مشاوره رایگان 02145328

تحصیل مامایی در فرانسه

موسسه تخصصی زبان زنگنه
تحصیل در فرانسه
تحصیل مامایی در فرانسه تحصیل مامایی در فرانسه

یکی از مهم‌ ترین چیزهایی که به‌هنگام تحصیل در فرانسه، باید در مورد آن تصمیم بگیرید، مکان زندگی خود است. فرانسه گزینه‌های مسکن گوناگونی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد، اما همه‌ی این گزینه‌ها، به یک شکل ایجاد نمی‌شوند. کار درست، بررسی گزینه‌های سکونت خود قبل از ترک کشورتان است تا آماده‌ی زندگی در خانه‌ی دوم خود شوید. یک گزینه‌ی ارزان و در عین حال فراوان‌تر، سکونت در هتل آپارتمان‌هاست که کرایه‌های ماهانه و هفتگی می‌گیرند. سکونت در هتل آپارتمان‌ها، باعث می‌شود حس در خانه بودن بیشتری داشته باشید و با بودجه‌ی شما نیز سازگار است. هتل آپارتمان‌های فرانسه، معمولاً دارای وسایل آشپزخانه و نواحی تجاری هستند. شما تلفن، تخت‌خواب، آشپزخانه و فضایی برای زندگی در اختیار دارید تا حس در خانه بودن بیشتری داشته باشید. شما همچنین فضایی برای حرکت آزادانه، بدون حس محبوس شدن در یک ناحیه در اختیار دارید.

به‌هنگام تحصیل و تا زمانی‌ که دارای اجازه‌ی اقامت معتبر شوید، به‌عنوان یک دانشجوی خارجی دارای ویزای تحصیلی فرانسه، می‌توانید کار با حقوق- 964 ساعت در سال- داشته باشید (حدود 60 درصد یک کار تمام‌ وقت برای یک سال). شما می‌توانید همچنین در دانشگاه یا سایر موسسات آموزشی دیگر نیز کار کنید و قراردادهایتان می‌تواند تا یک سال، بین 1 سپتامبر تا 31 آگوست (تا 670 ساعت بین سپتامبر و ژوئن و تا 300 ساعت بین جولای و آگوست) باشد، تا زمانی‌که بر تحصیلاتتان اثر نگذارد.

مامایی یکی از رشته‌های تحصیلی زیرشاخه علوم پزشکی در فرانسه است. دانشگاه‌های پزشکی کشور فرانسه هرساله 8 درصد ظرفیت خود را به جذب دانشجویان خارجی اختصاص می‌دهند. کشور فرانسه در حال حاضر 33 مرکز دانشگاهی مامایی دارد که همه آن‌ها با یک بیمارستان دانشگاهی در ارتباط هستند. تحصیل مامایی در فرانسه 3 ساله است. برای دریافت مدرک کارشناسی مامایی، دانشجو بعد از سه سال باید در یک آزمون جامع شفاهی و کتبی شرکت کند. علاوه بر این دانشجو باید در 40 زایمان حضور داشته باشد. مقطع کارشناسی ارشد مامایی در فرانسه 2 ساله است. یک ماما در فرانسه به‌طور متوسط سالانه 46500 یورو دریافت می‌کند.

رنکینگ 2023 دانشگاه‌های مامایی فرانسه

یک ماما کلیه امور مربوط به تشخیص بارداری، مراقبت‌های دوران بارداری، ایجاد آمادگی برای زایمان، نظارت و مراقبت بر فرایند زایمان و مراقبت‌های پس از زایمان از مادر و نوزاد را بر عهده دارد. همچنین یک ماما در فرانسه امکان تجویز دارو و درخواست آزمایش و سونوگرافی برای بیمار را دارد. ماما معمولاً در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و مطب‌های خصوصی مشغول به کار می‌شود.

یکی از برجسته‌ترین دانشکده‌های مامایی در فرانسه دانشکده سنت آنتونی وابسته به دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن است. این دانشکده در محل بیمارستان سنت آنتونی واقع‌شده و در حدود 80 دانشجو در 4 کلاس 40 تا 50 نفرِ دارد.

