مشاوره رایگان 02145328

ده نکته ساده و بسیار مهم برای مکالمه زبان انگلیسی

موسسه تخصصی زبان زنگنه
مکاتبات بازرگانی
مکالمه انگلیسی
SAT
GMAT
GRE
PTE
TOEFL
IELTS
ده نکته ساده و بسیار مهم برای مکالمه زبان انگلیسی ده نکته ساده و بسیار مهم برای مکالمه زبان انگلیسی

خواه ناخواه باید بپذیریم زبان انگلیسی هم همانند زبان فارسی و دیگر زبان های دنیا نکات و قواعد عجیب و استثنایی دارد که گاهی باعث سردرگمی و در نتیجه ترس زبان آموز از انجام این اشتباهات در صحبت کردن می شود.

برای مثال:

کلمه read در در زمان حال بصورت /reed/ تلفظ می شود‚ حال آنکه گذشته این فعل مثل افعال باقاعده ed نمی گیرد وبا تغییر در تلفظ به صورت /red/ تلفظ می شود و حتی در موارد s/es جمع‚ بعضی اسم ها از این قاعده پیروی نمی کنند. مثل جمع mouse می شود mice و یا جمع fish می شود fish . در حالی که جمع house می شود houses.

پس بپذیریم که این استثناها و استثناهای دیگری ازاین قبیل در زبان انگلیسی وجود دارد و راهی برای فرار از آن ها نیست. تنها راه حل ان این است که زبان آموز در مسیر یادگیری وقتی به این استثنا ها برخورد می کند ازانها یادداشت برداری کرده و آنها را بخاطر بسپارد. و منبع بسیار خوب و قابل دسترس جهت اطمینان از درستی این اطلاعات و خیلی از استثناها دیگر از این قبیل دیکشنری های معتبری مثل لانگ من و اکسفورد می باشد.

حتما زمان مشخصی را برای مطالعه و تمرین زبان انگلیسی تعیین کنید. جهت تقویت مکالمه زبان انگلیسی باید هر روز به تناسب برنامه زمان بندی خود یک زمان مشخص و مستمری را در نظر گرفته و با تمرکز ذهنی بالا به تمرین خود ادامه دهید. برای مثال اگر روزی حداقل 1 ساعت را برای مطالعه و تمرین زبان در نظر گرفتید، حتما این زمان را در طول هفته و ماه تکرار کنیم تا به نتیجه مطلوب برسیم. توجه داشته باشید که قطع تمرین در یک روز و موکول کردن آن به روزهای دیگر مثل آخرهفته کار بسیار بسیار اشتباهی است.باز هم تاکید می کنم هر روز دقایقی را بطور مستمر در ساعاتی که تمرکز بیشتری دارید برای مطالعه و تمرین انگلیسی اختصاص دهید.

در طول تمرین مکالمه انگلیسی خود را نه بعنوان زبان آموز بلکه به عنوان یک Native انگلیسی زبان قلمداد کنید. این کار به شما کمک می کند وقتی کلمه ای مثل apple را می شنوید تنها کلمه انگلیسی آن در ذهن شما نقش ببندد و در واقع به ذهن اجازه ترجمه این کلمه به فارسی را نمی دهید. و یا حتی وقتی خود می خواهید جمله ای را به زبان بیاورید سعی کنید آن ایده را با کلمات انگلیسی در ذهن مجسم کنید. در واقع انگلیسی فکر کنید و افکارتان را بصورت انگلیسی بیان کنید. البته نا گفته نماند که این مورد برای افراد بزرگ سال کمی سخت تر خواهد بود چرا که برای این افراد زبان مادری بعنوان یک فیلترعمل نموده و هر آنچه زبان آموز می خواهد فرا گیرد باید از این فیلتر رد شود. در نتیجه در سطوح ابتدایی یادگیری زبان برای بزرگسالان از این نوع مشکلات بیشتر دیده می شود، ولی در هر صورت باید این مانع با تمرین و تکرار روی ذهن برداشته شود.

توجه داشته باشید که اکثرا جواب بعضی سوالات داخل خود سوال پیداست و دیگر نیازی به حفظ کردن بعضی قواعد دستوری نیست. برای مثال:

Dose she…………….?           Yes, she dose.

Is she…………………..?           Yes, it is.

