مقالات PTE : تمرین مداوم برای Reading و Listening

مقالات PTE : تمرین مداوم برای Reading و Listening

تمرین مداوم برای Reading و Listening 

اگر قصد دارین برای تحصیل به خارج از کشور برین، Reading و Listening مهارت‌های پایه‌ای هستن که شما در تحصیلات آکادمی خودتون به اون نیاز دارین. همین نیاز در مواردی وجود داره که شما برای اقامت و کار کردن به خارج از کشور میرین. برای کار کردن و برقراری ارتباطاتی موثر در تمام محیط‌های جدید یک کشور خارجی، شما به این مهارت‌ها نیاز دارین.

حتی علم هم تائید می‌کنه که عمل خوندن به سلامت جسمی و روانی بهتری منجر میشه، انسان رو همدل‌تر می‌سازه و مزایای بسیار دیگه‌ای هم داره. پس PTE بهانه‌ی خوبی برای وارد شدن به عادت reading است.

به طرز مشابهی، اگر شما به دنبال ارتقای مهارت‌های ارتباطی‌تون هستین، listening بهترین روش برای انجام اونه. Listening به شما کمک می‌کنه تا زبان رو سریع‌تر یاد بگیرین. راه‌های زیادی برای Listening وجود داره که می‌تونین اونا رو انجام بدین. مشاهده‌ی اخبار، مستندها و شوهای TED هم دانش‌تون رو افزایش میده. 

با دوستان نزدیک خود به انگلیسی صحبت کنید

درست همونطور که listening به یادآوری کلمات و استفاده از یک زبان کمک می‌کنه، speaking هم به شما کمک می‌کنه تا زبان‌تون رو تمرین کنین. ایده در اینجا خیلی ساده‌اس. Speaking در یک زبان خاص به معنی تمرین کردن استفاده از اون زبان و ایجاد دانش بیشتر نسبت به اون زبانه.

همانطور که متوجه شدید، عبارت‌های خاصی در کنار هم قرار می‌گیرن، حتی در زبان مادری شما. همین مورد هم در مورد زبان انگلیسی صدق می‌کنه.

برای مثال، در زبان انگلیسی، وقتی میگید:

I had my lunch in the canteen.

یا

I took my lunch in the canteen.

این جملات معنی درستی نداره. شما قراره ناهار بخورین. پس باید بگین:

I ate lunch in the canteen.

آیا در مثال بالا متوجه استفاده از افعال درست برای توصیف یک عمل شدین؟ این نوع آگاهی به زبان با تمرین مداوم حاصل میشه!

ما در ناخودآگاه خود به هنگام صحبت کردن دچار اشتباه میشیم. شما می‌تونین با صحبت کردن با یک دوست یا عضوی از خانواده‌ی خود به زبان انگلیسی از بروز اشتباه به هنگام صحبت کردن‌تون جلوگیری کنید. علاوه بر این، وقتی شروع به صحبت کردن به زبان انگلیسی می‌کنین و به تدریج در انگلیسی بیشتر تمرین می‌کنین، روان بودن گفتار و تلفظ‌‌تون هم بهتر میشه.

نامه‌هایی به دوستان‌تون بنویسین

این تمرین به اشکال گوناگون یک عادت شگفت‌انگیزه. صادقانه بگیم، بیشتر ما writing رو دوست نداریم یا احتمالاً به هنگام نوشتن، زمان راحتی رو سپری نمی‌کنیم. اما ما به شما توصیه می‌کنیم که writing رو شروع کنید. بعضی‌وقتا، ممکنه از تمرین essays برای PTE خسته بشین. اونچه می‌تونین انجام بدین، یک تمرین ساده‌اس. نامه‌ای رو به دوستان یا اعضای خانواده یا هر کسی که باهاش احساس راحتی می‌کنین، بنویسین.

