تماس سریع

دانشگاه هامبورگ آلمان

موسسه تخصصی زبان زنگنه
مهاجرت به آلمان
تحصیل در آلمان
زندگی در آلمان
دانشگاه هامبورگ آلمان دانشگاه هامبورگ آلمان

امروزه نیاز به تحصیلات دانشگاهی و تربیت نیروی حرفه ای رو به افزایش است و تحت این شرایط دانشگاه های کشور آلمان هرچند در زمره ی بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارند، شهریه ایی دریافت نمی کنند از این رو تحصیل در آلمان رایگان است. تصمیمی که از اکتبر 2014 اجرایی شده است و طبق این قانون دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل هستند، لازم نیست شهریه ایی را پرداخت نمایند و فقط لازم است هزینه ایی برای سهم دانشجویی (Student contribution ،student union fee) و بلیط حمل و نقل عمومی پرداخت کنند که مجموعا برای هر ترم حدود 250 یورو است. اگر شما دانشجوی اروپایی نیستید و می خواهید در کشور آلمان تحصیل کنید، باید برای اخذ ویزا تحصیلی درخواست نمایید، مگر اینکه در برنامه تابستانه اموزش زبان شرکت کنید، که برای این برنامه لازم است که برای ویزای تحصیلی اقدام کنید، که این امکان را به شما می دهد که در کشور آلمان بیش از 90 روز اقامت داشته باشید و اجازه زندگی و سفر در کشور آلمان برای شما صادر می شود. اجازه اقامت این امکان را برای شما فراهم می آورد که بدون ویزا به کشورهای حوزه ی شینگن مسافرت کنید. پیشنهاد ما این است که بلافاصله بعد از دریافت نامه ی پذیرش از دانشگاه، برای درخواست ویزای تحصیلی اقدام کنید.برای اجازه اقامت، تمام مدارک شما به دفتر مهاجرتی که دانشگاه شما در آن جا قرار دارد ارسال می شود و بعد از گذارندن مراحل اداری اجازه اقامت شما صادر می گردد.

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، آلمان کشور خیلی گرانی نیست. هزینه‌ی غذا، مسکن، پوشاک و فعالیت‌های فرهنگی، کمی بالاتر از هزینه‌ی متوسط اتحادیه‌ی اروپاست. به طور متوسط، دانشجویان در آلمان حدود 850 یورو هر ماه برای هزینه‌های زندگی خود خرج می‌کنند. بالاترین هزینه مربوط به اجاره ‌‌خانه است.

در طول اقامت خود در آلمان، شما باید انتظار پرداخت هزینه‌های زیر را داشته باشید:

 • شهریه‌ی ترم تحصیلی
 • هزینه‌های زندگی (اجاره‌‌ خانه، غذا، پوشاک، کتاب‌ها، تلفن و...)
 • بیمه‌ی سلامت
 • هزینه‌های احتمالی آموزش

مطابق با آمار، دانشجویان در آلمان به طور متوسط حدود 850 یورو در ماه برای هزینه‌های زندگی خود پرداخت می‌کنند. قیمت‌ها به شکل قابل ‌توجهی بین شهرهای بزرگ آلمان متفاوت است. مثلاً برای زندگی و تحصیل در مونیخ، شما به پول بیشتری در مقایسه با لایپزیگ نیاز دارید. به‌عنوان یک قانون کلی، در شهرهای کوچک، شما می‌توانید با پول کمتری زندگی کنید تا شهرهای بزرگ. مقدار پولی که نیاز دارید، مشخصاً به میزان صرفه‌جو بودن شما بستگی دارد. در رتبه بندی Times Higher Education دانشگاه هامبورگ در سال 2021 رتبه ی 135 را به خود اختصاص داده است، این دانشگاه در سال 1919 میلادی تاسیس شده است و یکی از بزرگترین موسسات آموزشی در بخش شمالی آلمان است، در هشت دانشکده ی دانشگاه هامبورگ آلمان، 170 برنامه ی آموزشی تدریس می شود، تقریبا تمامی برنامه ها در مقطع کارشناسی در این دانشگاه سه ساله هستند. 