رنکینگ 2023 دانشگاه‌های مامایی فرانسه
نام دانشکده QS THE Shanghai
دانشکده مامایی سنت آنتونی (Saint-Antoine) دانشگاه سوربن فرانسه 60 88 51-75
دانشکده مامایی دانشگاه آکس مارسلی فرانسه Aix-Marseille 490 301-350 101-150
دانشکده مامایی دانشگاه لورن (Universite de Lorraine) 801-1000 601-800 201-300
دانشکده مامایی دانشگاه پاریس Université Paris Cité 248 155 51-75
دانشکده مامایی دانشگاه مونتپولیر (University of Montpellier 501-510 301-350 101-150
مقاطع تحصیلی رشته مامایی در فرانسه

تحصیل برای دریافت مدرک مامایی در فرانسه از دو دوره یا مرحله تشکیل شده است.

مقطع کارشناسی مامایی در فرانسه

مقطع کارشناسی مامایی در فرانسه شامل سه سال اول تحصیلات است. سه سال اول شامل شش‌ترم تحصیلی است و شامل PACES (سال اول مشترک بین رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی) نیز می‌شود. این سه سال معادل 180 واحد است. این مدرک شامل تحصیلات عمومی در رشته مامایی بوده و معادل مدرک کارشناسی است.

واحدهای درسی رشته مامایی شامل واحدهای مشترک با رشته پزشکی (جنین‌شناسی، آسیب‌شناسی، آناتومی، فیزیولوژی، هورمون شناسی و …) است. دیگر واحدهای درسی شامل دروس تخصصی مامایی ازجمله زنان، زایمان، مامایی، نوزادان و اطفال است. همچنین دانشجو می‌تواند واحدهای بالینی و تئوری دیگری را به انتخاب خود جایگزین واحدهای ارائه‌شده کند.

مقطع کارشناسی ارشد مامایی در فرانسه

مقطع کارشناسی ارشد مامایی در فرانسه شامل چهار ترم و 120 واحد است. واحدهای درسی مقطع کارشناسی ارشد شامل مامایی، رویکردهای بالینی، تشخیص زایمان پزشکی، سلامت باروری، کمک به باروری زنان، فارماکولوژی، بهداشت عمومی، تحقیق، پایان‌نامه نویسی و … است. این مقطع تحصیلی واحدهای بالینی زیادی برای گسترش مهارت‌های مامایی برای دانشجو دارد.

مهارت‌های بالینی مامایی شامل 48 تا 60 واحد درسی است. یک آزمون جامع تئوری و بالینی به زبان فرانسوی (CSCT) نیز در پایان تحصیلات برای مرور کلی و اعتبار دادن به مدرک تحصیلی برگزار می‌شود.

CPD نیز یکی از دوره‌های دانشگاهی برای توسعه مستمر مهارت‌های مامایی است. در برخی از دانشگاه‌های فرانسه این دوره بخشی از تحصیلات مامایی است.

در فرانسه مقطع دکترای مامایی وجود ندارد. افرادی که مدرک کارشناسی ارشد مامایی دارند می‌توانند برای مقطع دکترا در رشته‌های بهداشت عمومی، علوم اجتماعی یا علوم تربیتی ادامه تحصیل دهند.

شرایط تحصیل در رشته مامایی در دانشگاه‌های فرانسه

برای ورود به رشته مامایی در فرانسه دیپلم دبیرستان به‌علاوه قبولی در آزمون پایان سال اول (PACES) رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی لازم است. رشته موردقبول دیپلم دبیرستان، دیپلم علوم تجربی بوده و طول مدت تحصیل مامایی تا کارشناسی ارشد 5 سال یا 10 ترم است. برای ورود به رشته مامایی در سال دوم دانشگاه، دانشجو باید نمره موردنیاز این رشته را مطابق با نظر وزارت بهداشت و وزارت علوم فرانسه کسب کند.

numerus clausus یا نمره لازم برای رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی هرساله توسط وزارت علوم و وزارت آموزش عالی مطابق با تغییرات PACES تعیین می‌شود. شهریه ثبت‌نام در دانشکده مامایی مشابه با دانشکده پزشکی در فرانسه است و دانشجو باید هزینه‌های مربوط به CVEC یا مشارکت زندگی دانشجویی با دانشگاه و بیمه مسئولیت را پرداخت کند.

