تماس سریع

تحصیل رشته بیوشیمی در فرانسه

موسسه تخصصی زبان زنگنه
تحصیل در فرانسه
تحصیل رشته بیوشیمی در فرانسه تحصیل رشته بیوشیمی در فرانسه

فرانسه از همان سیستم آموزش عالی سه سطحی استفاده می کند که سایر 29 کشور اروپایی که با سیستم Bologna کار می کنند و این امر به پویایی بین المللی کمک می کند. مدارک 'Licence' و ' Licence Professionnelle' کارشناسی (undergraduate) هستند، که در جای دیگر به عنوان لیسانس (Bachelor’s) شناخته می شوند. دوره های کارشناسی ارشد و دکترا (PhD) تحصیلات تکمیلی هستند. فرانسه یک سیستم مبتنی بر اعتبار را پیاده سازی می کند که به موجب آن هر یک از واحدهای تحصیلی میزان معینی ECTS (اعتبارات اروپایی) دارند، که معمولاً بین دوره ها قابل انتقال هستند. دستیابی به 180 ECTS به شما مجوز کسب لیسانس می دهد و 120 ECTS دیگر برای گرفتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد لازم است.

رشته بیوشیمی فرایندهای شیمیایی مرتبط با درون موجودات زنده را مطالعه می‌کند. این رشته زیرمجموعۀ شیمی و زیست‌شناسی است و به شاخه‌های زیست‌شناسی ساختاری و آنزیم‌شناسی و متابولیسم تقسیم می‌شود. در دهه‌های آخر قرن بیستم، رشته بیوشیمی با سه حوزۀ یادشده موفقیتی چشمگیر در توضیح فرایند‌های طبیعی به‌دست آورد. پژوهشگران رشته بیوشیمی در تمامی زمینه‌های علوم زیستی مؤثر بوده‌اند و از همه مهم‌تر با کمک به رشته زیست‌شناسی مولکولی، نقشی پررنگ در فهم ساختار بافت و اندام موجودات زنده ایفا کرده‌اند. متخصصان بیوشیمی که به‌ آن‌ها بیوشیمیست‌ نیز می‌گویند، روی مولکول‌های بزرگی مانند پروتئین‌ها و لیپید‌ها و کربوهیدرات‌ها مطالعه و ساختار و نحوۀ عملکرد مولکول‌هایی نظیر آنزیم‌ها و DNA را نیز بررسی می‌کنند. این مولکول‌های بزرگ در واکنش‌های متابولیسمی ارگانیسم‌های مختلف اهمیت دارند و بر فعالیت‌های سلولی تأثیرگذارند. در این مقاله برای علاقه‌مندان به تحصیل، دانشگاه‌های برتر برای تحصیل رشته بیوشیمی در فرانسه را معرفی می‌کنیم.

دانشگاه‌های برتر رشته بیوشیمی

برخی از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل رشته بیوشیمی در فرانسه ازاین‌قرارند

دانشگاه گرنوبل آلپ تحصیل رشته بیوشیمی در فرانسه

دانشگاه گرنوبل آلپ (Université Grenoble Alpes) ازجمله مراکز برتر به‌منظور تحصیل رشته بیوشیمی در فرانسه است که کارش را از سال 1339میلادی در شهر گرنوبل شروع کرد. این دانشگاه سومین دانشگاه بزرگ کشور فرانسه است که حدود شصت‌هزار نفر دانشجو و بیشتر از سه‌هزار نفر محقق دارد. تحصیل رشته مهندسی زیست سلامت در مقطع کارشناسی ارشد دانشکدۀ مذکور یک‌ساله و تمام‌وقت است و همۀ دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

در دانشگاه گرنوبل آلپ، رشته سنتز آلی نیز در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شود که تحصیل آن یک‌ساله و تمام‌وقت و زبان تدریس دروس انگلیسی است. این دوره با هدف آموزش مدیران تحقیق‌و‌توسعه برای آزمایشگاه‌ها و صنعت‌های مرتبط با مواد شیمیایی مناسب (مانند طعم‌دهنده‌ها و عطرها) و صنایع داروسازی و صنایع شیمیایی طراحی شده است. علاوه‌بر دوره‌های یادشده، دانشگاه گرنوبل آلپ دورۀ زیست‌شناسی ساختاری یکپارچه (ISB) را هم ارائه می‌دهد که تحصیل آن تمام‌وقت است و دو سال به‌طول می‌انجامد و تمامی دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. هدف از ارائۀ این دوره تربیت دانشجویانی متخصص در زمینه‌های زیست‌شناسی ساختاری، بیوشیمی، بیوفیزیک مولکولی و سلولی عنوان شده است.
دانشگاه استراسبورگ

نام دانشگاه استراسبورگ (Strasbourg University) نیز در فهرست مراکز برتر برای تحصیل رشته بیوشیمی در فرانسه به‌چشم می‌خورد. این دانشگاه دولتی کارش را از سال 1538 در شهر استراسبورگ آغاز کرد و در‌حال‌حاضر، میزبان بیش از 52هزار نفر دانشجو و 4هزار نفر محقق است. تحصیل رشته بیوشیمی‌فیزیک در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه یادشده دوساله و تمام‌وقت و زبان تدریس دروس انگلیسی و ‌فرانسوی و آلمانی است.

دانشگاه لیل

از دیگر مراکز آموزشی معتبر به‌منظور تحصیل رشته بیوشیمی در فرانسه به دانشگاه لیل (Université de Lille) باید اشاره کنیم که سال 1559 در شهر لیل بنیان نهاده شد. تحصیل رشته شیمی زیست‌پالایش در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه مذکور یک‌ساله و تمام‌وقت است و همۀ دروس به زبان انگلیسی‌ تدریس می‌شوند. در نیمسال اول (سپتامبر تا ژانویه)، دانشجویان بیشتر روی ایراد سخنرانی‌ و انجام کارهای عملی و در نیمسال دوم (فوریه تا ژوئیه)، روی آموزش تحقیقاتی تمام‌وقت در آزمایشگاه متمرکز خواهند بود. این دوره مختص کارشناسان شیمی و بیوشیمی است که می‌خواهند از تخصصشان در پژوهش‌هایی با تمرکز بر محیط‌زیست تصفیه‌شده استفاده کنند.

مطالب مرتبط

ده دانشگاه برتر فرانسه
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1399-01-26

ده دانشگاه برتر فرانسه

در این مقاله شما را با ده دانشگاه برتر برای تحصیل در کشور فرانسه آشنا می کنیم. این رتبه بندی براساس سایت QS است. ...

محل اقامت در فرانسه
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1399-01-26

محل اقامت در فرانسه

گزینه‌های گوناگونی برای سکونت در فرانسه وجود دارد. ایده‌ی درست، بررسی چند تا از این گزینه‌ها، قبل از تصمیم‌گیری نهایی است. وقتی این کار انجام شد، می‌توانید مکانی را پیدا کنید که با بودجه‌ی شما سازگار است و تمام نیازها و خواسته‌های‌تان را برآورده می‌کند. دا ...

هزینه ی تحصیل در کالج های فرانسه
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1399-01-26

هزینه ی تحصیل در کالج های فرانسه

هزینه‌های تحصیل در فرانسه، به شکل قابل‌توجهی، کمتر از کشورهای دیگر است ...