مشاوره رایگان 02145328

دانشگاه آخن آلمان

موسسه تخصصی زبان زنگنه
مهاجرت به آلمان
تحصیل در آلمان
زندگی در آلمان
دانشگاه آخن آلمان دانشگاه آخن آلمان

کشور آلمان، پر طرفدار ترین مقصد دانشجویان بین المللی برای تحصیل، در میان کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا است. دلایل این انتخاب عبارتند از:

 • تحصیل رایگان
 • تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع ارشد و دکترا
 • اجازه کار تا 20 ساعت در حین تحصیل
 • اجازه 18 ماه ماندن در آلمان بعد از فارغ التحصیلی
 • شانس بالای اخذ بلوکارت 

در آلمان رشته های محدودی در دوره ی کارشناسی به صورت کاملا انگلیسی ارائه می شوند، هرچند رشته هایی هستند که به دو زبان آلمانی و انگلیسی تدریس می شوند. در حالی که در دوره ی کارشناسی ارشد تعداد زیادی از رشته ها به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند.

چه آزمونِ زبانِ آلمانی در تمام دانشگاه های آلمان، قابل قبول است؟

دو آزمونِ زبانِ آلمانی را می توان به شما پیشنهاد داد که  مدرک آن ها را تمام دانشگاه های آلمان قبول دارند.

 • آزمون DSH (آزمون زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه ها- که این آزمون فقط در کشور آلمان برگزار می شود.)
 • آزمون TestDaF این آزمون در 90 کشور دنیا برگزار می شود.

اگر برنامه ای که برای ادامه ی تحصیل در نظر گرفته اید، به زبانِ انگلیسی تدریس می شود، شما باید مدرک ایلتس یا تافل را ارائه دهید.

روش‌های گوناگونی برای تامین هزینه‌های تحصیل شما در آلمان وجود دارد، برای فهمیدن اینکه کدام برنامه برای شما مناسب است، ما بررسی پایگاه داده‌های بورسیه‌ی DAAD را توصیه می‌کنیم. موسسات زیادی در آلمان همچون DAAD، انجمن‌های مرتبط با احزاب، سازمان‌های مذهبی و بنگاه‌های تجاری، به دانشجویان بین‌المللی بورسیه ی تحصیلی ارائه می‌دهند.

امروزه نیاز به تحصیلات دانشگاهی و تربیت نیروی حرفه ای رو به افزایش است و تحت این شرایط، دانشگاه های کشور آلمان، هرچند در زمره ی بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارند، شهریه ای دریافت نمی کنند از این رو تحصیل در آلمان رایگان است. تصمیمی که از اکتبر 2014 اجرایی شده است و طبق این قانون دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل هستند، لازم نیست شهریه ای پرداخت نمایند و فقط لازم است هزینه ای برای سهم دانشجوی (Student contribution)، student union fee  و بلیط حمل و نقل عمومی پرداخت کنند که مجموعا برای هر ترم حدود 250 یورو است. آلمان کشوری جذاب برای تحصیل است و مدرک دانشگاه های آلمان در میان کارفرمایان در هرکجای دنیا معتبر است.

راه های مختلفی برای اخذِ پذیرش از دانشگاه های آلمان وجود دارد. بهترین راه برای شما این است که در اولین مرحله، رشته ای که می خواهید و منطقه ای که ترجیح می دهید در آن زندگی کنید را مشخص نمایید. مدارک مورد نیاز و آخرین زمان برای اخذِ پذیرش برای هر دانشگاه با توجه به رشته ی انتخابی شما مختلف است. برای شما که خارج از اتحادیه ی اروپا هستید، باید از طریق uni-assist برای اخذ پذیرش اقدام نمایید و اگر دانشگاه مدنظرتان در لیست این وب سایت نیست، به طور مستقیم از سایت دانشگاه اقدام نمایید.

دانشگاه RWTH آخن در سال 1870 میلادی تاسیس شده است و در اولین سال های فعالیت این دانشگاه عمده تمرکز برروی آموزش مهندسین باتوجه به نیاز منطقه ی آخن بوده است، این دانشگاه در رتبه بندی Times Higher Education در سال 2021 رتبه ی 107 و در رتبه بندی QS رتبه ی 145 در دنیا را به خود اختصاص داده است.

