مشاوره رایگان 02145328

ثبت شرکت در فرانسه

موسسه تخصصی زبان زنگنه
تحصیل در فرانسه
ثبت شرکت در فرانسه ثبت شرکت در فرانسه

یکی از راه‌های رسیدن به اقامت فرانسه از طریق ثبت شرکت در این کشور است. 

اگر در پی آغاز کردن یک کسب ‌و کار در فرانسه هستید، باید بدانید که فرانسه دنبال کردن آرزوهای کارآفرینانه را برای تبعه‌های کشورهای خارجی آسان‌تر کرده است.

اگر جستجوی کار در فرانسه انتخاب شما نیست و شما در نظر دارید کسب‌ و کاری را در این کشور به راه بیندازید، مقاله‌ی حاضر به شما راهنمایی‌هایی را عرضه خواهد کرد که به آن نیاز خواهید داشت. براساس گزارش سال 2013 «هواسنجی فضای کارآفرینی G20» که توسط ارنست و یانگ انجام شده است (Ernst & Young G20 Entrepreneurship Barometer)، به‌ راه‌انداختن یک کسب‌ و کار در کشور فرانسه از بیشتر کشورهای دیگر گروه بیست آسان‌تر است: ارزان‌تر است، طی مراحل کمتری را می‌طلبد، و زمان کمتری را صرف خود می‌کند. شما می‌توانید همه‌ی فرآیندهای ضروری برای برپاکردن یک کسب‌ و کار با اندازه‌ی کوچک تا متوسط ــ حتی کسب‌ و کاری با حداکثر 50 شاغل ــ را در مدت زمانی کمی، چهار و نیم روز، طی کنید.

اگر می‌خواهید کسب ‌و کاری را در فرانسه به راه بیندازید، باید اجازه‌ی اقامت یا شهروندی اتحادیه‌ی اروپا را داشته باشید. شما همچنین احتمالا نیازمند گواهی‌ نامه‌ها یا دیپلم‌هایی هستید که مقامات فرانسوی آنها را به رسمیت بشناسند. سپس شما باید به بررسی بازار بپردازید، پیش ‌بینی‌هایی را در مورد بودجه انجام دهید و طرح‌هایی مالی بریزید، و اگر ضروری است در پی پشتوانه‌ی مالی (funding) باشید. شما همچنین باید وضعیت قانونی خود را انتخاب، و کسب ‌و کارتان را ثبت کنید. این راهنما در ادامه بیشتر درباره‌ی به‌ راه‌ انداختن یک کسب‌ و کار در فرانسه توضیح خواهد داد. درست است که باز هم اندکی دیوان ‌سالاری دست ‌و پای شما را خواهد گرفت ــ اما می‌توانید اظهارنامه‌ی مالیاتی‌تان را به ‌صورت آنلاین ارسال کنید، به ‌راه ‌انداختن کسب ‌و کار رایگان است، و سروکار داشتن با کاغذ بازی‌ها هم گام خوبی برای آزمودن فهم تجاری‌تان از زبان فرانسه خواهد بود.

ثبت شرکت در فرانسه از لحاظ ملیتی هیچ محدودیتی ندارد و در صورتی‌که شرایط لازم را داشته باشید می‌توانید اقدام به راه‌اندازی کسب و کار در این کشور کنید. براساس آمار ثبت شرکت در فرانسه از شرایط ساده‌تر و زمان‌ کمتری نسبت به سایر کشورهای اروپایی برخوردار است. همین دلیل باعث شده تا بسیاری از افراد از طریق ثبت شرکت مهاجرت به فرانسه را انتخاب کنند. در ادامه این نوشتار به بررسی شرایط لازم، هزینه‌ها و روش‌های ثبت شرکت در فرانسه می‌پردازیم.

درباره ثبت شرکت در فرانسه

طبق گزارش فشارسنج کارآفرینی ارنست و یانگ G20 در سال 2013، شروع کار در فرانسه از بیشتر کشورهای G20 آسان‌تر است: ارزان‌تر است، مراحل کمتری وجود دارد و زمان کمتری نیز می‌برد. داشتن طرح تجاری، سرمایه 300000€ (یورو)، حداقل مدرک کارشناسی ارشد، داشتن سوابق کاری از شرایط ثبت شرکت در فرانسه است.

