مشاوره رایگان 02145328

دانشگاه Trieste ایتالیا

موسسه تخصصی زبان زنگنه
تحصیل در ایتالیا
دانشگاه Trieste ایتالیا دانشگاه Trieste ایتالیا

ایتالیا، جای گرفته در جنوب اروپا و احاطه شده توسط دریای مدیترانه، به مظهر فرهنگ، تفریح، مد و غذای خوب بدل شده است. تاریخ پراعتلا و پرسابقه‌ی این کشور در حوزه‌ی آموزش عالی این مجال را به او داده است که به عرضه‌ی چندین و چند فرصت‌ تحصیل دکتری تخصصی در مؤسسه‌های آموزش عالی‌ای بلندآوازه مفتخر باشد. ایتالیا که بیش از هر کشور دیگری در دنیا میزبان بناهایی فهرست‌شده در میراث جهانی یونسکو است، همچنین نقشی مهم در شکل دادن به تحصیلات عالی اروپا داشته است. ایتالیا، در مقام خانه‌ی فرآیند بولونیا (Bologna Process)، در خط مقدم نظامی قرار دارد که اهتمامش استانداردسازی نظام‌های مدرک ‌دهی مختلف و تسهیل امکان تحصیل در پهنه‌ی بین‌الملل است. پروسه‌ی ارائه‌ی درخواست به دانشگاه‌های ایتالیا، بسته به اینکه آیا دانشجوی عضو اتحادیه‌ی اروپا هستید یا نه و بسته به اینکه آیا در سطح کارشناسی (که به آن، 'دوره‌ی نخست' گفته می‌شود یا در سطح کارشناسی ارشد یا دکتری (که به آن، 'دوره‌ی دوم و سوم' گفته می‌شود) درخواست داده‌اید، متغیّر است.

در کل، نخستین گام برای ارائه‌ی درخواست پذیرش، تماس با دانشگاه مورد نظر خود برای بررسی شرایط ورود به دوره‌ی تحصیلی‌تان است. زمانی‌که شرایط‌تان تائید شد، باید یک فرم درخواست را به سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور مادری‌تان به‌همراه مدارک مربوطه بفرستید. مدارک شما باید به زبان ایتالیایی توسط یک مترجم مورد تائید ترجمه شده باشد. مدارکی که باید ارائه کنید، از این قرار است:

 •  نامه ی پذیرش.
 •  تکمیل فرم پیش‌ ثبت ‌نام مربوطه.
 •  کُپی مدرک پایان دوره‌ی مدرسه، اگر متقاضی دوره‌ی کارشناسی هستید یا کُپی مدرک دوره‌ی کارشناسی اگر متقاضی دوره‌ی کارشناسی ارشد هستید.
 •  ریز نمرات دروس، از جمله نام هر امتحان پاس‌ شده و برنامه‌ی درسی دوره‌هایی که در آن شرکت کرده‌اید.
 •  دو عکس در اندازه‌ی عکس‌های پاسپورت که یکی از آن‌ها را باید امضاء کنید.
 •  هر مدرک دیگری که می‌تواند از درخواست پذیرش شما حمایت کند (ترجمه‌شده به زبان ایتالیایی).
 •  ممکن است نیاز باشد مدرکی ارائه کنید که حاکی از تسلط شما به زبان ایتالیایی باشد، همچون کارنامه‌ی یک امتحان زبان ایتالیایی.

دانشگاه Trieste در سال 1924 میلادی تاسیس شده است و ده دپارتمان آموزشی دارد و در حال حاضر 16،400 دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند. این دانشگاه در سیستم های رتبه بندی تایمز و QS برای سال 2021 در میان دانشگاه های جهان به ترتیب رتبه ی 600-501 و 750-701 را به خود اختصاص داده است.

مزایا و معایب دانشگاه Trieste ایتالیا

دانشگاه Trieste ایتالیا امکانات آموزشی و رفاهی گسترده ای در اختیار دانشجویان قرار داده است به عنوان مثال کتابخانه این دانشگاه درحال حاضر 1809297 کتاب، 1615 مجله کاغذی و 16137 مجله کامپیوتری (E-magazines) دارد. دانشجویان بین المللی چه تبعه کشوری از اتحادیه اروپا باشند چه سایر کشورها، اجازه دارند همانند دانشجویان ایتالیایی از خدمات پزشکی دانشگاه Trieste ایتالیا استفاده کنند. دانشجویان غیربومی همچنین می توانند خوابگاه رزرو کنند که همین امر با توجه به این که پرداخت هزینه های خوابگاه از اجاره خانه بسیار کم تر است، نقش عمده ای در صرفه جویی در هزینه ها خواهد داشت. دانشجویان دانشگاه Trieste ایتالیا همچنین اجازه دارند به صورت پاره وقت مشغول به کار باشند و در فعالیت های پژوهشی اساتید، بخش IT دانشگاه، عکاسی برای دانشگاه و غیره فعالیت کنند و متناسب با نوع فعالیت ساعتی 10€ تا 25€ (یورو) حقوق دریافت کنند.