این فعالیت بر مهارت‌های شناختی شما به شکل مثبتی تاثیر میذاره و شما عادت فکر کردن، ایده‌پردازی و نوشتن افکار خودتون رو توسعه می‌دین. در نتیجه، یاد می‌گیرین ایجاد بحث کنین و از ایده‌هاتون با توضیح و دلیل پشتیبانی کنید. این دقیقاً همون چیزیه که باید در essay PTE انجام بدین.

ثانیاً یادگیری استفاده از گرامر و نقطه‌گذاری‌ها به شما کمک میکنه و شما رو قادر می‌سازه تا جملات پیچیده (complex) ایجاد کنین. از vocabulary که یاد گرفتین، استفاده کنین، vocabulary که اگه تو جمله به شکل عملی استفاده نکنین، فراموشش می‌کنید.

یک دفتر داشته باشین و تو اون افکار/ایده‌ها/رویدادهای مهم‌تون رو (البته به زبان انگلیسی) بنویسین.

اشکالی نداره اگه نویسنده‌ی خوبی نیستین. اونچیزی که حتماً باید داشته باشین، مهارت‌های نوشتنه. روش راه افتادن تو نوشتن، داشتن یک دفتر خاطرات شخصیه. اطلاعاتی رو که تو اون دفتر نوشتین، کاملاً به انتخاب خودتون بستگی داره. توصیه‌ی ما اینه که شما به صورت آکادمیک بنویسین.

شما باید از هر نوع زبان دست و پا شکسته و نامفهوم اجتناب کنین. سعی کنید کلمات گوناگونی رو تو نوشته‌هاتون بگنجونین که پایه‌ی vocabulary شما رو افزایش بده. استفاده از یک کلمه‌ی جدید توی یک جمله یکی از بهترین روش‌ها برای یادآوری اون کلمه‌اس.

با تمرین، متوجه میشین که vocabulary تون بهتر شده. شما نه فقط دارای vocabulary گسترده میشین بلکه از کلمات مناسب در کنار هم استفاده می‌کنین. علاوه بر این، می‌تونید رویدادهای مهم روزانه‌تون رو روایت کنید. به این روش، شما می‌تونین علاقه‌تون رو تو writing بالا ببرین.

در یک گروه Speaking عمومی تو شهرتون عضو بشین یا بهتر از اون، خودتون یک گروه رو میزبانی کنین

ما با زبان‌آموزای بسیاری مواجه میشیم که از speaking می‌ترسن نه به خاطر اینکه زبان بلند نیستن بلکه به خاطر اینکه می‌ترسن در مقابل گروهی از افراد صحبت کنن. این گروه از افراد فقط به شجاعت بیشتری در مقایسه با بقیه نیاز دارن. اگرچه در PTE هیچ دخالت انسانی وجود نداره، speaking همچنان یک بخش سخت برای خیلی‌هاست. چرا؟ چون تو speaking، باید کمی خودانگیخته باشین.

پیوستن به یک گروه speaking عمومی اعتماد به نفس‌تون رو افزایش میده. این گروه‌ها غالباً به افراد انگیزه میدن که ذهن‌شون رو با صحبت کردن بیرون بریزن و مهارت‌های رهبری در فرد ایجاد می‌کنن. اما با فکر کردن به اون از دیدگاه PTE، صحبت کردن در این گروه‌ها باعث میشه شما استفاده‌ی رسمی از زبان رو یاد بگیرین و لهجه‌تون رو اصلاح کنین. شما حتی تو گفتارتون روان‌تر میشین و می‌تونین با بهره‌گیری از connectors، مکث‌ها، تکیه‌ها و استرس‌های صحیح از زبان کاملاً کنترل‌شده‌ای استفاده کنین.

فعالیت‌هایی انجام بدین که باعث میشن احساس پویایی کنین

انجام فعالیت رشد مغز رو بالا می‌بره و فرایند یادگیری رو آسون می‌کنه. به همین دلیله که بچه‌ها از سنین بسیار کودکی مثلاً 3 سالگی با انجام فعالیت‌ها رشد می‌کنن. این بیشتر مثله حافظه‌ی تصویری کار میکنه. همچنین وقتی فعالیتی رو انجام می‌دید، مغزتون به تلاش و تکاپو میفته و در نتیجه، می‌تونید چیزها رو بهتر به یاد بیارین.