دانشکده های دانشگاه هامبورگ آلمان

هشت دانشکده ی دانشگاه هامبورگ عبارتند از:

 • دانشکده حقوق
 • دانشکده ی بیزینس، اقتصاد و علوم اجتماعی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده علوم انسانی
 • دانشکده ی ریاضی و انفورماتیک
 • دانشکده فیزیولوژی و حرکت شناسی
 • دانشکده بیزینس

ویژگی های برجسته این دانشگاه به شرح زیر می باشد:

آیتم شرح
نوع دانشگاه برای تحقیقات، آموزش و آموزش و پرورش
سال تاسیس دولتی
رِئیس دانشگاه 1919
تعداد  دانشجویان دیترلنزن
محل اقامت 42,890


مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه هامبورگ آلمان

طبق قوانین و مقرراتی که در دانشگاه هامبورگ آلمان وجود دارد، پذیرش دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی طبق روال خاصی انجام می گیری از جمله شرایط و مدارکی که برای پذیرش دانشجویان در نظر گرفته شده است، موارد زیر را می توان نام برد:

 • ارائه گواهی صلاحیت ورود به دانشگاه از سوی دانشجوی متقاضی
 • ارائه مدارک مربوط به پایان دوره متوسطه
 • اثبات دانش زبان آلمانی برای دانشجویان کلیه رشته های تحصیلی

چنانچه فرد دانشجو متقاضی تحصیل در رشته های فنی دانشگاه پلی تکنیک باشد، بایستی مدرک دیپلم فنی حرفه ای (Fachabitur) خود را برای پذیرش تحصیلی ارائه نماید. با در دست داشتن این گواهی، الزامی برای ارائه سایر مدارک نخواهد بود.
ددلاین ثبت نام دانشگاه هامبورگ آلمان

برای پذیرش در دانشگاه هامبورگ آلمان، بازه زمانی مشخصی تعیین گردیده است که دانشجویان بایستی در همان بازه زمانی نسبت به درخواست پذیرش و ثبت نام خود در رشته مورد نظر اقدام نمایند. تحصیل در دانشگاه هامبورگ آلمان به صورت ترمی بوده که شامل ترم تابستانه و ترم زمستانه می گردد. بازه زمانی ثبت نام برای ترم تابستانه این دانشگاه از تاریخ اول دسامبر تا 15 ژانویه می باشد و دانشجویان که قصد ثبت نام در ترم زمستانه را دارند، بایستی از تاریخ اول ژوئن الی 15 ژوئیه اقدامات لازم را به عمل آورند. مدت زمانی که برای ثبت نام در دوره های کارشناسی ارشد نیز تعیین شده است، بین 15 فوریه الی 31 مارس می باشد که دانشجویان در این بازه زمانی می توانند اقدام کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه هامبورگ

هزینه های تحصیلی در دانشگاه هامبورگ آلمان به صورت خاص و ویژه ای است. در تاریخ اکتبر سال 2012 میلادی، این دانشگاه دریافت شهریه تحصیل را ملغی اعلام نمود و از این تاریخ به بعد هیچ گونه مبلغی تحت عنوان شهریه تحصیلی از دانشجویان دریافت نمی گردد. تنها هزینه ای معادل 310 یورو برای هر ترم تحصیلی از دانشجویان اخذ می گردد که شامل خدمات دانشجویی، هزینه های مربوط به حمل و نقل و رفت و آمد و… می گردد.

بورسیه های تحصیلی دانشگاه هامبورگ آلمان

دانشگاه هامبورگ آلمان فعالیت و اقدامات ویژه ای را در اعطای بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های دانشجویی انجام داده است. به طوری که تنوع بورسیه های این دانشگاه، گسترده بوده و بر اساس شرایط دانشجو و این که وی شرایط بورسیه مورد نظر را دارد، بورسیه معین شده به وی تعلق می گیرد. تعدادی از این بورسیه ها عبارتند از:

بورس های تحصیلی شایستگی در آلمان

این بورسیه ها به دانشجویان بین المللی و همچنین دانشجویان مقطع دکترا داده می شود، که شرایط زیر را داشته باشند:

جدول

اگر فرد دانشجو دارای شرایط فوق الذکر باشد مبلغ 650 یورو در هر ماه و به مدت حداقل 2 ترم تحصیلی، به عنوان بورسیه به وی پرداخت می گردد. این مبلغ برای دانشجویان مقطع دکترا به 1000 یورو نیز می رسد. زمان پرداخت این نوع بورسیه در ماه های آپریل و اکتبر خواهد بود. دانشجویان ترم زمستانه برای درخواست این نوع بورسیه بایستی از اول اکتبر لغایت 30 سپتامبر و برای ترم تابستان از اول آپریل لغایت 31 مارچ اقدامات لازم را انجام دهند. آن دسته از دانشجویانی که در عملکرد تحصیلی خود بسیار متعهد هستند، می توانند مبلغ 300 یورو را تحت عنوان کمک هزینه تحصیلی در هر ماه دریافت کنند. بدین ترتیب بخشی از هزینه تحصیل و زندگی در آلمان را تحت پوشش می دهند.

