تماس سریع

رشته ی دامپزشکی در ترکیه

موسسه تخصصی زبان زنگنه
تحصیل در ترکیه
رشته ی دامپزشکی در ترکیه رشته ی دامپزشکی در ترکیه

تحصیل رشته دامپزشکی در ترکیه به عنوان یک رشته پویا و بسیار حیاتی برای رفاه حیوانات شناخته شده است که مورد توجه قرار می گیرد. به طور کلی، کاربرد های رشته دامپزشکی شامل تعهدات علمی و اخلاقی برای سلامت جسمی و روانی حیوانات است و همچنین دارای پیامدهای اخلاقی از نظر نیاز های اجتماعی و فرهنگی انسان است. تحصیل دامپزشکی در ترکیه نیز شامل این موارد می شود و افرادی که دوره تحصیلی خود را با موفقیت به پایان می رسانند و مدرک تحصیلی خود را کسب می کنند، می توانند هم در ترکیه و هم در سایر نقاط دنیا مشغول به کار شوند. 

اطمینان از رفاه خوب حیوانات، ماموریت اصلی دامپزشکان و همچنین جامعه دامپزشکی به عنوان یک مجموعه بزرگ در ترکیه می باشد. بسیاری از سازمان ‌های دامپزشکی این مفهوم را در آیین ‌نامه ‌های عملکرد، سوگند یا بیانیه دامپزشکی یا سایر بیانیه‌ های تعهد بیان می‌کنند. این بیانیه ها بر موضوع مشترکی متمرکز است که دامپزشکان باید برای منافع جامعه، حفاظت از منابع حیوانی، کاهش رنج حیوانات و ارتقای رفاه حیوانات در این کشور تلاش کنند. با گسترش دانش علمی در زمینه رفاه حیوانات و تغییر انتظارات جامعه از مراقبت از حیوانات، تعاریف پذیرفته شده عمومی از رفاه حیوانات در ترکیه تکامل یافته است.

مطالعه و تحصیل رشته دامپزشکی در ترکیه

حیوانات سنگ بنای جامعه و برای سلامت انسان مهم هستند. در زمان تحصیل دامپزشکی در ترکیه، دانشجویان بین المللی تحقیقات اساسی و استراتژیک را با تمرکز بر سلامت، بیماری و رفاه حیوانات و جنبه ‌های بهداشت عمومی و محیطی مرتبط انجام می دهند. این برنامه های تحصیلی مبنای محکمی برای راهبرد های جدید که به نفع دامپزشکی، سلامت انسان و اقتصاد است، فراهم می شود. در دوره های تحصیل دامپزشکی در ترکیه، دانشجویان دانش زیادی در مورد جنبه های مختلف دامپزشکی بدست می آورند و با موضوعاتی که ارتباط نزدیکی با سلامت حیوانات (هر دو حیوان و گروه حیوانات) و سلامت عمومی، مانند ایمنی مواد غذایی دارند، در تماس خواهند بود.

تمرکز اصلی دوره های تحصیل دامپزشکی در ترکیه بر سلامت و رفاه حیوانات است که در ارتباط با محیط زندگی آنها و بهداشت عمومی دیده می شود. در دانشگاه های کشور ترکیه، هم برای متخصصان، دوره ‌های انتخابی، دوره ‌های آموزشی بالینی، کلاس های تحقیقاتی و سایر دوره‌ های آکادمیک و پس ‌آکادمیک نیز ارائه می‌شود. علاوه بر این، دانشگاه هایی که رشته دامپزشکی را به دانشجویان و متقاضیان بین المللی ارائه می دهند همچنین یک محیط تحقیقاتی چالش برانگیز و پویا را برای انجام تحقیقات دامپزشکی و آزمایش های مرتبط در این زمینه فراهم می کنند. برنامه های تحصیل دامپزشکی در ترکیه با بالاترین کیفیت و بهترین امکانات ارائه می شوند و این موضوع باعث جذب دانشجویان بین المللی زیادی به این کشور شده است. لازم به ذکر است که علاوه بر این رشته، دانشجویان برای تحصیل در رشته های دیگر اقدام به مهاجرت تحصیلی به ترکیه می کنند.

فعالیت دامپزشکان در ترکیه

به طور سنتی، جامعه دامپزشکی ترکیه بر سلامت و تولید دام به عنوان شاخص‌های رفاه خوب حیوانات متمرکز بوده است. به طور فزاینده ای تشخیص داده شده است که رفاه خوب حیوانات همچنین شامل در نظر گرفتن حالت عاطفی حیوان (یعنی احساسات حیوان) و همچنین تأکید بر زندگی طبیعی (یعنی در نظر گرفتن اینکه آیا حیوان می تواند رفتارهایی را بیان کند که مختص به آنهاست و اینکه آیا آنها آنچه را که نیاز دارند و می خواهند دارند یا خیر) می شود.