رویه مالیات در فرانسه به این شکل است که مطابق برنامه‌ریزی تا سال 2025 میزان مالیات از 33% به 25% سقوط خواهد کرد. اگر می‌خواهید در فرانسه کار خود را با ثبت شرکت شروع کنید، باید اجازه اقامت فرانسه را داشته باشید یا شهروند اتحادیه اروپا باشید.

شما ممکن است به اسناد یا مدارکی که مقامات فرانسه تشخیص می‌دهند نیاز داشته باشید. سپس باید درباره بازار تحقیق کنید، پیش‌بینی بودجه و برنامه‌های مالی انجام دهید و در صورت لزوم به دنبال سرمایه باشید. شما باید وضعیت حقوقی خود را انتخاب کنید و تجارت خود را ثبت کنید. این راهنما در زیر بیشتر درباره راه‌اندازی مشاغل با ثبت شرکت در فرانسه توضیح می‌دهد.

بله بوروکراسی کمی هم در فرانسه وجود دارد اما شما می‌توانید اظهارنامه مالیاتی خود را به صورت آنلاین ارسال کنید، ایجاد یک تجارت آزاد است و رسیدگی به مدارک گام خوبی برای آزمایش حس تجارت در فرانسه است. اطلاعات ارائه‌شده در اینجا فقط یک نمایی کلی را ارائه می‌دهد.

هنگام راه‌اندازی مشاغل شخصی خود در فرانسه، همیشه باید از یک حسابدار فرانسوی یا یک کارشناس مالی مشاوره حرفه‌ای بگیرید.


مشاغل فرانسوی

در فرانسه، مشاغل دریکی از پنج دسته مختلف قرار دارند:

 • تجاری یا صنعتی، مانند راه‌اندازی فروشگاه، کافه یا کارخانه؛
 • تجارت / صنعتگر که شامل معاملات ساختمانی، سایر مشاغل دستی، برخی تولیدات است.
 • حرفه‌ای مستقل یا آزاد – کار مستقل و ارائه خدماتی مانند دندان‌پزشک، نویسنده، مترجم، نوازنده؛
 • نماینده تجاری، درجایی که شما فعالیت می‌کنید – به‌عنوان‌مثال مذاکره یا فروش می‌کنید – از طرف یک شرکت دیگر.
 • کشاورزی.

هر یک از این مراکز ثبت‌نام مخصوص (Centre of Formalités des Entreprises یا CFE) به هر بخش در فرانسه را دارد. شما باید تجارت خود را از طریق CFE مناسب راه‌اندازی کنید و در این زمینه اطلاعات لازم را کسب کنید.

ساختارهای حقوقی تجارت فرانسه

ساختار تجاری قانونی در فرانسه دو نوع است:

 • یک تاجر (تنها شرکت یا EI)؛
 • شرکتی مانند EURL، SARL، SA و SAS.
 • تاجر تنها
 • شرکت

نوع ساختار قانونی مربوط به تجارت خود را انتخاب کنید بستگی به این دارد که می‌خواهید چه تجارتی را شروع کنید. با اتاق‌های بازرگانی یا نهاد حرفه‌ای مربوطه تماس بگیرید.

سایر عواملی که در انتخاب ساختار حقوقی شما تأثیر می‌گذارد عبارت‌اند از اینکه آیا شما می‌خواهید تنها مسئولیت شغل را بر عهده داشته باشید، گردش مالی خود را، اگر دارایی شخصی دارید که می‌خواهید از آن محافظت کنید یا می‌خواهید مالیات خود را از طریق مالیات بر درآمد یا مالیات شرکت پرداخت کنید. در این چارچوب قانونی، شما و تجارت یک نهاد حقوقی هستید.

دارایی‌های حرفه‌ای و شخصی شما ادغام می‌شوند، اگرچه می‌توانید برای محافظت از خانه خود اظهار توقیف کنید. تحت این ساختار قانونی، می‌توانید به عنوان یک شرکت خُرد راه‌اندازی کنید. این سیستم‌های قدیمی کارآفرین خودکار و شرکت‌های خرد را ادغام می‌کند.

همچنین می‌توانید به عنوان EIRL (کارآفرین با مسئولیت محدود شخصی) که دارایی‌های شخصی شما جدا هستند، در کار خود مستقر شوید. در هر دو مورد، شما با نام خود تجارت می‌کنید اگرچه می‌توانید یک شرکت یا نام تجاری به خود بگیرید. اگر وضعیت EI را به دست آورید، مالیات را از طریق اظهارنامه مالیات بر درآمد شخصی خود در این بخش برای کسب‌وکار خود پرداخت می‌کنید: سود صنعتی و تجاری (BIC) برای بازرگانان و صنعتگران، یا مزایای غیرتجاری (BNC) برای متخصصان مستقل.

