تماس سریع

تحصیل مهندسی نفت در فرانسه

موسسه تخصصی زبان زنگنه
تحصیل در فرانسه
تحصیل مهندسی نفت در فرانسه تحصیل مهندسی نفت در فرانسه

ه‌هنگام تحصیل و تا زمانی‌ که دارای اجازه‌ی اقامت معتبر شوید، به‌عنوان یک دانشجوی خارجی دارای ویزای تحصیلی فرانسه، می‌توانید کار با حقوق- 964 ساعت در سال- داشته باشید (حدود 60 درصد یک کار تمام‌ وقت برای یک سال). شما می‌توانید همچنین در دانشگاه یا سایر موسسات آموزشی دیگر نیز کار کنید و قراردادهایتان می‌تواند تا یک سال، بین 1 سپتامبر تا 31 آگوست (تا 670 ساعت بین سپتامبر و ژوئن و تا 300 ساعت بین جولای و آگوست) باشد، تا زمانی‌که بر تحصیلاتتان اثر نگذارد.

فرانسه در ارائه ی برنامه های عالی تحصیلات تکمیلی شهرت بسزایی دارد. کسانی که می خواهند برای تحصیلات تکمیلی به اروپا بروند، اغلب برای این کار به فرانسه مهاجرت می کنند. دانشجویان بین المللی واقعاً از این کشور لذت می برند و برنامه های تحصیلات تکمیلی که در فرانسه ارائه می شود واقعاً بهترین هستند.

مهندسی نفت (Petroleum Engineering) یکی از شاخه‌های رشته مهندسی است که به فعالیت‌های تولید هیدروکربن و نفت خام و گاز طبیعی مرتبط است. درواقع، مهندسی نفت دانش و فناوری اکتشاف و بهره‌برداری از منابع زیرزمینی نفت‌و‌گاز و انتقال این منابع به سطح زمین است. در سال‌های اخیر، با تغییرات رخ‌داده در تولید منابع انرژی برخی از دانشگاه‌های مطرح جهان رشته مهندسی نفت را به «مهندسی منابع انرژی» تغییر نام داده‌اند.

مهندسان نفت در حوزۀ اکتشاف به‌دنبال یافتن راه‌هایی برای استخراج بیشتر و آلودگی و خطر کمتر محیط‌زیست هستند. ازجمله فرصت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی نفت به طراحی تکنولوژی استخراج شن و ماسۀ روغنی، سیاست‌گذاری و مشاوره، اکتشاف و حفاری و پردازش می‌توان اشاره کرد. برخی از دروس ارائه‌شده در رشتۀ مهندسی نفت ازاین‌قرارند: ریاضی و فیزیک، مکانیک سیالات، استاتیک، ترمودینامیک، زمین‌شناسی، انتقال حرارت، انتقال جرم، خواص سنگ‌ها و سیالات و چاه‌آزمایی و چاه‌پیمایی. همچنین، از حوزه‌های تخصصی مهندسی نفت می‌توان به این‌ها اشاره کرد: مهندسی حفاری پیشرفته، مباحث پیشرفته در مکانیک تولید نفت، تجزیه‌و‌تحلیل آزمون چاه پیشرفته، مکانیک سیالات تولید گاز طبیعی، راه‌حل عددی و تحلیلی جریان متخلخل، مهندسی مخزن نفت، توسعۀ شبیه‌ساز مخزن و بازیابی حرارتی.

مهندسان نفت به دانش کافی در بسیاری از رشته‌های مرتبط دیگر مثل ژئوفیزیک، زمین‌شناسی نفت، حفاری، اقتصاد، شبیه‌سازی مخزن، مهندسی چاه و سیستم‌های بالابر نیاز دارند. فرانسه یکی از کشورهایی است که دانشگاه‌هایش رشته مهندسی نفت را در برنامۀ آموزشی و پژوهشی‌شان گنجانده‌اند. در این مطلب، قصد داریم شرایط تحصیل مهندسی نفت در فرانسه را شرح دهیم و دانشگاه‌های معتبر این رشته را معرفی کنیم.

دانشگاه‌های برتر برای تحصیل مهندسی نفت در فرانسه

در‌حال‌حاضر، تنها دانشگاه معتبر برای تحصیل مهندسی نفت در فرانسه دانشگاه پو نام دارد. این دانشگاه دورۀ آکادمیک نفت‌و‌گاز را در فرانسه برگزار و دانشجویان را برای کار در حوزه‌های آکادمیک و حرفه‌های صنعتی همچون اکتشاف، تحقیق، توسعه و تولید آماده می‌کند.


