انتقال ویروس کرونا از هوا، شایعه تا واقعیت

22 تير , 1399

انتقال ویروس کرونا از هوا، شایعه تا واقعیت

اخیرا بحث هایی مبنی بر باقی ماندن کرونا در هوا برای مدت طولانی شدت یافته است.

سازمان بهداشت جهانی بارها تاکید کرده است که انتقال این ویروس از طریق هوای محیط کم اهمیت است اما باید از تماس نزدیک با افراد آلوده به کرونا خودداری کرد. 

اما اکنون بیش از 200 کارشناس نامه ای را به WHO نوشته و امضا کرده اند که در مورد 'انتقال ویروس کرونا از طریق هوا' شواهدی ارائه شود. این نامه در 6 جولای، در ژورنال Clinical Infectious Diseases منتشر شد و خواستار تغییر و به روزرسانی پروتکل های بهداشتی اعلام شده از جانب سازمان بهداشت جهانی بود تا مردم بتوانند از این خطرات جلوگیری کنند.

بندتا آلگرانزی، هماهنگ کننده واحد پیشگیری از عفونت جهانی (WHO) در 7 جولای در یک کنفرانس خبری گفت:' ما تایید می کنیم که شواهد جدیدی در این زمینه وجود دارد. ما باید این شواهد را مورد بررسی قرار دهیم و همچنین اقدامات احتیاطی لازم را در مورد نحوه ی انتقال ویروس بدانیم' WHO قصد دارد دستورالعمل های بهداشتی جدید را طی چند روز آینده اعلام کند.

چیزهایی که باید در مورد پیشرفت و مبارزه با کویید 19 بدانید.

سرایت از طریق هوا به چه معناست؟

در آغاز شیوع این بیماری دانشمندان تصور می کردند که این ویروس از طریق ذرات مخاط عطسه یا سرفه ی افراد تا حد زیادی منتقل میشود. و این ذرات تقریبا تا یک میلیمتر در طول آن، در مدت زمان پایین می آیند. WHO اعلام کرده است که ویروس کرونا با این ذرات که به راحتی تا حدود 6فوت دورتر نمیروند، منتقل می شود.

اما محققان باور دارند کرونا می تواند مدت طولانی تری در هوا بماند و توسط ذرات کوچک تری که از حرف زدن، آواز خواندن یا نفس کشیدن افراد به وجود می آید و آئروسول نامیده میشود، حرکت کند.

این آئروسول ها با قطر کمتر از 1 میکرون تا مدت ها پس از ترک فرد آلوده، در فضای بدون تهویه، می مانند و میتوانند افراد را مبتلا کنند.

چه شواهدی برای انتقال ویروس کرونا از هوا وجود دارد؟

با اینکه نتایج آزمایشگاهی به دست آمده نشان میدهد که ویروس کرونا در هوا مقاومت میکند اما دیدن این شواهد در دنیای واقعی چیز متفاوتی است. همچنین مدارکی از گسترش شیوع کرونا از طریق هوا نیز وجود دارد. برای مثال یک خواننده ی گروه کُر که آلوده به بیماری بود، هنگام تمرین در کوه ورنون حداقل 45 نفر از اعضا گروه را که اکثر آن ها 6 فوت از او دور بودند، آلوده کرد. 

و یکی از اولین مبتلایان گوانژو فردی بود که در تاریخ 24ژانویه در یکی از رستوران های چین به تنهایی غذا خورده بود. آن فرد همان شب 9 نفر دیگر را هم آلوده کرد. بررسی ها نشان می دهد که یک تهویه هوای مناسب میتواند ویروس را تا 20فوت از محیط دور کند.

دانشمندان همچنان درحال بررسی هستند که آیا انتقال از طریق هوا از ویژگی ها کلی کرونا به حساب می آید یا خیر؛ هرچند شواهد این گونه نشان می دهند.

این موضوع چه اهمیتی دارد؟

در نحوه ی پیشگیری از این بیماری موثر است. WHO دائما بر شست و شوی دست ها و رعایت فاصله ی اجتماعی تاکید دارد. اگر چه هنوز هم باید این موارد را رعایت کرد، اما در محیط های بسته که تهویه ی مناسب ندارند این مورد به تنهایی کارساز نیست. در چنین مواقعی استفاده از ماسک حتی با رعایت فاصله ی اجتماعی لازم است.

کارشناسانی که در خواست خود را به WHO نوشته اند احتمال میدهند دستورالعمل های جدید بهداشتی شامل عدم تجمع در مکان های عمومی، تهویه ی مناسب فضاهای داخلی و افزودن نور ماورا بنفش به سیستم های تهویه ی هوا جهت جلوگیری از انتقال هوایی ویروس کرونا باشد.


...
صفر تا صد تحصیل در ترکیه

برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه لازم است در آزمونی به نام یوس YÖS شرکت کنید. موسسه زنگنه کلاس های آمادگی این آزمون را برگزار می کند و با شرکت در این کلاس ها، می توانید در کلاس های رایگان تومر نیز شرکت کنید. مشاورین ما در تمامی مراحل آمادگی برای آزمون، ثبت نام، شرکت در آزمون در ترکیه،انتخاب رشته و دانشگاه همراه شما هستند.

اطلاعات بیشتر