اگر وضعیت EIRL را انتخاب کنید می‌توانید مالیات شرکت را پرداخت کنید. اگر تأسیس شرکتی را انتخاب کنید، از نظر قانونی از شما جدا خواهد شد. دارایی‌های شخصی شما از طلبکاران شرکت محافظت می‌شود. با این حال، اگر از دارایی‌های این شرکت برای استفاده شخصی استفاده کنید ممکن است تحت پیگرد قانونی قرار بگیرید.

شرکت شما باید نام، آدرس و حداقل دارایی‌های خاص خود را داشته باشد. شما از طرف شرکت عمل می‌کنید نه از طرف خود شما. شما ممکن است تحت مالیات شرکت (IS) یا رژیم دو حلقه‌ای مالیات پرداخت کنید. ایجاد یک شرکت به‌اندازه یک تاجر تنها کار ساده‌ای نیست.

این شامل ثبت وضعیت شما در اداره مالیات، انتصاب افسران و انتشار اطلاعیه‌های حقوقی در مطبوعات است. دو نوع شرکت اصلی وجود دارد:

EURL یا Entreprise Unipersonelle à Responsibilité Limitée متعلق به یک شخص واحد است و به عنوان یک شرکت سهامی با مسئولیت محدود توسط یک گرانت (مدیرعامل / دبیر شرکت) اداره می‌شود که ممکن است صاحب مشاغل و حقوق‌بگیران و غیر حقوق‌بگیران باشد یا نباشد.

SARL یا Société à Responsibilité Limitée یک شرکت با مسئولیت محدود است که بین دو تا 100 شریک دارد. مسئولیت هر دو محدود به سرمایه‌گذاری است.

 • مشاغل تنظیم‌شده
 • انتخاب نام قبل از ثبت شرکت در فرانسه

بعضی از مشاغل در فرانسه مقررات سخت‌گیرانه‌ای دارند ازجمله حسابداران، دامپزشکان، آرایشگاه‌ها، سازندگان و حتی فروشندگان شراب. اگر تجارت شما یکی از این مشاغل تنظیم‌شده است، باید در سازمان مناسب ثبت‌نام کنید.

ببینید آیا مشاغلی که می‌خواهید راه‌اندازی کنید از طریق وب‌سایت APCE تنظیم‌شده است – کافی است روی حرف مناسب الفبا کلیک کنید تا بخش موردنیاز خود را پیدا کنید. شما می‌توانید به صورت آنلاین و رایگان بررسی کنید که آیا نامی که می‌خواهید برای شرکت خود استفاده کنید از قبل توسط شرکت دیگری از طریق موسسه ملی مالکیت صنعتی (INPI) در حال استفاده است.

اگر می‌خواهید از نام تجاری یا نشان تجاری خود محافظت کنید، باید آن را به عنوان علامت تجاری در INPI ثبت کنید. اگر این کار را نکنید – و شخص دیگری در آینده از همان نام یا نشان استفاده کند – شما هیچ حق قانونی برای نگهداری آن نخواهید داشت. هنگام ایجاد یک وب‌سایت، بررسی کنید که نام موردنظر شما از طریق AFNIC، ثبت‌نام دامنه‌های.fr در دسترس باشد.

وام ثبت شرکت در فرانسه

بانک‌های فرانسه باید به مشاغل جدید کمک مالی کنند. این‌ها شامل وام اولیه (Prêt à la Création d’Entreprise (PCE با حداکثر 7 هزار یورو یا وام تجاری به نام Prêts Bancaires aux Entreprises (PBE) است. برای کسب اطلاعات در مورد کمک‌های مالی و وام‌ها و همچنین مشاوره تجاری به وب‌سایت شورای منطقه‌ای خود مراجعه کنید.

اگر بیکار هستید یا می‌خواهید بیکار شوید، ارزش بررسی دو طرح را دارد: ACCRE و NACRE. ACCRE از طریق پرداخت هزینه‌های کمتری به افراد بیکاری که مایل به راه‌اندازی مشاغل هستند پشتیبانی مالی می‌کند. افراد واجد شرایط شامل افرادی می‌شوند که به عنوان بیکار در آژانس کاریابی دولتی Pôle Emploi ثبت‌نام کرده‌اند، یا در شرف شرکت ورشکستگی یا انحلال در شرف بیکار شدن هستند.

