تماس سریع

حمل و نقل در کانادا

موسسه تخصصی زبان زنگنه
مهاجرت به کانادا
تحصیل در کانادا
زندگی در کانادا
حمل و نقل در کانادا حمل و نقل در کانادا

کانادا شمالی‌ترین کشور در قاره امریکا و دومین کشور بزرگ جهان است 

این کشور از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام، از شمال به اقیانوس منجمد شمالی و از جنوب به ایالات متحده می‌رسد. این کشور مساحتی در حدود 10 کیلومتر مربع دارد (9984670 ک.م). یعنی کانادا می‌تواند 18 کشور به اندازه فرانسه یا 40 بریتانیا را در خود جا دهد. کانادا شش منطقه زمانی، و همچنین طولانی‌ترین خط ساحلی در بین تمام کشورها را دارد. کانادا تلفیقی از ناحیه‌های مختلف است، از کوه‌های ناهموار در غرب تا جوامع کشاورزی در چمن ‌زارها،‌ از کانون صنعتی و سیاسی انتاریو تا فرهنگ فرانسوی مدرن کبک و از مناطق ماهیگیری قشنگ در ساحل شرقی تا مناطق شمالی پوشیده از برف. زیبایی و تنوع کانادا نمادهایی پرشکوه از کانادا هستند.  قسمت عمده این کشور را دشت‌ها تشکیل می‌دهند، با کوه‌هایی در غرب و چمن ‌زارهایی در مناطق جنوبی. تقریباً‌ 90 درصد از بیش از 35 میلیون نفری که در کانادا زندگی می‌کنند در محدوده 160کیلومتر مرز با آمریکا قرار دارند و حدود 75 درصد از کل جمعیت در شهرهای مهم زندگی می‌کنند. کانادا بیش از هر کشور دیگری دریاچه و آب داخلی دارد. بیش از دو میلیون دریاچه در کانادا وجود دارد که به معنی وجود 7.6درصد (755180 کیلومترمربع) از آب‌های شیرین جهان در این کشور است.

همان‌طورکه می‌دانید، بسیاری از دانشجویان چه در ایران و چه در کشورهای دیگر با وسایل نقلیۀ عمومی رفت‌وآمد می‌کنند که ازجمله دلایل آن پرسرعت‌بودن آن‌هاست. یکی از پرسش‌های رایج متقاضیان تحصیل در کانادا دربارۀ سیستم حمل و نقل در این کشور است،؛ ازاین‌رو، در مطلب حاضر دربارۀ حمل و نقل در کانادا بیشتر سخن خواهیم گفت.

سیستم حمل و نقل در کانادا اتوبوس و قطار و مترو را شامل می‌شود. گفتنی است برای دانشجویان تخفیف‌هایی در نظر گرفته شده است که با استفاده از آن‌ها می‌توانند در هزینۀ رفت‌وآمدشان صرفه‌جویی کنند. در‌ادامه، با این وسایل نقلیه بیشتر آشنا خواهیم شد.

