تماس سریع

پنج نکته مهم برای نمره 7در اسپیکینگ آیلتس با استناد به Speaking Band Descriptors

موسسه تخصصی زبان زنگنه
مکاتبات بازرگانی
مکالمه انگلیسی
SAT
GMAT
GRE
PTE
TOEFL
IELTS
پنج نکته مهم برای نمره 7در اسپیکینگ آیلتس با استناد به Speaking Band Descriptors پنج نکته مهم برای نمره 7در اسپیکینگ آیلتس با استناد به Speaking Band Descriptors

گرفتن نمره ی 7 در آیلتس هدف خیلی از زبان آموزان من هست. ولی وقتی نمره هاتون در بخش های دیگه بالاتره، چطوره که گرفتن نمره ی 7 در بخش speaking انقدر سخت می شه؟

 یه دلیل اینه که speaking بیشتر یه مهارته تا یه مجموعه از دانش، بنابرین زمان بیشتری طول می کشه تا این مهارت به دست بیاد. بهترین راه پیشرفت در speaking تمرین مداوم همراه با گرفتن فیدبک از یه استاده.

عدم درک کافی از معیارهای ارزیابی هم می تونه باعث بشه که شرکت کنندگان در آیلتس، به جای مسائل مهم تر، به اشتباه روی یکسری چیزهای دیگه تمرکز کنن. مثلا ممکنه نگران نکات تلفظی ظریف باشن و بخوان که دقیقا مثل یه native speaker صحبت کنن. ممکنه تلاش در این زمینه، تفاوتی رو هم ایجاد کنه اما تلفظ، فقط 25 درصد نمره ی speaking رو تشکیل می ده.

و حالا، چند درصد نمره speaking  آیلتس رو داشتن یه داستان زندگی جذاب و دونستن راه حل تمام مشکلات دنیا تشکیل می ده؟ صفر درصد!

چیزی که واقعا می تونه بهتون کمک کنه اینه که بدونید چه معیارهایی برای ارزیابی اسپیکینگ ایلتس هست و سعی کنید که به بهترین شکل اون مهارت ها رو به examiner ایلتس ارائه بدید. به همین دلیله که من پایه ی نکاتی که درباره speaking آیلتس می خوام بهتون بگم رو بر نسخه ی عمومیِ نحوه ی ارزیابی speaking آیلتس یا همون  (Band Descripors Public Version) گذاشتم. من در پست قبلی هم یک سری نکات برای گرفتن نمره ی 7 در speaking آیلتس نوشته بودم.

نکته ی اول speaking آیلتس: به حرف زدن ادامه بدید

بر اساس معیار ارزیابی، کسی که نمره ی 7 می گیره:

بدون تلاش قابل توجهی، به مدت طولانی، بدون اینکه انسجام جملاتش از دست بره، صحبت می کنه.

در speaking آیلتس هر چی بیشتر صحبت کنید، نمره تون بالاتر می ره، حتی اگه این منجر به داشتن اشتباهات بیشتر بشه. چون آیلتس اینو می سنجه که چه کار می تونید بکنید، نه اینکه چه کار نمی تونید بکنید. بنابرین تا جایی که می تونید، در جوابِ یه سوال صحبت کنید: تا جایی که دیگه می بینید که ایده هاتون داره تموم می شه یا اینکه دارید همون حرفایی که زدید تکرار می کنید. اگه هم تا جایی صحبت کنید که examiner متوقفتون کنه، که چه بهتر.

نکته ی دوم speaking آیلتس: یکی دو تا idiom هم استفاده کنید

بر اساس معیار ارزیابی، کسی که نمره ی 7 می گیره:

از کلماتی که حالت اصطلاحی دارند و کمتر رایج هستند، استفاده می کند و نشان می دهد که از سبک های مختلف و همچنین کالوکیشن ها آگاهی دارد.

Examiner آیلتس، منتظره که در صحبت شما، چیزی فراتر از اون مطالبی که در کتاب ها یادگرفتید به گوشش بخوره و می خواد ببینه که آیا می تونید از یه انگلیسی واقعی و اصطلاحی استفاده کنید یا خیر. بنابرین از یکی دو تا اصطلاح نظیر I’m a bundle of nerves به معنی « من استرس دارم» هم استفاده کنید. می تونید اصطلاحات خوبی رو در این لینک پیدا کنید و حتی برای سیستم iOS نرم افزار idiom هم طراحی شده.