اگر به عنوان یک کارآفرین صاحب یک شرکت تازه تأسیس‌شده باشید، می‌توانید تا سه سال نرخ شارژ کمتری دریافت کنید. اگر این کار را نکنید، پس‌ازآنکه درآمد سالانه شما از 20814 یورو (رقم 2014) بالاتر رفت، باید تمام هزینه‌های اجتماعی را پرداخت کنید. NACRE وام‌های بدون بهره و مشاوره تجاری ارائه می‌دهد. اطلاعات بیشتر را در Direccte محلی خود (اداره‌های منطقه‌ای برای تجارت، رقابت، مصرف، کار و اشتغال) کسب کنید.

چگونه تجارت فرانسوی خود را راه‌اندازی کنیم؟

اولین قدم در راه‌اندازی مشاغل، ثبت آن است. همه مشاغل قبل از فعالیت باید ثبت‌نام کنند. این کار را باید از طریق مرکز رسمی و یا (CFE) یا به صورت آنلاین در www.guichet-entreprises.fr انجام دهید. CFE مختلفی برای هر نوع فعالیت تجاری وجود دارد و شما باید درخواست خود را از طریق CFE مناسب ارائه دهید. می‌توانید دفاتر محلی خود را از طریق وب‌سایت‌های آن‌ها پیدا کنید. مثلاً:

 • اتاق تجارت و صنعت (CCI)، اگر می‌خواهید یک فروشگاه یا یک شرکت تجاری تأسیس کنید که هیچ عنصر “صنعت، تجارت یا صنعتگر” ندارد.
 • اتاق تجارت و صنایع‌دستی (CMA)، برای تجارت و صنایع‌دستی.
 • دادگاه‌های تجاری برای شرکت‌های حرفه‌ای تحت نظارت.
 • URSSAF برای مشاغل و خدمات فکری مانند مترجمان یا طراحان وب‌سایت.


مراحل ثبت شرکت در فرانسه

فرآیند ثبت شرکت در تمامی کشورهای دنیا بسیار پیچیده و ریسکی است چراکه سرمایه زیادی را درگیر می‌کند. فرانسه نیز از این قاعده مستثنا نیست درنتیجه علاقه‌مندان به ثبت شرکت بهتر است ابتدا از طریق اخذ پذیرش از کالج زبان فرانسه هم به این زبان مسلط شوند و هم با مدتی اقامت در این کشور با نیازهای جامعه فرانسه، قوانین ثبت شرکت و غیره در این کشور آشنا شوند.

یکی از نکات مهم نیز این است که متقاضی ثبت شرکت با وکلای متخصص عرصه ثبت شرکت‌ها و برندها که فرانسوی هستند و در این کشور اجازه فعالیت قانونی دارند مشورت کند؛ شناسایی چنین افرادی نیز مستلزم اقامت در فرانسه و انجام تحقیقات دقیق است. با این وجود می‌توان مهم‌ترین گام‌هایی که باید برای ثبت شرکت در فرانسه طی شود را این‌طور خلاصه نمود:

 • ایجاد طرح تجاری یا همان business plan و به ثبت رساندن آن
 • انتخاب نوع شرکت (با مسئولیت محدود، تضامنی، سهامی عام، سهامی خاص، نسبی و غیره.
 • افتتاح حساب بانکی به نام شخص حقوقی (این حساب موقت بلوکه می‌شود.
 • پرداخت سرمایه اولیه شرکت به صورت سپرده در حساب بانکی مذکور
 • ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها و اداره مالیات و اخذ ID مربوطه و پرداخت هزینه‌ها
 • آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی فرانسه

لازم به ذکر است شرکت با مسئولیت محدود در فرانسه از دیدگاه قانون این کشور ملزم به داشتن حداقل سرمایه اولیه نیست و نتیجتاً با پرداخت 1€ (یورو) هم به ثبت می‌رسد. البته باید توجه داشت فرآیند ثبت شرکت حتی در این حالت نیز بسیار پرهزینه خواهد بود چراکه فرد باید ماهیانه حقوق کارمندان، مالیات، بیمه و غیره پرداخت نماید.

