مسیر موفقیت در یادگیری زبان

تحصیل در ترکیه

مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه

دانشگاه های ترکیه در سال های اخیر محبوبیت رو به رشدی بین دانشجویان بین المللی پیدا کرده اند و هر ساله تعداد دانشجویان بین المللی که برای تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند رو به افزایش است. اما در این کشور هم مانند سایر کشورها دانشگاه هایی با کیفیت های بالا، متوسط و پایین وجود دارد، اما بطور کلی دانشگاه های کشور ترکیه از اعتبار بالایی در سطح بین الملل برخوردار هستند و از طریق برنامه هایی مانند تبادل دانشجو مثل برنامه اراسموس و یا برنامه ی مولانا با دانشگاه های سایر کشورهای اروپایی و آسیای در ارتباط هستند.

اعتبار دانشگاه های ترکیه در کشور ایران

در سال 2021 ، وزارت علوم، مدرکِ 30 دانشگاه و وزارت بهداشت مدرکِ 15 دانشگاه این کشور را به عنوان دانشگاه های مورد تائید اعلام کرده است. پس اگر میزان اعتبار مدرک برای شما مهم هست باید به این نکته توجه زیادی داشته باشید و قبل از اقدام برای اخذ پذیرش در این کشور حتما لیست بروز شده ی دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت را از سایت رسمی هر وزارت خانه بررسی کنید.

تیم تحریریه مجموعه موسسات زنگنه هر ساله لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت را بروزرسانی کرده و شما می توانید از طریق زیر نیز به این لیست ها دسترسی داشته باشید.

سیستم آموزش در کشور ترکیه

سیستم آموزشی در کشور ترکیه کاملا شبیه به سیستم آموزشی در ایران هست. قابلیت ارتباط دانشجو با استاد از طریق ایمیل، شماره تلفن و یا شبکه های اجتماعی و یا حتی سیستم آموزش مربوط به هر دانشگاه امکان پذیر هست و البته این موضوع با توجه به شرایط اعتباری و فرهنگی هر دانشگاه و حتی خود استاد متفاوت هست. در کشور ترکیه هم بعضی از اساتید رویکرد بسیار صمیمانه با دانشجو دارند و بعضی ها رسمی و بسیار سخت گیرانه عمل می کنند. اما در کل امکان ارتباط برقرار کردن از طرف دانشجو با استاد سخت نیست به ویژه اگر زبان ترکی بلد باشید و بتوانید به این زبان با اساتید ارتباط برقرار کنید.


رشته های محبوب دانشجویان بین المللی کشور ترکیه

دانشجویان بین المللی معمولا برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی، کشاورزی، گردشگری و گرایش های مختلف رشته های مهندسی، کشور ترکیه را انتخاب می کنند؛ در واقع این رشته ها جزء محبوبترین ها در میان دانشجویان بین المللی هستند.

شرایط زندگی و امنیت در کشور ترکیه برای دانشجویان بین المللی

کشور ترکیه محل امنی برای دانشجویان بین المللی فارغ از سن و جنسیت هست و شاید همین امر باعث رشد و افزایش نرخ سالانه حضور دانشجویان بین المللی در این کشور شده است. با توجه به آخرین آمار از سال 2020 بالای 150 هزار دانشجوی بین المللی در کشور ترکیه مشغول به تحصیل هستند که دانشجویان ایرانی از نظر تعداد بعد از دانشجویان کشورهای سوریه، آذربایجان و ترکمنستان در رده ی چهارم قرار دارد.

مردم ترکیه عموما خون گرم هستند و رفتار های نژادپرستانه در بین مردم این کشور عموما به ندرت وجود دارد؛ به ویژه به دلیل نزدیکی جغرافیایی و دینی که با ایرانی ها احساس می کنند، همیشه به ایرانی ها به چشمِ ملتِ دوست و برادر نگاه می کنند و قشر آکادمیک که از لحاظ فرهنگی در رده ی بالاتری قرار دارند، احترام زیادی برای تاریخ و فرهنگ کشور ایران قائل هستند. اکثریت مردم ترکیه دانشجویان بین المللی رو مورد احترام قرار می دهند، بطوری که همیشه در مسیر راهنمایی و کمک به این قشر از دانشجویان بوده اند.

همچنین سازمان هایی تحت عنوان سازمانِ حمایت از دانشجویان در کشور ترکیه در حال فعالیت هستند که همه ساله به حدود 7,000 الی 9,000 نفر از دانشجویان خارجی، برای ادامه تحصیل در کشور ترکیه، بورس کامل اهدا می کنند.

مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه

برای مهاجرت به این کشور و تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه، در ابتدا رشته ی انتخابی و بعد از آن دانشگاه مورد نظر تعیین کننده این است که باید زبان انگلیسی بلد باشید یا زبان ترکی. اما بطور کلی برای تحصیل در دوره های آموزشی که به زبان ترکی ارائه می شوند، داشتن مدرک زبان ترکی یا همان تومر (TOMER) و برای تحصیل در دوره های آموزشی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند، داشتن مدرک تافل (TOEFL) الزامی است.

دانشجویان بین المللی می توانند بعد از اخذ پذیرش و قبولی در آزمون یوس و ثبت نام در دانشگاه در مقطع کارشناسی، شروع به گذراندن دوره آموزش زبان ترکی نمایند و یا مدرک بین المللی تافل ارائه کنند.

پیرو دستور وزارت آموزش عالی کشور ترکیه، ارائه ی مدرک آیلتس برای اغلب دانشگاه های این کشور مورد قبول نیست و دارا بودن مدرک تافل نسبت به مدرک آیلتس ارجعیت دارد.

افرادی که قصد گذراندن دوره های زبان ترکی و یا زبان انگلیسی در کشور ترکیه را دارند، می توانند پس از ثبت نام در مراکز آموزشی معتبر، از اداره ی مهاجرت برای طول مدت تحصیل خود، درخواست ویزای دانشجویی نمایند.


فرآیند اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه

فرآیند اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه با توجه به هر یک از دانشگاه ها و رشته ی مورد انتخاب، متفاوت هست. به عنوان مثال فرآیند اخذ پذیرش در دانشگاه های خصوصی با خذ پذیرش در دانشگاه های دولتی، کاملا متفاوت هست. اگر شما قصد دریافت بورسیه دولتی و یا سایر بورسیه های موجود در ترکیه را دارید هم فرآیند متفاوتی را باید سپری نمایید.

تحصیل در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین المللی

در ابتدا داوطلبین می بایست در آزمون هایی که به منزله کنکور ورودی به دانشگاه های ترکیه در نظر گرفته شده است؛ شرکت نمایند که این آزمونها به 2 نوع آزمون اصلی تقسیم بندی می شوند:

  • آزمون ست – SAT
  • آزمون یوس – YOS

آزمون ست یا همان SAT، در کشور آمریکا، کانادا، استرالیا، آرژانتین و تعدادی زیادی از کشورهای دیگر هم برگزار می گردد و این آزمون هم در قالب کنکور ورودی دانشگاه ها در این کشورهاست. برای آشنایی بیشتر با آزمون ست، می توانید بر روی دکمه ی زیر کلیک نمایید.

آزمون یوس توسط وزارت علوم کشور ترکیه برگزار می گردید اما در حال حاضر این آزمون توسط هر دانشگاه به صورت جداگانه برگزار می شود. بنابراین شما در ابتدا می بایست دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب نمایید، سپس به جدول زمان بندی تاریخ های برگزاری این آزمون در دانشگاه مورد نظر رجوع کرده، زمان مورد نظر برای شرکت در آزمون را انتخاب کرده و اقدام به ثبت نام در آزمون یوس نمایید.

مد نظر داشته باشید که بعضی از دانشگاه های ترکیه در سایت رسمی دانشگاه اعلام کرده اند که نمره ی قبولی در آزمون یوس سایر دانشگاه ها را هم قبول می کنند.

مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون یوس مقطع کارشناسی

برای ثبت نام در آزمون یوس می بایست ریز نمرات ، مدرک دیپلم و فیش پرداختی هزینه شرکت در آزمون یوس را ارائه نمایید. و مدرک دیگری مورد نیاز نیست.

زمان ثبت نام در آزمون یوس

داوطلبین هر ساله در بازه زمانی اسفندماه تا پایان فروردین اقدام به ثبت نام در آزمون یوس می کنند و این آزمون هم در اواخر اردیبهشت ماه و خرداد ماه برگزار می شود و نتیجه ی این آزمون هم بسته به هر دانشگاه در بازه زمانی یک ماه تا یک ماه و نیمه اعلام خواهد شد و پس از آن داوطلبین برای ثبت نام در دانشگاه می بایست بصورت حضوری اقدام نمایند.


تحصیل در مقطع ارشد و یا دکترا برای دانشجویان بین المللی

برای پذیرش در این 2 مقطع نیز روش های مختلفی وجود داره که یا بصورت مستقیم از دانشگاه اقدام به اخذ پذیرش شود یا اینکه بورسیه به شما تعلق بگیرد که از هر روش فرآیند متفاوتی را باید انجام دهید.