میزان پذیرش دانشجوی خارجی خارج از اتحادیه اروپا در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و مامایی بسیار محدود و در حدود 8 درصد پذیرفته‌شدگان است. برای قبولی، دانشجوی خارجی باید نمره‌ای مساوی یا بالاتر از دانشجوی فرانسوی در سال اول کسب کند.
زبان تحصیل رشته مامایی در فرانسه

حصیل در رشته مامایی و دیگر رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های دولتی فرانسه به زبان فرانسوی ممکن است. ازاین‌جهت یکی از شرایط اصلی دانشجویان خارجی برای تحصیل در رشته مامایی تسلط به زبان فرانسه است. برخی از کالج‌ها و دانشگاه‌های خصوصی برای جذب دانشجویان خارجی در رشته پزشکی و مامایی اقدام به برگزاری دوره‌هایی به زبان انگلیسی می‌کنند.

معمولاً دانشکده‌های پزشکی و مامایی مدرک DELF یا DALF را از دانشجویان می‌خواهند. داشتن سطح C1 یا مکالمه پیشرفته برای دانشجویان خارجی الزامی است. حداقل نمره آیلتس برای تحصیل مامایی در فرانسه نمره 6.5 به بالا است.

شرایط کار رشته مامایی در فرانسه

سیاست‌های زاد و ولد در فرانسه جایگاه مناسبی به شغل مامایی داده‌است. یک ماما در فرانسه در مؤسسات بهداشت مادر و کودک و یا به‌صورت خوداشتغالی مشغول به کار می‌شود. مامایی در فرانسه منشور اخلاقی و حرفه‌ای داشته و یکی از سه رشته علوم پزشکی مهم در این کشور محسوب می‌شود.

حوزه تخصصی ماما در فرانسه بسیار گسترده شده است و حوزه‌های مربوط به ‌سلامت باروری، پیشگیری از بارداری و امور مربوط به زایمان را بر عهده دارد. البته این در شرایطی است که مادر در شرایط عادی بوده و از سلامت کامل برخوردار باشد. یک ماما کاملاً مستقل از متخصص زنان عمل کرده و تمامی امور مربوط به تجویز دارو، نوشتن نسخه و تجویز سونوگرافی و واکسیناسیون و غیره را بر عهده دارد.

میزان حقوق یک ماما در فرانسه به محل اشتغال، مدرک تحصیلی، میزان مهارت و تجربه بستگی دارد.

جدول زیر میزان درآمد یک ماما در فرانسه را نشان می‌دهد:

درآمد یک ماما در فرانسه
شرایط شغلی درآمد
یورو در ماه/سال
درآمد ناخالص یک مامای بیمارستانی در ابتدای کار 2000
حقوق یک مامای باتجربه 3700
میانگین حقوق یک ماما 46500 در سال

اسناد و مدارک تحصیل در رشته مامایی در فرانسه

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای تحصیل مامایی در فرانسه شامل:

  • دیپلم دبیرستان در رشته تجربی
  • قبولی در آزمون سال اول دانشگاه‌های پزشکی و پیراپزشکی فرانسه PACES
  • ارائه مدرک زبان مورد درخواست دانشگاه مورد نظر
شرایط ادامه تحصیل و ارزیابی مدارک مامایی ایران

کشور فرانسه برای ارزیابی مدرک مامایی از ایران و سایر کشورهای خارجی از سیستم ENIC-NARIC استفاده می‌کند. دانشجویی که مدرک لیسانس مامایی داشته و قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مامایی در کشور فرانسه را دارد، باید مدرک خود را به تائید این سازمان برساند. این سازمان گواهی را به متقاضی ارائه می‌کند که نشان از تائید مدرک تحصیلی او در فرانسه است.

