مشاوره رایگان 02145328

دانشگاه آخن آلمان

موسسه تخصصی زبان زنگنه
مهاجرت به آلمان
تحصیل در آلمان
زندگی در آلمان
دانشگاه آخن آلمان دانشگاه آخن آلمان

امروزه نیاز به تحصیلات دانشگاهی و تربیت نیروی حرفه ای رو به افزایش است و تحت این شرایط دانشگاه های کشور آلمان هرچند در زمره ی بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارند، شهریه ایی دریافت نمی کنند از این رو تحصیل در آلمان رایگان است. تصمیمی که از اکتبر 2014 اجرایی شده است و طبق این قانون دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل هستند، لازم نیست شهریه ایی را پرداخت نمایند و فقط لازم است هزینه ایی برای سهم دانشجویی (Student contribution ،student union fee) و بلیط حمل و نقل عمومی پرداخت کنند که مجموعا برای هر ترم حدود 250 یورو است. اگر شما دانشجوی اروپایی نیستید و می خواهید در کشور آلمان تحصیل کنید، باید برای اخذ ویزا تحصیلی درخواست نمایید، مگر اینکه در برنامه تابستانه اموزش زبان شرکت کنید، که برای این برنامه لازم است که برای ویزای تحصیلی اقدام کنید، که این امکان را به شما می دهد که در کشور آلمان بیش از 90 روز اقامت داشته باشید و اجازه زندگی و سفر در کشور آلمان برای شما صادر می شود. اجازه اقامت این امکان را برای شما فراهم می آورد که بدون ویزا به کشورهای حوزه ی شینگن مسافرت کنید. پیشنهاد ما این است که بلافاصله بعد از دریافت نامه ی پذیرش از دانشگاه، برای درخواست ویزای تحصیلی اقدام کنید. برای اجازه اقامت، تمام مدارک شما به دفتر مهاجرتی که دانشگاه شما در آن جا قرار دارد ارسال می شود و بعد از گذارندن مراحل اداری اجازه اقامت شما صادر می گردد.

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، آلمان کشور خیلی گرانی نیست. هزینه‌ی غذا، مسکن، پوشاک و فعالیت‌های فرهنگی، کمی بالاتر از هزینه‌ی متوسط اتحادیه‌ی اروپاست. به طور متوسط، دانشجویان در آلمان حدود 850 یورو هر ماه برای هزینه‌های زندگی خود خرج می‌کنند. بالاترین هزینه مربوط به اجاره‌‌خانه است.

در طول اقامت خود در آلمان، شما باید انتظار پرداخت هزینه‌های زیر را داشته باشید:

 • شهریه‌ی ترم تحصیلی
 • هزینه‌های زندگی (اجاره‌‌خانه، غذا، پوشاک، کتاب‌ها، تلفن و...)
 • بیمه‌ی سلامت
 • هزینه‌های احتمالی آموزش

مطابق با آمار، دانشجویان در آلمان به طور متوسط حدود 850 یورو در ماه برای هزینه‌های زندگی خود پرداخت می‌کنند. قیمت‌ها به شکل قابل ‌توجهی بین شهرهای بزرگ آلمان متفاوت است. مثلاً برای زندگی و تحصیل در مونیخ، شما به پول بیشتری در مقایسه با لایپزیگ نیاز دارید. به‌عنوان یک قانون کلی، در شهرهای کوچک، شما می‌توانید با پول کمتری زندگی کنید تا شهرهای بزرگ. مقدار پولی که نیاز دارید، مشخصاً به میزان صرفه‌ جو بودن شما بستگی دارد. در رتبه بندی Times Higher Education دانشگاه آخن در سال 2021 رتبه ی 107 را به خود اختصاص داده است، این دانشگاه در سال 1870 میلادی تاسیس شده است.