مستندات لازم برای ثبت مشاغل در فرانسه

اینکه چه اسنادی برای ثبت‌نام نیاز دارید بسته به نوع شغل شما متفاوت است اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اثبات آدرس (لایحه خدمات EDF، توافق‌نامه اجاره)؛
 • شناسه معتبر (گذرنامه معتبر یا شناسه سفر ملی، کارت اقامت)؛
 • اثبات اینکه همسرتان مسئولیت را درک می‌کند.
 • عملکرد CFE

اگر در حال تأسیس شرکتی هستید، ممکن است لازم باشد وجوه خود را نزد دفاتر اسناد رسمی یا بانکی واریز کنید، به‌عنوان‌مثال پیش‌نویس اساس‌نامه مربوط به شرکت (به این اطلاعات در APCE مراجعه کنید)، مدیرعامل را تعیین کنید و اخطار ثبت‌نام را در روزنامه قانونی منتشر کنید.

CFE درخواست شما را ارسال کرده و اسناد شما را به ارگانهای مربوطه ارسال می‌کند. بسته به نوع و اندازه مشاغل شما و اینکه آیا کارمندان خود را می‌پذیرید، این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • موسسه ملی آمار و مطالعات اقتصادی (INSEE) که شرکت شما را در فهرست تجارت ملی ثبت می‌کند و شماره‌های SIRET، SIREN و APE را اختصاص می‌دهد
 • مرکز مالیات (اداره مالیات)؛
 • ثبت تجارت و شرکت‌ها (RCS) – ثبت دادگاه تجارت؛
 • امنیت اجتماعی؛
 • دفتر کار (اداره کار و استخدام)
 • بیمه درمانی (Caisse regionale D’assurance Maladie)؛
 • بیمه بیکاری، بازنشستگی، دفتر کار (Pole Emploi)؛
 • ثبت شرکت در دادگاه تجاری در صورت ایجاد شرکت یا تجارت تجاری
 • فهرست مشاغلی که می‌خواهید یک تجارت یا صنعت را انجام دهید.
 • اگر دیگران را به کار می‌گیرید، Caisses Socials و Inspection du Travail را انتخاب کنید.

دوره مدیریت بازرگانی

بسته به شرایط و تجربیات خود، اگر می‌خواهید به عنوان یک تاجر (صنعتگر) شغلی راه‌اندازی کنید، ممکن است برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آموزش (Un stage de amade à installation or SPI)، جنبه‌های مختلف اداره مشاغل شخصی شما جلسات یا کارگاه‌ها لازم باشد.

شریک شما نیز می‌تواند دوره را طی کند. دوره‌های اختیاری مشابهی برای کسانی که مشاغل تجاری و صنعتی راه‌اندازی می‌کنند وجود دارد. هزینه این دوره‌ها حدود 250 یورو است اما ممکن است بتوانید در این زمینه کمک بگیرید – از اتاق بازرگانی خود بپرسید.

شماره‌های SIREN، SIRET و APE

هنگامی‌که شرکت خود را در فرانسه ثبت می‌کنید، INSEE برای شما یک شماره SIREN شناسایی منحصربه‌فرد و 9 رقمی صادر می‌کند. این شماره رسمی تجارت اثبات ثبت مشاغل شما است. هنگام مراجعه به شرکت شما، توسط همه دستگاه‌های دولتی و رسمی استفاده می‌شود.

در حدود دو هفته پس از ثبت‌نام، یک KBIS پیش‌نمایش دریافت خواهید کرد که شامل یک شماره SIRET 14 رقمی است. شماره SIRET به هر مکان شغلی شما اشاره دارد و از شماره SIREN به علاوه یک شماره شناسنامه تأسیس 5 رقمی تشکیل‌شده است. همچنین یک کد APE (فعالیت اصلی شرکت) یا NAF خواهید داشت که فعالیت اصلی تجارت شما را مشخص می‌کند. هر مشاغل در فرانسه با استفاده از این کدها طبقه‌بندی می‌شود که از چهار رقم و یک حرف تشکیل‌شده است.


استخدام کارمندان

استخدام کارکنان بعد از ثبت شرکت در فرانسه گران است. اگر می‌خواهید کارمندی بپذیرید به خاطر داشته باشید که مجبورید علاوه بر هزینه‌های اجتماعی شرکت خود، هزینه‌های اجتماعی کارمندان خود را نیز پرداخت کنید. این بدان معنی است که شما باید حقوق خالص به علاوه 75% دیگر از کمک‌های کارفرمایان و کارمندان به کارمندان پرداخت کنید (شرکت‌ها سهم کارمندان را پرداخت می‌کنند).