اسامی دانشکده های دانشگاه آخن برای تحصیل در آلمان 

 • دانشکده ریاضیات
 • دانشکده علوم کامپیوتر و علوم طبیعی
 • دانشکده معماری
 • دانشکده مهندسی عمران
 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده Georesources و مهندسی مواد
 • دانشکده مهندسی برق و فناوری اطلاعات
 • دانشکده هنر و علوم انسانی
 • دانشکده اقتصاد و بازرگانی
 • دانشکده پزشکی

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه آخن برای تحصیل در آلمان

مهارتِ زبانِ آلمانی موردِ نیاز برای اخذِ پذیرش در دانشگاهِ آخنِ آلمان اثبات شرکت در دوره ی زبان DSH در دانشگاه RWTH آخن و اسناد واجد شرایط بودن برای ورود به دانشگاه RWTH آخن می باشد، از سایر مدارکِ موردِ نیاز برای اخذِ پذیرش از دانشگاهِ آخنِ آلمان می توان بخ موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه ی گواهی فارغ التحصیلی و مدرک پیش دانشگاهی
 • ارائه ی رزومه (یک رزومه کاری شامل مدارسی که از دوره ابتدایی تا به حال در آن آموزش دیده اید، اشتغال، کار داوطلبانه، جوایز و…)
 • ارائه ی انگیزه نامه (انگیزه تحصیلات در دانشگاه آخن، آینده کاری و…)
 • ارائه ی گواهی زبان
 • ارائه ی آزمون ورودی دانشگاه در صورت شرکت کردن در آزمون ورودی
 • کپی مدرک دیپلم
 • کپی از ریزنمرات دیپلم و پیش دانشگاهی
هزینه دانشجویان بین المللی دانشگاه آخن برای تحصیل در آلمان

دانشگاه آخن در حال حاضر برای تحصیل در آلمان شهریه ای دریافت نمی کند. دانشجویان تنها هزینه هایی برای خدمات دانشجویی و استفاده نامحدود از حمل و نقل عمومی، هزینه مسکن، خوراک و … پرداخت می کنند. هزینه دانشجویان بین المللی دانشگاه آخن آلمان در ماه عبارتست از:

هزینه ی زندگی در آلمان
آیتم هزینه
(یورو)
هزینه خوابگاه
250
هزینه های خدمات دانشجویی 252
هزینه غذا
350
هزینه کتاب 
70
هزینه های مربوط به سلامتی
80

در مجموع در هر ماه 1000 € (یورو) هزینه می شود و حداقل هزینه در هر ماه 853 € (یورو) و 10،236 € (یورو) در سال است. این دانشگاه برنامه های خاصِ بورسِ تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد و کارشناسی به منظور کمک به دانشجویان با استعداد بالا، ارائه می کند. مهلت درخواست برای ترمِ زمستان در دانشگاهِ آخنِ آلمان 15 ژوئیه و برای ترمِ تابستان 15 ژانویه می باشد.

وضعیت مسکن و خوابگاه دانشگاه آخن برای تحصیل در آلمان

اقامت studierendenwerk، اجاره حدود 250 € (یورو) در هر ماه است. 4785 مکان در 23 رزیدنت در شهر آخن و زوریخ وجود دارد. اتاق های این خوابگاه ها یک نفر و شامل آپارتمان خوانواده برای دانشجویانی که همراه کودکان تحصیل می کنند، می باشد و همچنین برای دانشجویان معلول نیز آپارتمان مناسب در نظر گرفته شده است، اتاق های این خوابگاه ها مبله هستند.

خوابگاه های پردیس melaten، اجاره 355 تا 385 € (یورو) در هر ماه دارند، در این خوابگاه ها حدود 90 واحد آپارتمان، با 285 خوابگاه دانشجویی و 149 فضای پارکینگ ارائه شده است. در این خوابگاه ها هزینه های مربوط به آب، برق، گاز، سرایداری، اینترنت و…  حدود 95 € (یورو) در هر ماه است. خوابگاه WOHNDUA از هزینه های متفاوتی برای هر متر مربع در این خوابگاه ها وجود دارد، اما دانشجویان تنها نیمی از قیمت معمولی برای اجاره در هر متر مربع پرداخت می کنند. دانشجویان می توانند با توجه به نزدیکی شهر آخن به کشور های هلند و بلژیک، یک خانه در آن کشورها بگیرند که هزینه های آن کمتر از شهر آخن است و با اتوبوس و قطار یا دوچرخه برای تحصیل به شهر آخن مسافرت کنند.