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های خصوصی می بایست تا تاریخ مشخص شده توسط دانشگاه مورد نظر مدارک تکمیل و ارائه گردد. با توجه به اینکه دوره ی آموزشی به زبان انگلیسی برگزار کردد یا به زبان ترکی ارائه مدرک مورد نظر متعاقبا الزامی است. مدارک قبولی در آزمون هایی که قبل از ثبت نام مشخص کرده اند برای سنجش میزان توانایی و استعداد تحصیلی شما باید ارائه گردد. مثلا اگر دوره ی آموزشی مورد نظر به زبان انگلیسی ارائه گردد می بایست در آزمون GRE و آزمون TOEFL شرکت کنید و یا اگر دوره ی آموزشی به زبان ترکی ارائه شود باید در آزمون های ALES و تومر شرکت نمایید.

اما مجدد اشاره به این نکته حائز اهمیت است که هر دانشگاهی می تواند روش متفاوتی برای پذیرش دانشجوی بین المللی داشته باشد. حتی ممکن است در بین دانشکده های مختلف نیز این روند متفاوت باشد. اما بطور کلی هر دانشگاه در هر سال تحصیلی، اطلاعیه ای منتشر می کند که قصد جذب چه تعداد دانشجو را دارد و از این تعداد اعلام شده، چند درصد یا چه تعداد را دانشجوی بین المللی تشکیل می دهد. دانشجویان بین المللی در زمان مشخص شده اقدام به ارائه مدارک مورد نظر می نمایند. بعضی از دانشگاه ها داوطلب را ملزم می کنند تا در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند تا در صورت قبولی، داوطلب بتواند از دانشگاه اخذ پذیرش کند. بعضی از دانشگاه های این آزمون را بصورت کتبی و بعضی دیگر بصورت شفاهی برگزار می کنند. بعد از شرکت در آزمون، داوطلب می بایست مدارک خود را به همراه نمره قبولی در آزمون به همراه مقالات و پروژه ها و نمره ی زبان مورد نظر را ارائه نماید. این مدارک در کمیته دانشکده ی مربوطه مورد بررسی قرار می گیرد و نتیجه ی آن متعاقبا به دانشجو اعلام می گردد.

در این مقطع، برای 90 درصد از دانشکده ها، شرکت در آزمون ترکی الزامی است و داوطلب می بایست دوره های آموزش زبان ترکی را گذرانده و به این زبان تسلط کافی را داشته باشد چون آزمون های ورودی به زبان ترکی برگزار خواهند شد.

شهریه ی دانشگاه های ترکیه

در کشور ترکیه، شهریه های دانشگاه های دولتی با دانشگاه های خصوصی متغیر می باشد و این تفاوت می تواند در بین دانشکده ها نیز وجود داشته باشد. بطور کلی رشته های پزشکی و سایر رشته های موجود در این دسته، شهریه ی بالایی را هم در دانشگاه های خصوصی و هم در دانشگاه های دولتی ترکیه نسبت به سایر رشته ها به خود اختصاص می دهند. بطور مثال شهریه رشته های پزشکی چه در دانشگاه های دولتی و چه در دانشگاه های خصوصی مبلغی معادل 15000 دلار تا 22000 دلار در سال را به خود اختصاص می دهد که این شهریه ها برای سایر رشته ها به مبلغی معادل 4000 دلار تا 6000 دلار در سال خواهد رسید.

بصورت کلی برای تحصیل در دانشگاه های دولتی هزینه ی بسیار کمی نسبت به دانشگاه های خصوصی پرداخت خواهید کرد؛ در واقع آنقدر شهریه های دانشگاه های دولتی در تمامی مقاطع تحصیلی، اندک و ناچیز هست که بعضی از دانشگاه ها بویژه گروه غیر پزشکی در واقعیت به سمت رایگان شدن می روند.

روش اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه

لازمه ی دریافت بورسیه تحصیلی که به موجب آن میزان شهریه با کاهش شدیدی روبرو و یا رایگان می شود، به میزان تلاش و کوشش داوطلب بستگی دارد، به این صورت که در بعضی از دانشگاه به دانشجویان شاگرد اول و در بعضی از دانشگاه ها حتی به شاگرد دوم و سوم ها نیز این بورسیه تعلق می گیرد. این بورسیه شامل تخفیف های 25 درصد، 50 درصد و یا حتی تخفیف 100 درصد می باشد.