هزینه دریافت این گواهی برای هر مدرک 70 یورو است. گواهی صادر شده توسط ENIC-NARIC به خودی خود معادل سازی مدرک نیست اما بسیاری از مؤسسات و دانشکده‌ها این گواهی را درخواست می‌کنند. این شبکه همچنین به متقاضی این امکان را می‌دهد ارزش مدارکی را که در فرانسه اخذ کرده است برای کشور خود معادل سازی و تائید کند.

گرایش‌های رشته مامایی در فرانسه

گرایش های رشته مامایی به شرح زیر است:

  • مشاوره در مامایی
  • باروری
  • مامایی قانونی
  • آموزش مامایی

هزینه تحصیل رشته مامایی در فرانسه

در صورت قبولی در رشته مامایی در فرانسه هزینه تحصیل با توجه به مقطع و رشته قبولی و دانشگاه تعیین می‌شود. پذیرش در دانشگاه‌های دولتی فرانسه رایگان است اما امکان پذیرش در این دوره‌ها مخصوصاً در مقطع لیسانس رقابتی است. دانشگاه‌های خصوصی شهریه نسبتاً بالایی دارند.
برخی از هزینه‌های تحصیلی در رشته مامایی دانشکده مامایی دانشگاه Aix-Marseille

برخی از هزینه‌های تحصیلی در رشته مامایی دانشکده مامایی دانشگاه Aix-Marseille شامل:

  • هزینه مشارکت دانشجویی: 91 یورو در سال
  • هزینه دوره لیسانس:  170 یورو در سال
  • شهریه برای دوره فوق لیسانس:  243 یورو در سال

شرایط دریافت بورسیه تحصیل مامایی در فرانسه

دانشجویان ورودی به دانشکده مامایی در فرانسه می‌توانند از برخی از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنند. یکی از بورسیه‌های تحصیلی، بورسیه منطقه PACA جنوبی در زمینه بهداشت و مددکاری اجتماعی است. قبل از درخواست برای این بورسیه باید واجد شرایط بودن برای دریافت این بورسیه را بررسی کنید.

اخذ ویزای تحصیلی فرانسه برای تحصیل مامایی در این کشور

برای تحصیل در رشته مامایی در فرانسه لازم است متقاضی ویزای دانشجویی فرانسه را اخذ کند. طبق قوانین کشور فرانسه دانشجویانی که از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا هستند می‌توانند بدون ویزا در رشته‌های پزشکی در فرانسه تحصیل کنند؛ اما دیگر دانشجویان برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه باید به سفارت فرانسه مراجعه کنند.

شرایط صدور ویزای همراه برای دانشجوی مامایی در فرانسه

دانشجوی مامایی در فرانسه می‌تواند برای همسر و اعضای خانواده خود درخواست ویزای همراه فرانسه بدهد. در واقع اعضای خانواده نیز می‌توانند در مدت تحصیل همراه دانشجو در فرانسه زندگی کنند. در یافت ویزای همراه دارای شرایط خاصی است. دانشجو باید امکان اسکان و پرداخت هزینه‌های زندگی همسر و فرزندان خود در فرانسه را داشته باشد.

همسر و فرزندان برای ورود به فرانسه باید ویزای توریستی سه ماهه یا ویزای شنگن دریافت کنند.

مطالب مرتبط

ده دانشگاه برتر فرانسه
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1399-01-26

ده دانشگاه برتر فرانسه

در این مقاله شما را با ده دانشگاه برتر برای تحصیل در کشور فرانسه آشنا می کنیم. این رتبه بندی براساس سایت QS است. ...

محل اقامت در فرانسه
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1399-01-26

محل اقامت در فرانسه

گزینه‌های گوناگونی برای سکونت در فرانسه وجود دارد. ایده‌ی درست، بررسی چند تا از این گزینه‌ها، قبل از تصمیم‌گیری نهایی است. وقتی این کار انجام شد، می‌توانید مکانی را پیدا کنید که با بودجه‌ی شما سازگار است و تمام نیازها و خواسته‌های‌تان را برآورده می‌کند. دا ...

هزینه ی تحصیل در کالج های فرانسه
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1399-01-26

هزینه ی تحصیل در کالج های فرانسه

هزینه‌های تحصیل در فرانسه، به شکل قابل‌توجهی، کمتر از کشورهای دیگر است ...