تحصیل در آلمان و وضعیت ویزای همراه

برخی از افرادی که مشغول به تحصیل در آلمان هستند تمایل دارند تا اعضای خانواده خود را نیز به این کشور آورده و در کنار آنها زندگی کنند. این افراد می توانند طبق قانون الحاق خانواده تقاضای پیوستن اعضای خانواده خود را بدهند تا آنها نیز به آلمان بیایند. اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال بوده و شامل پدر، مادر و یا سایر اعضای خانواده نمی گردد. در برخی کشورها امکان ورود همزمان شخص اصلی و همراه وجود دارد اما آلمان این شرایط را نداشته و ابتدا باید شخص اصلی به این کشور وارد شود و بعد از حدود 2 تا 3 ماه درخواست الحاق را ارسال کند. البته خود ویزای همراه نیز الزاماتی دارد که شخص همراه باید برای دریافت ویزا آنها را رعایت نموده و مدارک آن را تهیه نماید. به عنوان مثال شخص باید نشان دهد که هزینه زندگی برای یک سال به عنوان همراه را در حساب خود دارد و مشکل مالی برای این کار وجود ندارد.

شایان ذکر است برای درخواست این ویزای همراه تحصیلی آلمان بایستی الزاماتی رعایت شود، که به شرح ذیل می باشد:

 • دانشجویان بایستی اثبات نمایند که منابع مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی خود و هر یک از همراهان خود را دارند.
 • بایستی محلی که برای زندگی در نظر گرفته شده است که دارای فضای کافی برای همه افراد خانواده باشد.
 • قبل از درخواست برای ویزای تحصیلی ازدواج کرده باشید.
 • افرادی که قصد دارند برای همراهان خود درخواست ویزای الحاق به خانواده نمایند بایستی حداقل 18 سال سن داشته باشند.بهتر است همراهان حداقل در سطح زبان آلمانی A1 مدرک داشته باشند.

تحصیل در آلمان و وضعیت اقامت پس از تحصیل

همان طور که مستحضر هستید اقامت تحصیلی به واسطه تحصیل در آلمان یا هر رشته دیگری یک اقامت موقت بوده و تا پایان دوره ی تحصیل معتبر می باشد. این نوع اقامت هیچ اثری برای اقامت دائم آلمان و یا حتی تابعیت آلمان ندارد اما به شخصی که تحصیل خود را در آلمان به پایان برساند این اجازه داده می شود که برای مدت 18 ماه اقامت خود را تمدید نماید و به دنبال کار بگردد. حال این سوال به وجود می آید که آیا افرادی که در رشته مهندسی تحصیل نموده اند می توانند در این مدت شغل مناسبی پیدا کنند؟ باید گفت که فارغ التحصیلان رشته های مهندسی شانس بسیار بالایی برای یافتن کار دارند چون که کشور آلمان در رشته های مهندسی، IT و … با بحران نیروی کار مواجه است و این موضوع باعث می شود تا افراد به راحتی بتوانند شغل مناسبی پیدا کنند. فارغ التحصیلان رشته ی پزشکی در آلمان نیز با توجه به اینکه جمعیت آلمان رو به پیری است، بازار کار بسیار خوبی دارند.


مطالب مرتبط

آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1398-12-06

آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟

کارآموزی شغلی کوتاه مدت است و به شما به عنوان یک دانشجو این دید را می دهد، که زندگی حرفه ایی به چه صورت است. در دوران کارآموزی شما شانس این را دارید که دانش تئوری خود را به مرحله ی اجرا برسانید و تجربه کسب کنید ...

هشت قدم تا تحصیل در آلمان
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1398-12-06

هشت قدم تا تحصیل در آلمان

اگر شما با حجم زیادی از اطلاعات برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان روبه رو شده اید و نمی توانید تصمیم بگیرید، ما در اینجا مرحله به مرحله روند اخذ پذیرش را برای شما آورده ایم. ما روند اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان را، در هشت مرحله برای شما توضیح می دهیم، ...

چگونه می توان از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفت؟
موسسه زنگنه
تاریخ انتشار : 1398-12-06

چگونه می توان از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفت؟

راه های مختلفی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان وجود دارد. بهترین راه برای شما این است که در اولین مرحله، رشته ایی که می خواهید و منطقه ایی که ترجیح می دهید در آن زندگی کنید را مشخص نمایید. مدارک مورد نیاز و آخرین زمان برای اخذ پذیرش برای هر دانشگاه با ...