لازم به ذکر است انجام فعالیت های شغلی داخل دانشگاه نیاز به اخذ مجوز خاصی ندارد اگرچه درآمد این قبیل مشاغل پاره وقت مقداری کمتر از کارهای خارج از محیط دانشگاه است. کارهای خارج دانشگاه نیز پس از گذشت 6 ماه الی 1 سال از ورود دانشجویان بین المللی به خاک ایتالیا و با اخذ مجوز کار مربوطه قابل انجام است. البته باید توجه داشت که یافتن شغل در ایتالیا با توجه به آمار بیکاری در این کشور طی سال جاری خیلی ساده نیست در واقع آمار بیکاری ایتالیا در سال 2020 حدود 10% گزارش شده است. نتیجتا دانشجوی متقاضی کار بهتر است با توجه به عدم آشنایی بسیاری از کارفرمایان ایتالیایی به زبان انگلیسی، تسلط به زبان ایتالیایی نیز داشته باشند. دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه Trieste 10 ساعت در هفته، در مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته و در مقطع دکتری 30 ساعت در هفته اجازه کار دارند.

مقایسه دانشگاه Trieste و دانشگاه Perugia ایتالیا

اگرچه دانشگاه Trieste ایتالیا نسبتا تازه تاسیس است و در سال 1924 بنا گشته، دانشگاه Perugia یکی از کهن ترین دانشگاه های ایتالیا و دنیا است که سال تاسیس آن 1308 میلادی می باشد. بررسی شد که متوسط شهریه سالیانه دانشگاه Trieste ایتالیا سالیانه حدود 940€ (یورو) یعنی معادل 1000$ (دلار آمریکا) می باشد در حالی که Perugia کمی پرهزینه تر است. در واقع شهریه دانشگاه Perugia سالیانه حدود 1750€ (یورو) می باشد و زندگی در شهر پروگیا نیز ماهیانه به طور متوسط بین 600€ تا 700€ (یورو) هزینه دربرخواهد داشت. 
ویزای تحصیلی ایتالیا

ایتالیا برای تحصیل با داشتن بورسیه های مختلف و اجازه ی کار حین تحصیل تا 20 ساعت در هفته مقصدی محبوب در دنیا است. برای تحصیل در رشته های انگلیسی زبان، حداقل سطح مورد پذیرش B2 است و برای رشته های ایتالیایی زبان، داشتن مدرک حداقل B2 ایتالیا است. هزینه ی رزرو زمان مصاحبه برای سفارت ایتالیا رایگان است. برای اخذ ویزای تحصیلی لازم است مدارک زیر را داشته باشید:

 • پرداخت اپلیکیشن فی
 • ثبت نام در سایت universitaly.it
 • تکمیل فرم ویزای تحصیلی
 • نامه ی پذیرش از دانشگاه
 • 2 قطعه عکس
 • اصل پاسپورت + فتوکپی صفحه اول
 • اثبات تمکن مالی
 • مدرک زبان
 • مشخص کردن محل اقامت
 • مدرک تحصیلی
 • گواهی سوء پیشینه
 • کپی بلیط یا رزرو بلیط هواپیما به نام متقاضی
 • بیمه
 • ترجمه ی مدارک به زبان ایتالیایی

مطالب مرتبط

پنج دانشگاه برتر ایتالیا
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1399-01-13

پنج دانشگاه برتر ایتالیا

در مجموع 30 دانشگاه در ایتالیا در رده بندی دانشگاهای جهان قرار دارند که از این تعداد 12 دانشگاه آن در 500رتبه برتر جهان قرار دارند. ...

ده دلیل برای تحصیل در ایتالیا
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1399-01-13

ده دلیل برای تحصیل در ایتالیا

ایتالیا یک مقصد تحصیلی محبوب برای دانشجویان خارجی است، نه‌فقط بدلیل فضای چند فرهنگی موجود در آن، بلکه به این دلیل که این کشور دارای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی فوق‌العاده‌ای است. ...

تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1399-01-18

تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

ایتالیا، ترکیب کاملی از کیفیت بالای زندگی و هزینه‌های ارزان زندگی است.زندگی در ایتالیا، رویایی است که می‌تواند برای همه به تحقق بپیوندد ...