کارگران به خوبی توسط قانون کار در فرانسه محافظت می‌شوند. درزمینه‌ی تنظیم قرارداد کار فرانسه، شرایط کار (زمان کار و مرخصی فرانسه) و قانون کار از مشاوره تخصصی برخوردار شوید.

راه‌اندازی یک شرکت دریایی

اگر می‌خواهید یک شرکت دریایی راه‌اندازی کنید، یعنی شرکتی که در خارج از کشور محل اقامت شما ثبت، تأسیس یا ثبت‌شده باشد، موارد مثبت و منفی عمده‌ای وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. ادغام در خارج از کشور فرایندی سرراست در تمام مراکز مالی معروف دریایی و بهشت‌های مالیاتی در سراسر جهان است. آن‌ها می‌توانند طیف وسیعی از مزایا را برای شرکت و مدیران شرکت فراهم کنند.

نحوه تهیه برگ خرید برای ثبت شرکت در فرانسه

شما باید اطلاعات زیر را در مورد برگ خریدهای خود در فرانسه وارد کنید:

 • تاریخ برگ خرید
 • تاریخ خدمات یا فروش؛
 • شرح خدمات یا فروش؛
 • قیمت، تخفیف
 • مبلغ کل به استثنای مالیات بر ارزش افزوده (پیش‌پرداخت HT، مالیات بر اسب)، مالیات بر ارزش افزوده (TVA) یا ذکر کنید که TVA شارژ نشده و قیمت کل فروش (TTC)؛
 • نام و آدرس مشتری؛
 • نام شرکت، فرم شرکت (به‌عنوان‌مثال، SARL)؛
 • آدرس ثبت‌شده
 • شماره SIREN (در صورت وجود RCS).
 • مدیریت حساب‌های خود
 • بالای کاغذبازی‌ها را نگه‌دارید.
 • حساب‌های تجاری و شخصی را جداگانه نگه‌دارید.
 • همه رسیدها را نگه‌دارید.
 • یک حساب بانکی جداگانه داشته باشید.
 • برای پرداخت مالیات، هزینه‌های اجتماعی و مالیات بر ارزش افزوده (در صورت وجود) پول را کنار بگذارید.

هزینه ثبت شرکت در فرانسه

 • ثبت یک شرکت خرد – بنگاه اقتصادی (کارآفرین خودکار) باید رسماً رایگان باشد. با این وجود ثبت‌نام در دایرکتوری های تجاری در Chambre de Commerce و Chambre de Métiers برای برخی فعالیت ها اجباری شده است و هزینه‌های اداری ایجاد می‌کند.
 • حرفه لیبرال به خدمات مبتنی بر عقلی و ثبت‌نام در اتحادیه ها برای بازیابی کمک‌های اجتماعی و کمک هزینه خانواده (URSSAF) اشاره دارد. این شامل مشاوران، برنامه نویسان، معلمان زبان، ویراستاران محتوا و غیره است. خبر خوب این است که می‌توانید در URSSAF به صورت رایگان ثبت‌نام کنید. URSSAF یک فرم کاغذی برای شما ارسال می‌کند یا می‌توانید به صورت آنلاین ثبت‌نام کنید.
 • فعالیت تجاری مربوط به استراحت و صرف غذا و غیره اطلاق می‌شود. شما باید در اتاق تجارت و صنعت (CCI) ثبت‌نام کنید و باید در فهرست کسب‌وکار آن‌ها به نام ثبت تجارت و شرکت‌ها ثبت شود. هزینه این کار حدود 100 یورو خواهد بود.
 • فعالیت صنایع‌دستی به فعالیتهای مبتنی بر دستی و ثبت‌نام در Chambre de Métiers اشاره دارد. بسیاری از این فعالیت ها به یک مدرک یا سه سال تجربه در همان زمینه (به عنوان کارمند یا خود اشتغالی) نیاز دارند. شما باید یک دوره آموزشی اجباری پنج روزه بنام مرحله قبل از ایجاد را با هزینه حدود 200 یورو انجام دهید. همچنین شما باید در فهرست صنعتگران با هزینه حدود 180 یورو ثبت‌نام کنید.