فعالیت در زمینه دامپزشکی در ترکیه برای رفاه حیوانات باید طیف وسیعی از فعالیت‌ ها را در بر گیرد که شامل موارد زیر می شود:

 • تشخیص بیماری، پیشگیری از بیماری و درمان حیوانات بیمار؛
 • درک و شناخت درد و کاهش آن و اجرای استاندارد های عملی خوب دامپزشکی که از بهبود رفاه حیوانات حمایت می کند؛
 • آموزش و اطلاع رسانی صاحبان حیوانات، نگهدارنده ها، حمل کنندگان، پرورش دهندگان، محققان و مراقبان در رابطه با بهترین شیوه های مراقبت از حیوانات؛
 • مشارکت در تلاش های علمی منجر به درک بهتر رفاه حیوانات و به کارگیری این دانش در عمل؛
 • آموزش و اطلاع رسانی به عموم مردم در مورد اقدامات خوب رفاه حیوانات؛
 • تأثیرگذاری بر سیاستگذاران برای حمایت بیشتر و بهبود رفاه حیوانات؛
 • مشارکت در توسعه سیاست ها و قوانین رفاه حیوانات؛
 • مشارکت در ارزیابی رفاه حیوانات و نظارت در تولید حیوانات، تحقیق، پناه دادن، حمل و نقل، پرورش، ورزش، فعالیت های آموزشی و تفریحی؛
 • تشویق طرح های تضمینی که بهترین رفاه حیوانات را ترویج می کنند؛
 • آموزش مصرف کنندگان و یا استفاده کنندگان محصولات حیوانی و تحت تاثیر قرار دادن آنها برای تقاضای محصولات باکیفیت تولید شده تحت شیوه های خوب رفاه حیوانات؛

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته دامپزشکی در ترکیه

قبل از مهاجرت به ترکیه، دانشجویانی که قصد دارند مشغول به تحصیل دامپزشکی در ترکیه شوند، حتما باید با بهترین دانشگاه هایی که در این کشور اوراسیایی برنامه های تحصیل دانپزشکی ارائه می دهند، آشنا شوند. بیش از 200 دانشگاه در ترکیه وجود دارد که اکثر آنها توسط دولت اداره می شوند و همچنین 9 دانشگاه ترکیه وجود دارد که در رتبه بندی دانشگاه های جهان QS در بین بهترین های جهان قرار گرفته اند.


بهترین دانشگاه ها و موسسات برای تحصیل دامپزشکی در ترکیه عبارتند از:

رتبه در ترکیه رتبه جهانی
Ankara University Ankara 1 258
Ege University
Izmir
2 267
Firat University
Elazig
3 289
Uludag University
Bursa
4 315
Istanbul University
Istanbul
5 326
Hacettepe University
Ankara
6 329
Adnan Menderes University
Aydin
7 388


اشتغال بعد از تحصیل رشته دامپزشکی در ترکیه

بعد از تحصیل دامپزشکی در ترکیه، صلاحیت های همه فارغ التحصیلان دامپزشکی باید کافی باشد تا اجازه کار در ترکیه دریافت کنند تا رفاه حیوانات را ارزیابی کنند و در فعالیت های دامپزشکی در بخش های مختلف شرکت کنند. علاوه بر این، کل حرفه دامپزشکی نیاز به ادغام پیشرفت های مرتبط در رفاه حیوانات در برنامه های توسعه حرفه ای مداوم دارد. شایان ذکر است که حرفه دامپزشکی نقش اصلی را در کنترل مواد غذایی با منشاء حیوانی و حیوانات زنده ایفا می کند.

سایر وظایف مهم دامپزشکی در خصوص زنجیره غذایی عبارتند از:

 • تأیید، بررسی و بازرسی از کشتارگاه و سایر تأسیسات فرآوری تولید مواد غذایی با منشاء حیوانی؛
 • صدور گواهینامه و بازرسی سایر محصولات حیوانی غذایی مانند تخم مرغ و لبنیات؛

به طور کلی، سهم حرفه دامپزشکی در ایمنی مواد غذایی با منشاء حیوانی در سطح جهانی به خوبی شناخته شده و ارزشمند است. نقش دامپزشک بعد از اتمام دوره تحصیل در دامپزشکی در ترکیه در بازرسی قبل و بعد از مرگ حیوانات برای ایمنی مواد غذایی حیاتی است و باید به عنوان بخشی از فرآیند بازرسی رسمی هر شهر ترکیه حفظ شود. حرفه دامپزشکی نه تنها حافظ سلامت و رفاه عمومی حیوانات بلکه حافظ عموم مردم در ارتباط با انتقال بیماری های مشترک بین انسان و دام است. شایان ذکر است که سلامت و رفاه خوب حیوانات یک شرط ضروری برای تولید مواد غذایی ایمن با منشاء حیوانی است.

مطالب مرتبط

نگاهی اجمالی به هزینه های تحصیل و ویزا در ترکیه
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1399-01-27

نگاهی اجمالی به هزینه های تحصیل و ویزا در ترکیه

اگر می‌خواهید در ترکیه تحصیل کنید، ما اطلاعاتی را درباره‌ی دانشگاه‌های خوب ترکیه، شهرهای معروف ترکیه برای دانشجویان خارجی، بودجه‌ی مورد نیازتان و چگونگی کسب ویزای دانشجویی، در اختیارتان قرار می‌دهیم. ...

محبوبیت دانشگاه های ترکیه در بین دانشجویان بین المللی
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1399-01-27

محبوبیت دانشگاه های ترکیه در بین دانشجویان بین المللی

بیش از 400 رشته‌ی کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در ترکیه وجود دارد که شما می‌توانید، برای تحصیل در آن‌ها، درخواست پذیرش دهید ...

دانشگاه های برتر ترکیه
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1399-01-27

دانشگاه های برتر ترکیه

در رتبه بندی QS سیستم اموزشی ترکیه در رتبه ی 45 قرار دارد و 10 دانشگاه کشور ترکیه در رتبه ی دانشگاه های برتر قرار دارند. ...