نحوه ی پرداخت شهریه در دانشگاه های دولتی به این صورت هست که بعد از اخذ نامه ی پذیرش از دانشگاه می توانید در دانشگاه حضور پیدا کنید، در ترم مورد نظر ثبت نام کرده و اقدام به پرداخت شهریه نمایید. در بعضی موارد با موافقت دانشگاه می توانید روند پرداخت شهریه خود را بصورت قسطی انجام دهید.

نحوه ی پرداخت شهریه در دانشگاه های خصوصی به این صورت هست که پس از اخد نامه ی پذیرش اولیه، زمانی معادل 15 روز الی یک ماه برای پرداخت شهریه یک ترم و یا درصدی از شهریه در نظر گرفته شده است که این مدت زمان برای هر دانشگاه می تواند متفاوت باشد و شما با پرداخت آن می توانید نامه پذیرش اصلی را دریافت نمایید. اگر شما بتوانید شهریه ی یک سال رو به صورت نقد یکجا پرداخت نمایید درصد خیلی زیادی تخفیف شامل شما خواهد شد. بعضی از دانشگاه های خصوصی هم امکان قسط بندی را در نظر گرفته اند و می توانید شهریه ی خود را در چندین قسط پرداخت نمایید.

برای دریافت اطلاعات دقیق از شهریه ی دانشگاه های ترکیه می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کرده و شهریه ها را مورد بررسی قرار دهید.


هزینه های زندگی در کشور ترکیه

همانطور که میدانید هزینه های زندگی را نمی توان بصورت مشخص بیان کرد چرا که هزینه های هر شخص با شخص دیگر با توجه بر سبک زندگی هر فرد متفاوت است. اما در کل شهر استانبول، با اختلاف زیاد گران ترین شهر ترکیه برای زندگی می باشد. بطور مثال اجاره ی یک مسکن برای سکونت دانشجو بصورت تنهایی یا با خانواده در یکی از مناطق متوسط هزینه ای حدود 1000 لیر تا 3000 لیر در ماه را به خود اختصاص می دهد. اما در شهرهای دیگر ترکیه بویژه شهرهای توریستی این هزینه با کاهش قابل توجهی روبرو هست و بعضا به زیر 1000 لیر خواهد رسید.

شهرهایی مانند آنکارا و ساکاریا جزء شهرهای غیر توریستی ترکیه به شمار می آیند و هزینه ی مسکن در این شهرها بسیار پایین است ولی شهرهای آنتالیا و ازمیر شهرهای توریستی هستند و هزینه ی مسکن در این شهرها به شهر استانبول نزدیک تر می باشد.

بهترین راه برای اجاره مسکن در ترکیه

بعضی از دانشجویان علاقه مند به سکونت در هتل هستند که هزینه ی اقامت در هتل های ترکیه از شبی 250 لیر شروع خواهد شد. اما برای آن دسته از داوطلبانی که قصد اجاره ی مسکن را دارند بهترین راه مراجعه به سایت sahibinden.com می باشد که این سایت بزرگترین مرجع املاک در کشور ترکیه هست و این امکان را برای شما فراهم می آورد تا با دفاتر املاک مختلف و یا مستقیم با صاحب ملک در ارتباط باشید و از شرایط هزینه ها مطلع شوید. راه حل دیگر پیشنهادی ما این است که از کارشناسان امور مهاجرت در مجموعه زنگنه کمک بگیرید تا بهترین راه و کم هزینه ترین راه را به شما پیشنهاد دهند.

اقامت در خوابگاه در کشور ترکیه

بعضی از دانشگاه ها در کشور ترکیه خوابگاه هایی را بصورت وابسته به خود دارند. خوابگاه های دانشگاه های دولتی در ترکیه بصورت دولتی می باشند که دارای ظرفیت محدود می باشند و این ظرفیت محدود بدلیل پایین بودن هزینه ی خوابگاه های دولتی و تقاضای بالا برای اقامت در آن می باشد. شانس اقامت در این خوابگاه بیشتر شامل افرادی می شود که دارای بورسیه های تحصیلی ترکیه هستند.

هزینه خوابگاه های خصوصی در ترکیه هم با توجه به تعداد تخت های موجود در هر اتاق و قدمت ساختمان آن خوابگاه متفاوت است اما در مجموع هزینه پایینی شامل حال این نوع از خوابگاه ها نمی شود و تنها مزیت آن نسبت به اجاره ی مسکن این است که والدین با سکونت فرزندشان در خوابگاه احساس امنیتی بیشتری می کنند و وعده های غذایی نیز توسط خوابگاه تامین می شود و سرویسی برای انتقال دانشجویان از خوابگاه به دانشگاه و بالعکس در نظر گرفته شده است.