هزینه ثبت مشاغل فردی

هزینه‌های ثبت‌نام برای هر شرکت مشابه هزینه‌های یک شرکت خرد است:

 • حرفه لیبرال: ثبت‌نام رایگان در URSSAF.
 • فعالیت تجاری: ثبت‌نام در اتاق تجارت و صنعت (CCI). حدود 100 یورو به ثبت تجارت و شرکت اضافه می‌شود.
 • فعالیت صنایع‌دستی: ثبت‌نام در Chambre de Métiers. دوره آموزش اجباری پنج روزه قبل از ایجاد حدود 200 یورو هزینه دارد، به علاوه ثبت‌نام تجاری حدود 180 یورو هزینه دارد.

برای مشاغل ثبت‌نام شده در Chambre de Commerce یا Chambre de Metiers، مراحل ثبت‌نام با یک نفر از Centre de Formalités des Entreprises (CFE حدود یک ساعت طول می کشد. شما عصاره KBIS خود را ظرف دو هفته دریافت خواهید کرد (سند رسمی تأیید ثبت تجارت شما).

همچنین شما به یک حسابدار احتیاج دارید که حسابداری خود را انجام دهد و ترازنامه خود را تهیه کند. هزینه این سالانه حدود 2000 یورو خواهد بود. اگر مقداری از حسابداری را اداره کنید، این لایحه قابل کاهش است. از حسابدار خود نامه مربوطه را بخواهید، به‌عنوان‌مثال نقل قول لیست کارها و هزینه‌ها. این به شما امکان می‌دهد کارهای اداری را که خودتان می‌توانستید انجام دهید، شناسایی کنید.


هزینه ثبت تجارت EURL، SARL، SAS، SASU در فرانسه

راه‌اندازی یک شرکت انحصاری با مسئولیت محدود (EURL)، شرکت با مسئولیت محدود (SARL)، شرکت سهامی عام ساده (SAS) یا شرکت سهامی ساده با یک شریک واحد (SASU) در فرانسه هزینه بیشتری را در بر خواهد داشت و به زمان بیشتری نیاز خواهید داشت، تعهدات قانونی بیشتری برای رعایت وجود دارد شما باید چندین اساس‌نامه در اداره مالیات ثبت کنید، سرمایه در گردش خود را در یک حساب بانکی حرفه‌ای مسدود کنید، در Chambre de Commerce (CCI) ثبت‌نام کنید و یک آگهی قانونی در یک روزنامه محلی قرار دهید.

کل این مراحل توسط وکیل یا حسابدار با پرداخت حدود 2000 یورو قابل انجام است. هزینه‌های حسابداری سالانه شما بین 2000 یورو تا 3000 یورو خواهد بود. از فیش‌های پرداختی به ازای هر فیش حقوقی معمولاً حدود 25 یورو هزینه دریافت می‌شود.

مراحل ثبت‌نام برای یک EURL، SARL، SAS یا SASU ممکن است سه تا چهار هفته طول بکشد، زیرا شما از وکیل / حسابدار خود مشاوره شخصی می‌گیرید و باید با بانک، Impot و Chambre تجارت خود در تماس باشید. شما ظرف دو تا سه هفته عصاره KBIS خود را دریافت خواهید کرد (سند رسمی تأیید ثبت‌نام تجاری خود).

هزینه ثبت آنلاین تجارت SARL، SAS یا SASU

برخی از شرکت‌ها اخیراً در ثبت آنلاین SARL، SAS یا SASU با قیمت ارزان‌تری نسبت به حسابدار یا وکیل تخصص دارند. قیمت‌های شروع حدود 550 یورو است. این یک پس انداز اساسی است، با این حال مشاوره شخصی یک وکیل را از دست خواهید داد.

یک وکیل یا یک حسابدار شرایط شخصی شما را در نظر می گیرند و بر این اساس به شما توصیه می‌کنند که از شما محافظت بهتری داشته باشید یا اطمینان حاصل کنید که وضعیت حقوقی که انتخاب کرده اید در واقع بهترین وضعیت برای شما است، یعنی وضعیتی که به شما اجازه می‌دهد کمترین هزینه‌های اجتماعی را پرداخت کنید مالیات بر درآمد یا مالیات ادغام این نوع مشاوره همچنین می‌تواند با استفاده از خدمات اضافی تلفنی به صورت آنلاین ارائه شود، بنابراین هزینه اولیه افزایش می یابد.