در واقع هدف از مطرح کردن این مورد این است که اگر فردی از شما سوالی پرسید و شما از لحاظ دستور گرامری برای پاسخ به آن سوال مردد هستید حتما روی سوال مورد نظر فکر کنید چرا که بیشتر کلمات برای جواب در خود سوال مشهود است.
در نظر داشته باشید که یک صحبت کننده خوب کسی است که در وهله اول شنونده خوبی باشد. پس سعی کنید با دقت به حرف های مخاطب تان گوش دهید و مفهوم درستی از تک تک کلمات گفته شده دریافت کنیم. البته نکات دیگری هم هست که به ما در این امر یاری می کنند مثل توجه به لحن گفتار مخاطب و حرکت دست و صورت.برای مثال:

You have attended in new math teacher`s classes?

در واقع درجمله بالا ساختار جمله سوالی نیست ولی علامت سوال را در اخر جمله داریم. در واقع در این موارد لحن مخاطب تعیین کننده این قضیه می باشد.

A: Do you like Spaghetti?

B: Oh yuck. It`s disgusting.

در جمله بالا اگر ما معنی کلمه disgusting را هم ندانیم ولی با حالت صورت فرد می توان به جواب احتمالی فرد برسیم.

همه ما کم و بیش می دانیم که زبان انگلیسی فرار است و در صورتی که تمرین و تکرار مداوم نداشته باشیم به زودی همه زحمات مان به هدر می رود. مخصوصا برای یادگیری و حفظ لغات و اصطلاحات جدیدی که در طول مطالعه و یا در کلاس درس با آن ها مواجه شدیم را باید یادداشت برداری کنیم. در این حالت بهتر آن است که یک دفترچه یادداشت برای خود فراهم کرده و لغات سخت و اصطلاحات را در قالب جمله و یا عبارت در آن وارد کنید (از نوشتن معنی فارسی جلوی هر کلمه خودداری کنید در صورت نیاز می توانید معنی کلمه یا اصطلاح مورد نظر را پشت همان صفحه بنویسید. و نکته دیگر اینکه کلمه یا اصطلاح مورد نظر را در قالب جمله، عبارت و یا حتی مکالمه کوتاه یادداشت برداری کنید و از وارد کردن لغت ویا اصطلاح صرف خودداری کنید) و سعی کنید هر روز زمانی را برای مرور کردن آنها اختصای دهید تا در نهایت وارد حافظه بلند مدت شما شود. یکی از این نوع تمرین ها برای حفظ کردن لغات همان تمرین قدیمی اما پر کاربرد substitution drill یعنی تمرین جایگرینی می باشد. برای مثال:

  • I hate it when people chew loudly.
  • I hate it when people speak loudly.
  • I hate it when people laugh loudly.

و یا بصورت زیر:

  • I hate it when people chew loudly.
  • I loathe it when people chew loudly.
  • I detest it when people chew loudly.
در این صورت می توانید در هر بار تکرار به جای هر کلمه عبارت مترادف آنرا جایگرین کرده و بدین صورت چندین بار تکرار کنید. نکته مهم تر اینکه با عدم جایگزینی وتکرار مکرر جمله، ذهن بعد از دو یا سه بار تکرار تمرکزی روی جمله نخواهد داشت و تنها شما آنرا بدون تمرکز از روی عادت تکرار می کنید که اصلا فایده ای نخواهد داشت. و از طرفی دیگر این تمرین به شما کمک خواهد کرد تا در موقعیت های مختلف نیز بتوانید از لغت یا عبارت مورد نظر استفاده کنید.

یادگیری بیان افکار، احساسات و ایده ها به زبان انگلیسی. صحبت کردن روان انگلیسی یعنی اینکه فرد بتواند افکار، احساسات و ایده های خود را در قالب جمله بیان کند. در واقع عبارات و جملات بسیار پر کاربردی در زبان فارسی داریم که بسیار از آنها در صحبت های روزه مره خود بکار می بریم پس می توان معادل های جایگزین انها را در زبان انگلیسی پیدا کنیم و به تمرین و تکرار انها بپردازیم. البته تنها دانستن لغات و افعال مرتبط کافی نیست حتما جهت یادگیری این موارد انها را در قالب جمله قرار داده و تکرار کنید. 