تحصیل در آلمان و وضعیت ویزای همراه

برخی از افرادی که مشغول به تحصیل در آلمان هستند تمایل دارند تا اعضای خانواده خود را نیز به این کشور آورده و در کنار آنها زندگی کنند. این افراد می توانند طبق قانون الحاق خانواده تقاضای پیوستن اعضای خانواده خود را بدهند تا آنها نیز به آلمان بیایند. اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال بوده و شامل پدر، مادر و یا سایر اعضای خانواده نمی گردد. در برخی کشورها امکان ورود همزمان شخص اصلی و همراه وجود دارد اما آلمان این شرایط را نداشته و ابتدا باید شخص اصلی به این کشور وارد شود و بعد از حدود ۲ تا ۳ ماه درخواست الحاق را ارسال کند. البته خود ویزای همراه نیز الزاماتی دارد که شخص همراه باید برای دریافت ویزا آنها را رعایت نموده و مدارک آن را تهیه نماید. به عنوان مثال شخص باید نشان دهد که هزینه زندگی برای یک سال به عنوان همراه را در حساب خود دارد و مشکل مالی برای این کار وجود ندارد.

شایان ذکر است برای درخواست این ویزای همراه تحصیلی آلمان بایستی الزاماتی رعایت شود که به شرح ذیل می باشد:

 • دانشجویان بایستی اثبات نمایند که منابع مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی خود و هر یک از همراهان خود را دارند.
 • بایستی محلی که برای زندگی در نظر گرفته شده است که دارای فضای کافی برای همه افراد خانواده باشد.
 • قبل از اخذ ویزای تحصیلی آلمان دانشجویان بایستی ازدواج نموده باشند.
 • افرادی که قصد دارند برای همراهان خود درخواست ویزای الحاق به خانواده نمایند بایستی حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند.بهتر است همراهان حداقل در سطح زبان آلمانی A1 مدرک داشته باشند.

تحصیل در آلمان و وضعیت اقامت پس از تحصیل

همان طور که مستحضر هستید اقامت تحصیلی به واسطه تحصیل در آلمان یا هر رشته دیگری یک اقامت موقت بوده و تا پایان دوره ی تحصیل معتبر می باشد. این نوع اقامت هیچ اثری برای اقامت دائم آلمان و یا حتی تابعیت آلمان ندارد اما به شخصی که تحصیل خود را در آلمان به پایان برساند این اجازه داده می شود که برای مدت 18 ماه اقامت خود را تمدید نماید و به دنبال کار بگردد. حال این سوال به وجود می آید که آیا افرادی که در رشته مهندسی تحصیل نموده اند می توانند در این مدت شغل مناسبی پیدا کنند؟ باید گفت که فارغ التحصیلان رشته های مهندسی شانس بسیار بالایی برای یافتن کار دارند چون که کشور آلمان در رشته های مهندسی، IT و … با بحران نیروی کار مواجه است و این موضوع باعث می شود تا افراد به راحتی بتوانند شغل مناسبی پیدا کنند. فارغ التحصیلان رشته ی پزشکی در آلمان نیز با توجه به اینکه جمعیت آلمان رو به پیری است، بازار کار بسیار خوبی دارند.


مطالب مرتبط

آلمان در یک نگاه
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1398-12-06

آلمان در یک نگاه

به عنوان یک عضو از سازمان ملل، کشور آلمان متعهد شده است که از صلح جهانی حراست کند، برقوانین بین المللی پایبند باشد، از حقوق انسان ها در سراسر جهان محافطت کند و با تمام کشورها طبق قوانین سازمان ملل،همکاری داشته باشد. ...

آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1398-12-06

آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟

کارآموزی شغلی کوتاه مدت است و به شما به عنوان یک دانشجو این دید را می دهد، که زندگی حرفه ایی به چه صورت است. در دوران کارآموزی شما شانس این را دارید که دانش تئوری خود را به مرحله ی اجرا برسانید و تجربه کسب کنید ...

هشت قدم تا تحصیل در آلمان
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1398-12-06

هشت قدم تا تحصیل در آلمان

اگر شما با حجم زیادی از اطلاعات برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان روبه رو شده اید و نمی توانید تصمیم بگیرید، ما در اینجا مرحله به مرحله روند اخذ پذیرش را برای شما آورده ایم. ما روند اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان را، در هشت مرحله برای شما توضیح می دهیم، ...