نکته ی سوم speaking آیلتس: سوال رو paraphrase کنید

بر اساس معیار ارزیابی، کسی که نمره ی 7 آیلتس می گیره از paraphrase به طور مؤثری استفاده می کند.

اگه examiner ایلتس سوالی ازتون می پرسه که می تونید paraphrase ش کنید، یعنی می تونید همون معنی رو با کلمات دیگه ای بیان کنید، حتما این کار و بکنید، یه چیزی شبیه این بگید: « Oh, you mean…? » و بعدم در ادامه ش سوال رو paraphrase کنید. این یکی از مؤثرترین راههای نشون دادن یکی از مهارت های محوری ای هست که examiner منتظره بشنوه. سعی کنیده دو سه باری در طول آزمون این کار رو بکنید.

نکته ی چهارم speaking آیلتس: از linking word ها برای متصل کردن جملاتتون استفاده کنید

بر اساس معیار ارزیابی، کسی که نمره ی 7آیلتس می گیره:

از کلمات ربط و موصولی و کلماتی که نشان دهنده ی سبک صحبت هستند، به راحتی استفاده می کند.

این در انگلیسیِ نرمال یعنی چی؟ یعنی از یک سری عبارات مثل « in other words » ، « also » ، « however » و « on the other hand » برای اتصال ایده هاتون به هم استفاده کنید. Examiner نمی خواد بشنوه که شما صدبار بگید « on the other hand »! پس صدای خودتون رو ضبط کنید و ببینید که اصطلاحی مثل همین « on the other hand » هست که شما بیش از حد ازش استفاده می کنید یا نه. اگه اینطور بود، سعی کنید به جاش یه عبارت دیگه استفاده کنید

نکته ی پنجم speaking آیلتس: از اشتباهات نترسید

بر اساس معیار ارزیابی، کسی که نمره ی 7 آیلتس می گیره:

اغلب جملاتِ بدون اشتباهی را به کار می برد، هر چند ممکن است بعضی اشکالات گرامری تکرار شوند.

این یعنی ممکنه که هم یه تعداد اشتباه داشته باشید و هم بتونید نمره 7 یا 7.5 آیلتس بگیرید. اما بعضی از شرکت کننده ها نمره شون کم می شه به خاطر اینکه زیادی بابت اشتباهاتشون نگران می شن. در نتیجه خیلی با سرعت کمتری صحبت می کنن و اشتباهاتشون واضح تر می شه! اینکه جملاتتون رو روان بیان کنید از اینکه جملات بدون اشتباهی رو بگید مهم تره ( نکته ی اول رو دوباره ببینید). البته خوب هم هست که اگر اشتباهی داشتید و متوجهش شدید، اشتباهتون رو تصحیح کنید.


مطالب مرتبط

پنج نکته برای آمادگی در رایتینگ تسک 2
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1398-11-20

پنج نکته برای آمادگی در رایتینگ تسک 2

اطمینان از خارج نشدن از موضوع، کنترل انسجام متن، استفاده از گرامر و لغات خوب، پرهیز از تکرار، استفاده کافی از جملات پیچیده و کلمات ربط در 280 کلمه و تنها در 40 دقیقه، اصلا کار آسونی نیست. پس نوشتن یک پلان ، ساختار بهتری رو به رایتینگ آیلتس تون میده. این pl ...

پنج نکته برای غلبه بر ترس از آیلتس
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1398-11-21

پنج نکته برای غلبه بر ترس از آیلتس

برای اونکه این ترس از بین بره، فقط یک راه‌حل وجود داره- تمرین کردن. تمرین کردن اعتماد به نفس رو بالا می‌بره و به شما یاد میده در صورتی‌که یک یا دو سوال رو از دست دادین، چه طوری خودتون رو جمع و جور کنین؛ یعنی چه جوری ادامه داده و به سوالات دیگه پاسخ بدین. ...

پنج نکته ی مهم درباره ی ریدینگ آیلتس
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1398-11-21

پنج نکته ی مهم درباره ی ریدینگ آیلتس

متحان ریدینگ سه بخش داره، یعنی شما باید 3 متن مجزا رو بخونید. چند سوال برای هر بخش وجود داره و شما 60 دقیقه برای خوندن متن‌ها و جواب دادن به تمام سوالا زمان دارید. ممکنه قبلاً چند تا تست ریدینگ رو دیده و متوجه شده باشین که برخی سوالات بر حسب اونچه که از ...

328 45 - 021تعیین سطح آنلاینکلاس‌های گروهیکلاس‌های خصوصیدوره های مجازی