلمان هستند تمایل دارند تا اعضای خانواده خود را نیز به این کشور آورده و در کنار آنها زندگی کنند. این افراد می توانند طبق قانون الحاق خانواده تقاضای پیوستن اعضای خانواده خود را بدهند تا آنها نیز به آلمان بیایند. اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال بوده و شامل پدر، مادر و یا سایر اعضای خانواده نمی گردد. در برخی کشورها امکان ورود همزمان شخص اصلی و همراه وجود دارد اما آلمان این شرایط را نداشته و ابتدا باید شخص اصلی به این کشور وارد شود و بعد از حدود 2 تا 3 ماه درخواست الحاق را ارسال کند. البته خود ویزای همراه نیز الزاماتی دارد که شخص همراه باید برای دریافت ویزا آنها را رعایت نموده و مدارک آن را تهیه نماید. به عنوان مثال شخص باید نشان دهد که هزینه زندگی برای یک سال به عنوان همراه را در حساب خود دارد و مشکل مالی برای این کار وجود ندارد.

شایان ذکر است برای درخواست این ویزای همراه تحصیلی آلمان بایستی الزاماتی رعایت شود، که به شرح ذیل می باشد:

 • دانشجویان بایستی اثبات نمایند که منابع مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی خود و هر یک از همراهان خود را دارند.
 • بایستی محلی که برای زندگی در نظر گرفته شده است که دارای فضای کافی برای همه افراد خانواده باشد.
 • قبل از درخواست برای ویزای تحصیلی ازدواج کرده باشید.
 • افرادی که قصد دارند برای همراهان خود درخواست ویزای الحاق به خانواده نمایند بایستی حداقل 18 سال سن داشته باشند.بهتر است همراهان حداقل در سطح زبان آلمانی A1 مدرک داشته باشند.

تحصیل در آلمان و وضعیت اقامت پس از تحصیل

همان طور که مستحضر هستید اقامت تحصیلی به واسطه تحصیل در آلمان اقامت موقت بوده و تا پایان دوره ی تحصیل معتبر می باشد. این نوع اقامت هیچ اثری برای اقامت دائم آلمان و یا حتی تابعیت آلمان ندارد اما به شخصی که تحصیل خود را در آلمان به پایان برساند این اجازه داده می شود که برای مدت 18 ماه اقامت خود را تمدید نماید و به دنبال کار بگردد. حال این سوال به وجود می آید که آیا افرادی که در رشته مهندسی تحصیل نموده اند می توانند در این مدت شغل مناسبی پیدا کنند؟ باید گفت که فارغ التحصیلان رشته های مهندسی شانس بسیار بالایی برای یافتن کار دارند چون که کشور آلمان در رشته های مهندسی، IT و … با بحران نیروی کار مواجه است و این موضوع باعث می شود تا افراد به راحتی بتوانند شغل مناسبی پیدا کنند. فارغ التحصیلان رشته ی پزشکی در آلمان نیز با توجه به اینکه جمعیت آلمان رو به پیری است، بازار کار بسیار خوبی دارند.


مطالب مرتبط

آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1398-12-06

آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟

کارآموزی شغلی کوتاه مدت است و به شما به عنوان یک دانشجو این دید را می دهد، که زندگی حرفه ایی به چه صورت است. در دوران کارآموزی شما شانس این را دارید که دانش تئوری خود را به مرحله ی اجرا برسانید و تجربه کسب کنید ...

هشت قدم تا تحصیل در آلمان
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1398-12-06

هشت قدم تا تحصیل در آلمان

اگر شما با حجم زیادی از اطلاعات برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان روبه رو شده اید و نمی توانید تصمیم بگیرید، ما در اینجا مرحله به مرحله روند اخذ پذیرش را برای شما آورده ایم. ما روند اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان را، در هشت مرحله برای شما توضیح می دهیم، ...

چگونه می توان از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفت؟
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1398-12-06

چگونه می توان از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفت؟

راه های مختلفی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان وجود دارد. بهترین راه برای شما این است که در اولین مرحله، رشته ایی که می خواهید و منطقه ایی که ترجیح می دهید در آن زندگی کنید را مشخص نمایید. مدارک مورد نیاز و آخرین زمان برای اخذ پذیرش برای هر دانشگاه با ...