ثبت شرکت در فرانسه و اخذ اقامت

اقدام برای ثبت شرکت در فرانسه مانند سرمایه‌گذاری از طریق املاک و مستغلات یکی از شیوه های آسان برای اخذ اقامت در این کشور است. شما می‌توانید از طریق ثبت آن، ویزای اقامت اروپا را نیز اخذ نمایید و بدون نیاز به ویزای شینگن تنها با داشتن اقامت این کشور به تمامی کشورهای اروپا سفر کنید.

از آن جا که در حقوق تجارت به سرمایه‌گذاری و سود توجه شایانی شده است و در مقابل، به حقوق شخص حقیقی از نظر تابعیت اهمیت کمتری داده شده است، به همین دلیل در حقوق تجارت این کشور به منظور جذب سرمایه های خارجی و توسعه مبادلات بازرگانی، برای شرکت‌های بازرگانی خارجی تسهیلات بیشتری قایل شده اند. به عنوان یک ایرانی شما باید:

 • در ابتدا باید یک طرح که توجیح اقتصادی داشته باشد ارائه دهید.
 • پس از تایید طرح توسط سفارت باید درخواست ویزای کوتاه مدت بدهید تا بتوانید وارد این کشور شوید و برای تأسیس شرکت اقدام نمایید.
 • پس از گرفتن ویزا و انجام کارهای اولیه برای ثبت شرکت فرد به کشور خود مراجعه می‌کند و برای گرفتن ویزای بلند مدت اقدام می‌کند تا وارد این کشور شود و شرکت خود را تأسیس کند و فعالیت خود را اغاز نماید که در این صورت به شخص اقامت یک ساله می‌دهند و این تا زمانی که فرد مشغول به فعالیت می باشد تمدید می‌شود تا زمانیکه کشور فرانسه به شخص اقامت دائم بدهد.

دریافت مشاوره تخصصی

همیشه هنگام راه‌اندازی مشاغل و ثبت شرکت، ایده خوبی است که مشاوره حرفه‌ای بگیرید. یک حسابدار (حسابدار رسمی) می‌تواند در مورد مالیات، هزینه‌ها، قانون و هر تخفیف موجود مثلاً مشاوره دهد. یک حسابدار از طریق بدن حرفه‌ای حسابداران فرانسوی، “l’Ordre des Expert-Comptables” یا اتاق بازرگانی محلی پیدا کنید، یا استفاده از یک مرکز حسابداری وابسته را در نظر بگیرید. سازمان هایی که برای ثبت شرکت در فرانسه به آن ها نیاز دارید به شرح زیر است:

 • APCE – Accueil Professionals et Entreprises – سازمان ملی برای شروع فعالیت ثبت شرکت در فرانسه است.
 • مرکز رسمی و اداری (CFE)، سازمانی که مسئولیت رسیدگی به ثبت مشاغل در سراسر فرانسه را بر عهده دارد. برای هر نوع مشاغل دفاتر مختلفی وجود دارد.
 • Direccte (اداره‌های منطقه‌ای برای تجارت، رقابت، مصرف، کار و اشتغال)
 • INPI – موسسه ملی مالکیت صنعتی که با علائم تجاری، حق ثبت اختراع، طرح ها و نام شرکت‌ها سرو کار دارد.

مطالب مرتبط

ده دانشگاه برتر فرانسه
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1399-01-26

ده دانشگاه برتر فرانسه

در این مقاله شما را با ده دانشگاه برتر برای تحصیل در کشور فرانسه آشنا می کنیم. این رتبه بندی براساس سایت QS است. ...

محل اقامت در فرانسه
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1399-01-26

محل اقامت در فرانسه

گزینه‌های گوناگونی برای سکونت در فرانسه وجود دارد. ایده‌ی درست، بررسی چند تا از این گزینه‌ها، قبل از تصمیم‌گیری نهایی است. وقتی این کار انجام شد، می‌توانید مکانی را پیدا کنید که با بودجه‌ی شما سازگار است و تمام نیازها و خواسته‌های‌تان را برآورده می‌کند. دا ...

هزینه ی تحصیل در کالج های فرانسه
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1399-01-26

هزینه ی تحصیل در کالج های فرانسه

هزینه‌های تحصیل در فرانسه، به شکل قابل‌توجهی، کمتر از کشورهای دیگر است ...