شرایط کار دانشجویی در ترکیه

کار کردن در ترکیه برای دانشجویان بین المللی فرآیند سختی را دارد بخصوص اگر قصد کار کردن بصورت قانونی را داشته باشید. برای دانشجویانی که در مقطع لیسانس تحصیل می کنند، کار کردن به هیچ وجه مجاز نیست و برای مقاطع ارشد و دکترا، دانشجویان می توانند در ساعات محدودی در هفته مشغول به کار شوند. حال اگر دانشجو دارای بورسیه تحصیلی باشد شرایط سخت تر است. بهترین راه حل برای کار کردن دانشجویان فری لنسری می باشد یا اینکه اقدام به انجام کار سیاه کنید؛ به این معنی که در جایی مشغول به کار شوید که کارفرما اسم شما را به عنوان نیروی کاری خودش اعلام نکند، مثل کافه ها، رستوران ها و سایر مکان های خدماتی... .


بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه

دانشجویان هر ساله می توانند شانس خود را برای دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه محک بزنند. به غیر از بورسیه های دولتی ترکیه که برای همگی مقاطع تحصیلی فراهم می باشد نوعی بورسیه وجود دارد که برای دانشجویان بین المللی و یا حتی دانشجویان ترک در نظر گرفته شده است که به بورسیه توبیتاک TUBİTAK معروف است که سازمان تحقیقات ترکیه اعطا کننده این نوع بورسیه به دانشجویان می باشد. دانشجویان برای اخذ این نوع بورسیه در ابتدا می بایست دانشجوی کشور ترکیه باشند و با همکاری استاد خود اقدام به نوشتن یک پروژه نمایید و آن پروژه را برای توبیتاک TUBİTAK ارسال نمایید. توبیتاک TUBİTAK پروژه ی شما را مورد بررسی قرار خواهد داد و در صورتی که مورد قبول این سازمان واقع شد، بورسیه تحصیلی به شما پرداخت می گردد. مبالغ این بورسیه با توجه به میزان کیفیت پروژه و رشته ی شما متفاوت می باشد اما مبالغ همه ی بورسیه های دولتی یکسان می باشند و فقط برای مقاطع مختلف متفاوت می باشد.

بورسیه های دولتی در کشور ترکیه شامل شهریه ی دانشگاه ها، هزینه ی دوره ی آموزشی کلاس زبان، بلیت رفت و برگشت به کشور ترکیه که شامل اولین ورود به کشور ترکیه و آخرین خروج می شود و بیمه سلامت به علاوه پرداخت حقوق ماهیانه برای دانشجو می باشد. به این صورت که به دانشجویان دکترا مبلغی حدود 1600 لیر، برای دانشجویان ارشد مبلغی حدود 1200 لیر و به دانشجویان کارشناسی مبلغی حدود 900 لیر پرداخت خواهند کرد.

شانس قبولی شما در بورسیه را رزومه ی شما مشخص می کند که پیشنهاد ما به شما قبل از اینکه به این کار اقدام کنید مشاوره رایگان با تیم کارشناسان مهاجرت تحصیلی زنگنه است. چرا که این تیم به انجام این کار برای اخذ پذیرش و اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان در تمامی رشته ها و تمامی مقاطع، کاملا مسلط است.

زبان ترکی یا زبان انگلیسی در کشور ترکیه

اگر شما قصد مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه را دارید، یادگیری زبان ترکی یکی از پر اهمیت ترین گزینه های پیش روی شماست چرا که برای زندگی در این کشور می بایست با زبان ترکی ارتباط برقرار کنید و مردمان کشور ترکیه با زبان انگلیسی و یا سایر زبان ها به ندرت ارتباط برقرار می کنند و علاقه مند به ایجاد رابطه با زبان ترکی هستند. پس اگر حتی در دوره ای شرکت می کنید که زبان تدریس آن به زبان انگلیسی است حتما برای یادگیری زبان ترکی تلاش کنید تا بتوانید بعد از فارغ التحصیلی در کشور ترکیه کار پیدا کنید و توسط جامعه ی ترکیه پذیرش شوید.

تحصیل در ترکیه

مهاجرت به ترکیه

درباره کشور ترکیه

زندگی در ترکیه

مشاوره

برای شروع یک زندگی جدید
در ترکیه ما همراه شما هستیم

مقالات پر بازدید
مشاوره تلفنی رایگان
328 45 - 021
Starter