چه ورزش باشه و چه حل جدول، سپری کردن زمان رو بر روی یک فعالیت شروع کنید. انجام فعالیت قطعاً روش لذت‌بخشی برای آماده شدن برای آزمون PTE هست و به شما کمک می‌کنه مهارت‌های کلی و همچنین مهارت‌های اجتماعی‌تون رو بهبود ببخشین. وقتی فعالیتی رو در یک گروه یا حتی به صورت دو نفره انجام میدین، به شکل طبیعی ارتباط برقرار می‌کنین و به این صورت، گفتارتون اصلاح میشه و شما توانایی تصمیم‌گیری رو در خودتون ایجاد می‌کنین. به هنگام بازی کردن، به خودتون آموزش می‌دین تا اطلاعات بیشتری رو جذب کنین. پس بدون شک انجام یک فعالیت به شما در چندین بخش از PTE همچون Read aloud، Repeat sentences، Fill in the blank کمک میکنه.

تمرین افزایش حافظه رو انجام بدین/تمرین‌های Vocabulary

این یک عادت جالبه و میشه اون رو در هر جایی و در هر زمان که اوقات فراغت پیدا کردین، انجام بدین. با استفاده‌ی بیشتر از حافظه، اون رو تقویت می‌کنین. تمرینی رو انتخاب کنین که کوتاهه اما چالش‌برانگیزه. پس شما به یک روش آزمون و خطا نیاز دارین، چون هر تمرینی ممکنه شما رو جذب نکنه.

بر روی چیزهایی کار کنید که به شما حس موفقیت یا حس مفید بودن بده چون مواد شیمیایی رو آزاد میکنه که مسئول بالا بردن عملکردهای مغزتون هستن. وقتی ذهن و بدن‌تون احساس رضایت یا خوشحالی می‌کنه، شما احتمالاً عملکرد بهتری خواهین داشت. این نه فقط باعث میشه احساس فعال بودن کنین بلکه وقتی سر جلسه‌ی آزمون PTE نشستین، در مقابل بخش‌های گوناگون امتحان خود با رویکردی متفاوت‌تر عمل می‌کنین. در کل، انجام فعالیت به حل سوالات یک بخش از زوایای گوناگون کمک میکنه و باعث میشه ما از لحظه‌ی حال آگاه‌تر باشیم و این چیزیه که شما قطعاً می‌خواین اون رو به هنگام دادن آزمون PTE داشته باشین.

جدا از نکات و استراتژی‌های کارشناسی، شما قطعاً می‌تونین به چیزهایی فراتر از آزمون PTE برسین. این‌ها تغییرات ناچیزی هستن که شما می‌تونید در برنامه‌های روزانه‌ی خودتون اجراشون کنید اما نتایج‌شون دارای اثرات شگفت‌انگیز و مثبتیه. استفاده از این عادت‌ها منطقیه چون ثابت شده اونا در طولانی‌مدت و به هنگام مهاجرت موثر هستن و باعث میشن شما با اون جایگاه جدیدتون راحت‌تر سازگاری پیدا کنین و عملکرد بهتری در هر بخش داشته باشین.

فراتر از همه‌ی این‌ها، فراموش نکنید که

به خودتون ایمان داشته باشین.

رای دهی به این پست:
مقالات و منابع GMAT : چگونه برای GMAT سریع‌تر بخوا...
مقالات و منابع آیلتس : 5 نکته مهم درباره ریدینگ IE...

Related Posts

نظرات

 
بدون نظر
آیا قبلا ثبت نام کرده اید؟ وارد سایت شوید
مهمان
چهارشنبه, 29 خرداد 1398
Go to top
0
Shares