دانشگاه پو

دانشگاه پو (University of Pau and the Adour Region) که به‌اختصار UPPA نامیده می‌شود، تنها دانشگاه برای تحصیل مهندسی نفت در فرانسه است. این دانشگاه سال 1972 در شهر پو فرانسه تأسیس شد و دولت فرانسه آن را یکی از دانشگاه‌های عالی نامیده است. سال 2017، دانشگاه پو میزبان بیش از 900 نفر مدرس و 13،500 نفر دانشجو بود. جالب است بدانید دانشگاه یادشده هر ساله پذیرای حدود 1،900 نفر دانشجوی بین‌المللی است. شایان ذکر است طبق تازه‌ترین رتبه‌بندی وبگاه وبومتریک، دانشگاه دولتی پو فرانسه ردۀ پنجاه‌وششم را در بین مراکز‌ آموزشی مطرح فرانسه کسب کرده است.

دانشگاه پو یک دورۀ دوسالۀ مهندسی نفت را به زبان فرانسوی و یک دورۀ یک‌سالۀ مهندسی نفت (Reinforcement) را به زبان انگلیسی ارائه می‌کند. کلاس‌های کارشناسی ارشد رشته مهندسی نفت (Reinforcement) در دانشکدۀ علوم و فناوری‌های انرژی و محیط‌زیست (STEE) دانشگاه پو برگزار می‌شود. تحصیل این رشته تمام‌وقت است و یک‌ سال به‌طول می‌انجامد و همۀ دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

اگرچه هزینۀ تحصیل برای دانشجویان خارج از اروپا 3،770 یورو در سال تعیین شده است، دانشگاه پو هزینۀ تحصیل در این رشته را برای سال 2021-2022 مشابه هزینۀ تحصیل برای متقاضیان اروپایی محاسبه خواهد کرد. این امر بدان‌معناست که دانشجویان غیراروپایی برای تحصیل در رشته مهندسی نفت (Reinforcement) تنها 243 یورو در سال شهریه پرداخت خواهند کرد. دورۀ یادشده 350 ساعت کلاس حضوری و پنج تا شش ماه کارآموزی را شامل می‌شود که معمولاً دانشجویان بین‌المللی از آن استقبال چشمگیری می‌کنند. دیگر نکتۀ مهم اینکه در‌صورت کارآموزی در فرانسه، حداقل مبلغ 550 یورو در ماه به دانشجویان داده خواهد شد.

دورۀ کارشناسی ارشد مهندسی نفت

دورۀ کارشناسی ارشد مهندسی نفت (Reinforcement) کورس‌های زیر را به دانشجویان پیشنهاد می‌دهد:

  • مشخصات زمین‌شناسی (تجزیه‌و‌تحلیل حوضه، خصوصیات مخزن، ساختاری و رسوبی)
  • خصوصیات ژئوفیزیکی (جمع‌آوری و پردازش و تفسیر داده‌های لرزه‌ای)
  • تجزیه‌و‌تحلیل چاه (چاه‌بری و لرزه‌نگاری)

علاقه‌مندان به تحصیل مهندسی نفت در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پو مدرک کارشناسی ارشد در یکی از رشته‌های مهندسی نفت یا زمین‌شناسی یا فیزیک باید داشته باشند و دانش زبان انگلیسی‌شان در سطح B2 باشد.

مطالب مرتبط

ده دانشگاه برتر فرانسه
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1399-01-26

ده دانشگاه برتر فرانسه

در این مقاله شما را با ده دانشگاه برتر برای تحصیل در کشور فرانسه آشنا می کنیم. این رتبه بندی براساس سایت QS است. ...

محل اقامت در فرانسه
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1399-01-26

محل اقامت در فرانسه

گزینه‌های گوناگونی برای سکونت در فرانسه وجود دارد. ایده‌ی درست، بررسی چند تا از این گزینه‌ها، قبل از تصمیم‌گیری نهایی است. وقتی این کار انجام شد، می‌توانید مکانی را پیدا کنید که با بودجه‌ی شما سازگار است و تمام نیازها و خواسته‌های‌تان را برآورده می‌کند. دا ...

هزینه ی تحصیل در کالج های فرانسه
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1399-01-26

هزینه ی تحصیل در کالج های فرانسه

هزینه‌های تحصیل در فرانسه، به شکل قابل‌توجهی، کمتر از کشورهای دیگر است ...