زیاد روی گرامر و یادگیری آن تمرکز نکنیم. نکته کلیدی برای صحبت کردن این است که باید بتوانیم بین مطالعه کردن و تمرین کردن یک حد تعادلی را برقرار کنیم. صحبت کردن انگلیسی بصورت روان و سلیس رابطه مستقیمی با یادگیری کامل گرامر انگلیسی ندارد. چرا که حتی خود افراد Native انگلیسی زبان نیز از بسیاری قواعد گرامری خبر نداشته و دراشتباهات گرامری در حرف های شان مشهود است. روانی  کلام این است که فرد باید قادر به برقراری ارتباط باشد. پس سعی کنید گاهی خود را از کتاب و گرامر دور کرده و با دوستان تان که به زبان انگلیسی مسلط هستند در دنیای واقعی انگلیسی را تمرین کنید.

از انجام اشتباهات خود در حین صحبت کردن نهراسید. شاید مهمترین عاملی که زبان آموز را از فراگیری زبان انگلیسی باز می دارد همان ترس از انجام اشتباهات است. و این ترس از اشتباه ریشه در آموزش غلط ما در دوران مدرسه و حتی دانشگاه دارد و هر فردی باید خودش روی این مشکل اساسی خود کار کنید و اجازه ندهد ترس از اشتباه گفتن مانع صحبت کردن شما شود. حتی موقعی که فکر می کنید قاعده ای را اشتباه بیان کردید باز به صحبت کردن تان ادامه دهید و بدانید که اکثر وقت ها با وجود اشتباه مخاطب منظور شما را می فهمد. و در نهایت هر چه بیشتر حرف بزنید در نتیجه صحبت کردن برای تان اسان تر شده و کلمات و قواعد مناسب و یا درست را زود تر به ذهن تان خطور کرده و تصحیح کردن اشتباه راحت تر خواهد شد.

از افراد آگاه و مطلع نیز برای تحصیل زبان انگلیسی کمک بگیریم. لازم نیست همیشه زبان انگلیسی را از معلم و کتاب های مربوطه یاد بگیریم. گاهی می توان از افرادی که دانش مکالمه زبانی خوبی دارند نیز کمک بگیریم و با آنها مکالمه انگلیسی را تمرین کرده و از آنها بخواهیم اشتباهات تان را به شما گوشزد و آنها را تصحیح کنند. هیچ گاه از کمک گرفتن از دیگران در این مورد خجالت زده نباشید. تصور کنید اگر کسی از شما در مورد موضوعی که در ان اگاهی دارید کمک بخواهد، حتما دریغ نخواهید کرد پس بدانید دیگران هم از کمک به شما خوشحال خواهند شد. در صورتی که فردی را در اختیار ندارید تا با او تمرین مکالمه داشته باشید و یا اشکالات زبان تان را بپرسید می توانید در سایت موسسه زنگنه سوالات تان را مطرح کرده و ظرف مدت کمتر از 24 ساعت به جواب خود برسید.

مطالب مرتبط

سه نکته مهم و اساسی در ایمیل زدن در کسب و کار
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1398-11-26

سه نکته مهم و اساسی در ایمیل زدن در کسب و کار

این دو ایمیل در واقع حرفه ای به نظر آمده و کسی برداشت منفی نسبت به آنها نخواهد داشت. و همچنین برای دریافت کننده ایمیل٬ پیدا کردن ایمیل شما کار آسانی خواهد بود. ولی اگر شما اسم خود را در ایمیل نداشته باشید٬ پیدا کردن ایمیل شما بسیار سخت خواهد شد. ...

ده تکنیک برا ی موفقیت در مصاحبه های شغلی
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1398-11-26

ده تکنیک برا ی موفقیت در مصاحبه های شغلی

برای موفقیت در مصاحبه کاری شما می بایست از هر جهت آماده بوده تا بتوانید در رقابتی که برای رسیدن به شغل مورد نظرتان وجود دارد شانس خوبی داشته باشید. بنابرین هنگامی که تصمیم به رفتن به مصاحبه کاری را داشتید این ۱۰ نکته را فراموش نکنید ...

9روش برای نوشتن یک رزومه موثر و تاثیرگذار به زبان انگلیسی
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1398-11-26

9روش برای نوشتن یک رزومه موثر و تاثیرگذار به زبان انگلیسی

نوشتن یک رزومه موفق یکی ازچالش های دشوار در پیدا کردن شغل می باشد. اکثر کارفرمایان فقط با چند ثانیه نگاه گذرا بر روی رزومه نظر مثبت و یا منفی خود را ارائه می دهند. در این مقاله سعی شده است که شما را با ۹ روش موثر برای نوشتن رزومه آشنا کنیم. ...

328 45 - 021تعیین سطح آنلاینکلاس‌های گروهیکلاس‌های خصوصیدوره های مجازی