تاریخچه دانشگاه آخن آلمان

آیتمشرح
شعاراندیشیدن آینده
نوع دانشگاهدولتی
سال تاسیس1870
رئیس دانشگاهاولریش رودیگر
تعداد دانشجویان45,377
مکانآلمان نوردراین-وستفالن-آخن

این دانشگاه پژوهشی در زمینه فناوری فعالیت دارد و بزرگترین و معتبر ترین دانشگاه آلمان در رشته های فنی و مهندسی می باشد. در این دانشگاه 1155 رشته ی تحصیلی ارائه می شود و بیش از 40000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. دانشگاه آخن آلمان در زمینه های متعددی در رشته های مهندسی به خصوص مهندسی صنایع، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، رشته شیمی و رشته فیزیک دارای شهرت جهانی می باشد. در سال 2013 نظر سنجی توسط مجله Wirtschaftswoche در میان روسای 500 شرکت آلمانی معتبر برگزار شد، در طی این نظر سنجی دانشگاه آخن آلمان در رشته های مهندسی برق، صنایع، مکانیک کامپیوتر و علوم طبیعی به عنوان برترین و معتبر ترین دانشگاه در کشور آلمان شناخته شد.

به دلیل سطح بالای آموزش در دانشگاه آخن آلمان دانشجویان بین المللی و خارجی باید سعی کنند عملکردشان بالاتر از میانگین مدرسه باشد تا بتوانند از این دانشگاه پذیرش بگیرند. درخواست دانشجویانی که معدلشان از 2.5 کمتر باشد، ریجکت می شوند و نمی توانند پذیرش تحصیلی بگیرند. اخیرا در مقطع کارشناسی در دانشگاه آخن دروس به زبان آلمانی ارائه می شوند، پس ارائه مدرک سطح C1 برای تحصیل به زبان آلمانی ضروری می باشد. دانشجویان بین المللی که به زبان آلمانی تسلط ندارند، تنها می توانند در دوره های 12 ماهه در نظر گرفته شده شرکت نمایند. توصیه می شود قبل از ورود به کشور آلمان دوره های زبان را در کشور خود بگذرانید و سپس اقدامات لازم را انجام دهید. 

معرفی دانشکده های دانشگاه آخن آلمان

دانشگاه RWTH آخن آلمان دارای 9 دانشکده می باشد که عبارتند از:

 • دانشکده مهندسی عمران
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده ریاضیات، علوم کامپیوتر و علوم طبیعی
 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده معماری
 • دانشکده مهندسی مواد
 • دانشکده مهندسی برق و فناوری اطلاعات
 • دانشکده هنر و علوم انسانی    
 • دانشکده اقتصاد و بازرگانی

اخذ پذیرش از دانشگاه آخن در آلمان

برای دریافت پذیرش از دانشگاه آخن آلمان، دانشجو باید مدارکی را آماده کرده و در تاریخ تعیین شده به دانشگاه ارسال نمایند. آخرین مهلت در نظر گرفته شده برای شرکت در ترم تابستان 15 ماه ژانویه و آخرین مهلت برای شرکت در ترم زمستان 15 ماه ژوئیه می باشد. مدارکی که باید به دانشگاه ارسال شود عبارتند از:

 • دریافت فرم مربوطه و تکمیل آن
 • ارائه فتوکپی از آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات – ترجمه مدارک به همراه تاییدیه سفارت
 • ارائه رزومه کامل (CV)
 • ارائه توصیه نامه
 • انگیزه نامه – هدف تحصیل و دلایل انتخاب دانشگاه آخن آلمان
 • در صورتی که در آزمون ورودی شرکت کرده اید باید از نتیجه آزمون فتوکپی تهیه کرده و آن را ارسال نمایید
 • ارائه مدرک معتبر زبان
 • پرداخت هزینه های مربوطه
 • ارائه مدرک مقطع تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

هزینه ی تحصیل در دانشگاه آخن آلمان

برای تمامی افرادی که قصد مهاجرت دارند، هزینه ی تحصیل یکی از مهم ترین فاکتورها می باشد و بدانید که تحصیل در آلمان رایگان است و برای تحصیل در دانشگاه آخن آلمان نیازی به پرداخت شهریه تحصیلی نمی باشد. تنها هزینه های دانشجویی در آلمان مربوط به استفاده نامحدود از وسایل حمل و نقل عمومی، هزینه خدمات دانشجویی، هزینه های محل اقامت و خوراک و پوشاک می باشد.
تحصیل در آلمان و وضعیت ویزای همراه