سیستم حمل و نقل در کانادا

 • اتوبوس
  • اتوبوس‌ یکی از وسایل نقلیۀ رایج در کاناداست و در میان استان‌ها و شهرهای این کشور، تورنتو بزرگ‌ترین سیستم اتوبوس‌رانی را دارد.
 • مترو
  • هنگام شلوغی اتوبان‌ها و جاده‌ها و سنگین‌بودن ترافیک، بهترین وسیلۀ حمل و نقل متروست. مترو ازجمله وسایل نقلیۀ محبوب در میان مردم کانادا شناخته می‌شود و اولین‌بار نیز در تورنتو به‌کار گرفته شده است. در‌حال‌حاضر، مونترال، ادمونتون، کلگری، ونکوور و اوتاوا نیز از سیستم حمل و نقل زیرزمینی پرسرعت بهره می‌برند.
 • قطار مسافرتی
  • قطار مسافرتی از دیگر وسایل نقلیه برای حمل و نقل در کانادا به‌شمار می‌رود و برای مسافرانی بسیار مناسب است که از حاشیه به مرکز شهر سفر می‌کنند. بااین‌حال، برای دانشجویان چندان کارآمد نیست و اگر آنان بخواهند به اطراف محل زندگی‌شان بروند، می‌توانند از قطار مسافرتی استفاده کنند.
 • دوچرخه
  • دوچرخه سالم‌ترین وسیله برای عبور‌و‌مرور است. بسیاری از دانشگاه‌های کانادا دانشجویانشان را با ارائۀ برنامه‌هایی مانند امکان بهره‌بردن از دوچرخه‌های اشتراکی، به استفاده از دوچرخه بدون نیاز به خریدن آن تشویق می‌کنند. گفتنی است استفاده از دوچرخه به‌دلیل سرما و یخ‌بندان در برخی از فصول امکان‌پذیر نیست. البته افراد غیردانشجو نیز می‌توانند دوچرخه را از ایستگاه‌های موجود در سطح شهر کرایه کنند.
 • تاکسی
  • یکی دیگر از وسایل نقلیۀ حمل و نقل عمومی در کانادا تاکسی است که در تمامی شهرهای بزرگ این کشور دردسترس قرار دارد. بیشترِ شهرهای بزرگ حداقل سه شرکت تاکسی‌رانی دارند و مقام‌های محلی مبالغ مدنظر برای کرایۀ آن‌ها را تعیین می‌کنند. شایان ذکر است هزینهٔ کرایۀ تاکسی درمقایسه‌با دیگر وسایل حمل و نقل در کانادا بیشتر است و از 20 دلار کانادا آغاز می‌شود. انعام‌دادن به رانندگان تاکسی نیز در این کشور بسیار رایج است و حدود 20 درصد کرایه را باید برای این منظور در نظر گرفت.


تخفیف دانشجویی حمل و نقل در کانادا

پس از آشنایی با سیستم‌های حمل و نقل در کانادا، بد نیست با میزان تخفیف دانشجویی نیز آشنا شویم. دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌های کانادا می‌توانند با دریافت کارت‌هایی، برای حمل و نقل هزینۀ کمتری پرداخت کنند. ازآنجاکه تورنتو و مونترال و ونکوور از‌جمله شهرهای دانشجویی محبوب کانادا محسوب می‌شوند، اطلاعاتی درباره ی کارت‌های تخفیف حمل و نقل دانشجویی در این شهرها بیان خواهیم کرد.

 • تورنتو
  • کارت PRESTO کارتی الکترونیکی است که دانشجویان با داشتن آن مبلغ کمتری برای حمل و نقل پرداخت خواهند کرد.
 • مونترال
  • کارت OPUS کارتی هوشمند است که هزینه‌های حمل و نقل دانشجویان را ماهانه حداقل 40 درصد کاهش می‌دهد. دانشجویان برای دریافت این کارت می‌توانند آنلاین یا از‌طریق مراجعه به اداره پست و دیگر مکان‌های تعیین‌شده یا وبگاه دانشگاهشان اقدام کنند.
 • ونکوور
  • کارت Compass یا قطب‌نما نوعی کارت کرایه ی شارژشدنی است که برای پرداخت کرایه ی همه ی انواع حمل و نقل در ونکوور استفاده می‌شود. دانشجویان می‌‌توانند مچ‌بند قطب‌نما را تهیه و با آن کرایه‌شان را پرداخت کنند.

مطالب مرتبط

انتخاب رشته در کانادا
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1398-12-06

انتخاب رشته در کانادا

از حسابداری تا جانورشناسی، دانشگاه ها و کالج های کانادا برای هر فرد رشته ایی را ارائه می دهند. در واقع انتخاب های شما آن قدر زیاد است، که نمی دانید از کجا شروع کنید. ...

آزمونهای زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1398-12-06

آزمونهای زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا

زبان انگلیسی، زبان اصلی اکثر انستیتوهای کانادا است و موفقیت شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی در گرو سطح زبانی شما است. شرکت در آزمون زبان برای تحصیل در کانادا به پیشینه ی تحصیلی شما باز می گردد، زبانی که با آن در دو سال اخر تحصیل درس خواندید چه بوده است. ...

تحصیل در کالج یا دانشگاه
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1398-12-06

تحصیل در کالج یا دانشگاه

شما تصمیم گرفته اید در کانادا تحصیل کنید. در چند سال آینده به عنوان دانشجو، زندگی در کانادا می تواند بهترین سال های زندگیتان باشد. کالج ها و دانشگاه های زیادی در کانادا وجود دارد، که شما باید از بین آن ها انسیتویی را که در راستای اهدافتان هست را انتخاب کنی ...