کسب نمره کامل در بخش ریدینگ PTE

کسب نمره کامل در بخش ریدینگ PTE

نکات ضروری برای کسب نمره کامل در بخش Fill in the blanks ریدینگ آزمون PTE

انواع گوناگونی از سوالای Fill in the blanks وجود داره که تو بخش PTE Academic Reading طرح میشه. نوع نخست اون سوالای انتخاب کردن و جاگذاریه. Task مهم و دوم اون باعث بدست آوردن نمره‌ی زیادی میشه و دارای اهمیت زیادیه. تقریباً حدود 5-2 سوال از این نوع وجود داره.

یک متن کوچک با چند جای خالی که حدوداً 6-3 کلمه میشه بهتون داده میشه. زیر متن به شما گزینه‌هایی داده میشه که غالباً دو برابر تعداد جاهای خالیه. شما باید کلمه‌ای که فکر می‌کنین تو جای خالی مرتبط درسته رو انتخاب کنین و در جای خودش قرار بدین. متن‌ها تو این task که غالباً عناوین آکادمیک یا عناوین مرتبط با ادبیات یا علوم اجتماعی دارن، خیلی طولانی نیستن.

 

آنچه مهمه خوندنه! اگه با روش درستی با اون برخورد نکنین، این task می‌تونه زمان زیادی رو از شما بگیره. برای غلبه بر این task، شما به‌سرعت و دقت نیاز دارین. پس وقتی درباره‌ی ریدینگ صحبت می‌کنیم، واژگان شما قطعاً با ریدینگ بهبود پیدا میکنه. با این حال، فقط خوندن به شما کمک نمی‌کنه تا سرعت حل این task رو تو خودتون افزایش بدین. پس ضروریه شما این task خاص و نوع سوالات اون رو تمرین کنین. سرعت بالا تو خوندن هم از طرف شما نیازه. دقت کنین که این task بر نمرات واژگان شما اثر میذاره و به‌شدت به گرامر وابسته هست.

تا جایی‌که به نمره مربوطه، شما 1 credit برای هر جواب درست و 0 credit برای هر جواب غلط می‌گیرین. هیچ نمره‌ی منفی هم وجود نداره. بنابراین، شما می‌تونین حدود 15 credits رو تو این task بدست بیارین. قبل از اینکه این‌گونه نتیجه‌گیری کنین که از 90 نمره 15 نمره‌ی شما به این task اختصاص داره، متاسفیم که باید این حباب رو بترکونیم و بگیم که PTE پیرسون از "credits" صحبت می‌کنه و نه نمره. با این حال، این credits برای نمره‌ی PTE ریدینگ شما مهمه.

نوع دیگه‌ی سوال Fill in the blanks که تو امتحان می‌یاد، "Fill in the blanks رایتینگ و ریدینگه. بله، درست حدس زدین. این سوالا بر نمرات رایتینگ و ریدینگ شما اثر میذاره.

نکاتی برای Fill in the blanks ریدینگ PTE

1- بیش از 2 دقیقه روی این task زمان نذارین

2- مراقب نکات تخصصی باشین

3- از دانش گرامرتون استفاده کنین

4- دانش واژگان‌تون رو تقویت کنین

5- با collocation کلمات آشنا باشین

6- از استراتژی حذف استفاده کنین

7- استفاده‌ی درست از کلماتی که دارای معانی مشابه هستند رو یاد بگیرین

1- بیش از 2 دقیقه روی این task زمان نذارین

سعی کنین این سوال رو حدوداً تو 2-1.5 دقیقه حل کنین. از سپری کردن زمانی بیشتر از این مقدار اجتناب کنین. برای این سوال، کاری که می‌تونین انجام بدین، skim کردن متنه. بدلیل کوتاه بودن متن، آسون‌تره دکه اون رو skim کنیم و یک ایده‌ی کلی از کلمات و جاهای خالی بدست بیاریم، مثلاً بفهمیم اون کلمه اسمه، صفته یا قیده. وقتی Context متن رو فهمیدین، احتمالاً می‌تونین کلمه‌ی درست رو برای یک جای خالی خاص انتخاب کنین.

2- مراقب نکات تخصصی باشین

تو این task، شما باید کلمه‌ی داخل مستطیل رو انتخاب و در جای خودش قرار بدین. مراقب نکات تخصصی بودن یعنی تو انتخاب و جاگذاری کلمات عجله نکنین. مطمئن بشین که اون کلمه رو به‌درستی توی جای خالی می‌ذارین. بعد که اون جای خالی پُر شد، دوباره بررسی‌اش کنین. بعد از پُر کردن تمام جاهای خالی، مطمئن بشین کلماتی که می‌خواستین تو جاهای خالی بذارین درست هستن و هیچ جای خالی باقی نمونده. فقط بعد از اون باید به سراغ بخش بعدی برین. شما می‌تونین جواب رو هر زمان و قبل از رفتن به بخش بعدی تغییر بدین.

3- از دانش گرامرتون استفاده کنین

زمانی‌که متن مشخصی رو skim می‌کنین، با موضوعش آشنا میشین و می‌تونین کلمه‌ای رو پیش‌بینی کنین که باید در جای خالی بیاد، صرف‌نظر از اینکه اون کلمه صفت باشه یا قید یا اسم یا فعل یا حرف اضافه. شما می‌تونین جواب رو بر اساس زمان‌ها و collocation کلمات قضاوت کنین. پس گرامر نقش مهمی اینجا بازی میکنه.