برخی از افرادی که مشغول به تحصیل در آلمان هستند تمایل دارند تا اعضای خانواده خود را نیز به این کشور آورده و در کنار آنها زندگی کنند. این افراد می توانند طبق قانون الحاق خانواده تقاضای پیوستن اعضای خانواده خود را بدهند تا آنها نیز به آلمان بیایند. اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال بوده و شامل پدر، مادر و یا سایر اعضای خانواده نمی گردد. در برخی کشورها امکان ورود همزمان شخص اصلی و همراه وجود دارد اما آلمان این شرایط را نداشته و ابتدا باید شخص اصلی به این کشور وارد شود و بعد از حدود ۲ تا ۳ ماه درخواست الحاق را ارسال کند. البته خود ویزای همراه نیز الزاماتی دارد که شخص همراه باید برای دریافت ویزا آنها را رعایت نموده و مدارک آن را تهیه نماید. به عنوان مثال شخص باید نشان دهد که هزینه زندگی برای یک سال به عنوان همراه را در حساب خود دارد و مشکل مالی برای این کار وجود ندارد.

شایان ذکر است برای درخواست این ویزای همراه تحصیلی آلمان بایستی الزاماتی رعایت شود که به شرح ذیل می باشد:

 • دانشجویان بایستی اثبات نمایند که منابع مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی خود و هر یک از همراهان خود را دارند.
 • بایستی محلی که برای زندگی در نظر گرفته شده است که دارای فضای کافی برای همه افراد خانواده باشد.
 • قبل از اخذ ویزای تحصیلی آلمان دانشجویان بایستی ازدواج نموده باشند.
 • افرادی که قصد دارند برای همراهان خود درخواست ویزای الحاق به خانواده نمایند بایستی حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند. بهتر است همراهان حداقل در سطح زبان آلمانی A1 مدرک داشته باشند.

تحصیل در آلمان و وضعیت اقامت پس از تحصیل

همان طور که مستحضر هستید اقامت تحصیلی به واسطه تحصیل در آلمان یا هر رشته دیگری یک اقامت موقت بوده و تا پایان دوره ی تحصیل معتبر می باشد. این نوع اقامت هیچ اثری برای اقامت دائم آلمان و یا حتی تابعیت آلمان ندارد اما به شخصی که تحصیل خود را در آلمان به پایان برساند این اجازه داده می شود که برای مدت 18 ماه اقامت خود را تمدید نماید و به دنبال کار بگردد. حال این سوال به وجود می آید که آیا افرادی که در رشته مهندسی تحصیل نموده اند می توانند در این مدت شغل مناسبی پیدا کنند؟ باید گفت که فارغ التحصیلان رشته های مهندسی شانس بسیار بالایی برای یافتن کار دارند چون که کشور آلمان در رشته های مهندسی، IT و … با بحران نیروی کار مواجه است و این موضوع باعث می شود تا افراد به راحتی بتوانند شغل مناسبی پیدا کنند.

مطالب مرتبط

آلمان در یک نگاه
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1398-12-06

آلمان در یک نگاه

به عنوان یک عضو از سازمان ملل، کشور آلمان متعهد شده است که از صلح جهانی حراست کند، برقوانین بین المللی پایبند باشد، از حقوق انسان ها در سراسر جهان محافطت کند و با تمام کشورها طبق قوانین سازمان ملل،همکاری داشته باشد. ...

آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1398-12-06

آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟

کارآموزی شغلی کوتاه مدت است و به شما به عنوان یک دانشجو این دید را می دهد، که زندگی حرفه ایی به چه صورت است. در دوران کارآموزی شما شانس این را دارید که دانش تئوری خود را به مرحله ی اجرا برسانید و تجربه کسب کنید ...

هشت قدم تا تحصیل در آلمان
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1398-12-06

هشت قدم تا تحصیل در آلمان

اگر شما با حجم زیادی از اطلاعات برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان روبه رو شده اید و نمی توانید تصمیم بگیرید، ما در اینجا مرحله به مرحله روند اخذ پذیرش را برای شما آورده ایم. ما روند اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان را، در هشت مرحله برای شما توضیح می دهیم، ...