با اصول اولیه‌ی گرامر باید به‌درستی آشنا بشین تا مشکل زیادی با این task نداشته باشین. به‌‌سرعت جاهای خالی رو پُر کنین. بدون هدر دادن زمان برای پاسخ به سوالای سخت‌تر، ابتدا به سوالای آسون‌تر جواب بدین. گهگاهی ممکنه چند کلمه‌ی متن و حتی Context متن رو هم نفهمین. تو اینجا اگه درباره‌ی گزاره‌های فاعل-فعل-مفعول و در کل، گرامر بدونین، خیلی چیزا براتون روشن میشه و این task براتون مثل آب خوردن میشه. شما باید اجزاء کلامی که تو متن نیست رو پیدا کنین.

از شکل فعل وقتی با یک یا چندین اسم استفاده میشه، آگاه بشین. استفاده از حروف تعریف رو با اسم‌های قابل‌شمارش و غیرقابل‌شمارش یاد بگیرین. در مورد اسم‌های غیرقابل‌شمارش، از "a/an" نمی‌تونین استفاده کنین، در حالیکه برای اسم‌های قابل‌شمارش "a/an" وجود داره. علاوه بر این، اسم‌های قابل‌شمارش می‌تونه دارای شکل جمع باشه که در این‌صورت، "s" در انتهای اون کلمه ظاهر میشه. استثناهایی برای این قانون وجود داره که باید از اون آگاه باشین. علاوه بر این، از شکل‌های کلمات هم باید آگاه باشین، یعنی باید بدونین که اون کلمه فعله یا اسم یا صفت یا قید. برای مثال، decision (اسم)، decide (فعل)، decisive (صفت) و decisively (قید).

4- دانش واژگان‌تون رو تقویت کنین

این task می‌تونه دارای متن‌هایی باشه که عناوین اون از موضوعات کاملاً آکادمیک تا ادبیات متغیّر باشن. در این میان، ممکنه با کلماتی مواجه بشین که با اون ناآشنا هستین. سعی کنین تا جای ممکن مقاله‌های آکادمیک بخونین تا دانش واژگان‌تون رو تقویت کنین. به کلمات ناشناخته‌ای که معنی اون رو نمی‌دونین دقت کنین، از اونا استفاده و سعی کنین اونا رو تو متن به یاد بیارین. مینی‌دیکشنری خودتون رو داشته باشین. در این‌صورت، حداقل وقتی کلمه‌ای رو می‌بینین، یک ایده تو ذهن دارین که آیا اون کلمه برای یک جای خالی مناسبه یا نه. همچنین شما می‌تونین معنی یک جمله‌ی خاص رو بفهمین.

5- با collocation کلمات آشنا باشین

نکته‌ی مهم دیگه که باید اون رو برای این task در نظر بگیرین آشنایی با collocations هست. 2 نوع collocations وجود داره، کلمات collocation آکادمیک و کلمات collocation گرامری.

برای مثال،

"You can achieve your desired score with practice.”

تو این جمله، عبارت desired score یک نمونه از collocation هست. کلمات خاصی همچون یک عبارت کنار هم قرار می‌گیرن که به اون collocation کلمات گفته میشه.

"You need to be aware of grammar in order to get good score in this task.”

این هم نمونه‌ی از کلمات collocation گرامری. به فعل و حرف اضافه‌ی استفاده شده دقت کنین.

آیا می‌دونستین PTE پیرسون فهرستی از 2500 collocations رو منتشر کرده؟ شما حتماً باید به این فهرست حداقل یکبار نگاهی بندازین.

6- از استراتژی حذف استفاده کنین

چی میشه اگه شما از یک جواب مطمئن نباشین؟ اصلاً مشکلی نیست. چیزی که می‌تونه تو صرفه‌جویی در زمان بهتون کمک کنه تلاش برای فهمیدن پیامیه که جمله قصد داره بهتون بگه. حتی اگه کلمه‌ی درست و صحیح رو هم ندونین، باز می‌تونین گزینه‌های جواب رو بررسی کنین. در این حالت، یا می‌تونین گزینه‌های بی‌ربط با معنی کلمه‌ای که باید با جمله تطابق داشته باشه رو حذف کنین یا می‌تونین کلمات رو بررسی کرده و به‌دنبال معنی‌شون باشین.

7- استفاده‌ی درست از کلماتی که دارای معانی مشابه هستند رو یاد بگیرین

این نکته طبیعتاً تو task Fill in the blanks رخ میده. شما ممکنه با 2 کلمه‌ای مواجه بشین که دارای معنی مشابهین و سردرگم بشین که کدوم کلمه رو تو اون جای خالی بذارین. تو اینجا می‌تونین درباره‌ی جواب درست به 2 شکل تصمیم بگیرین. ابتدا بر اساس گرامر. تو اون جای خالی به دنبال حروف اضافه، فعل یا اسم باشین و بعد به دنبال Context جمله. جمله‌ی قبل و بعد اون رو بخونین. دقت کنید و ببینین آیا هیچ تناقض یا تضادی تو اون جملات وجود داره یا نه. به این‌صورت، می‌فهمین کدوم کلمه درسته.

مثلاً 2 گزینه‌ی "Foresee” و "Predict” پیش روی شماست. هر دوی این کلمات دارای معنی مشابهین، پس چه‌جوری باید تصمیم بگیریم که جواب درست کدومه؟ در این حالت، گرامر و Context می‌تونه شما رو راهنمایی کنه تا گزینه‌ی درست رو انتخاب و نهایی کنین.

رای دهی به این پست:
PTE منابع - آخرین تغییرات آزمون PTE در سال 2018
مقالات GRE - چه زمانی در آزمون GRE سوالات رو علامت...

Related Posts

نظرات

 
بدون نظر
آیا قبلا ثبت نام کرده اید؟ وارد سایت شوید
مهمان
یکشنبه, 26 خرداد 1398
Go to top
0
Shares