چگونه متون بلند جی ار ای را بفهمیم

چگونه متون بلند جی ار ای را بفهمیم

 

 

سه نکته برای فهم پسیج های بلند جی آرای

ما همه احساس را خیلی خوب می شناسیم. حتما برای تان پیش امده که گاهی اوقات یک جمله‚ پاراگراف و یا یک صفحه از کتابی را می خوانیم و در اخر متوجه می شویم که هیچ ایده ای از آن مطلب در ذهن مان شکل نگرفته است.
از دیدگاه روانشناسی این پدیده، پدیده ی جذابی است. در حالیکه بخشی از ذهن مان ظاهرا متن را تعقیب می کن، بخش دیگر درگیر مسایل روزمره مثل درست کردن شام و یا جوکی است که اخیرا شنیده ایم.

به هر حال باید در نظر گرفت آنچه را که اصولا باعث از هم گسیختگی افکارمان می شود (مثلا در حالی که فکر میکنیم بدنبال بررسی شیوه های جفتگیری شامپانزه ها در متن جی آر ای هستیم‚ ولی در واقعیت هوس اسپاگتی کرده ایم )‚ یک موضوع کاملا بدیهی است ولی این اتفاق هرگز زمان خواندن متنی بلند در روز آزمون جی آر ای در بخش وربال نباید رخ دهد.
شاید فاصله انداختن بین کارهای روزمره در زندگی امری بدیهی باشد اما در مورد جی آر ای اصلا قابل توجیه نیست.
خوشبختانه استراتژی ها و ترفندهایی وجود دارند که می توانید با فراگیری آنها از بروز چنین مشکلاتی خودداری کرده و مهارت درک مطلب خود را بهبود ببخشید. بخاطر داشته باشید که هدف اصلی این بحث حفظ کردن (دانستن)کل متن نیست بلکه فراگیری دو موضوع بسیار اساسی است:

اول ازهمه باید به درک درستی ازهدف و ساختار پسیج برسیم.

دوم اینکه باید در متن دنبال جزئیاتی بگردیم که احتمالا سوالاتی را در پی خواهند داشت.

جهت حصول این مهم به سه نکته ای که در زیرامده توجه بفرمایید:

نکته 1: خود را جای مولف بگذارید. پسیج های جی آر ای اغلب برگرفته از متن های اصلی یا مشابه نشریات علمی،ادبی و تاریخی می باشند.این بدین معناست که فرد زمان و انرژی خود را صرف طرح مبحثی می کند که شما قبلا از آن مطلع بودید. یا اینکه فرد فکر،ایده و یا نظر واقع گرایانه ای داشته ومی خواهد این اطلاعات را با بهترین شیوه ممکن در اختیار خواننده های غیر متخصص بگذارد. با تصور چنین انگیزه هایی از یک مولف، شما می توانید اغلب تصویری بسیار واضح از محتوی و هدف پسیج در ذهن خود تداعی کنید. مولف سعی می کند چه ایده ای را در طول متن به خواننده منتقل کند؟ اگر شما مولف بودید چطور این ایده ها را مطرح می کردید؟ تصویر سازی یک فرد واقعی در حال تایپ کردن ایده های واقعی روی مانیتور روشی عالی برای عینیت بخشیدن به مضامین ضمنی  می باشد.

نکته 2: از احساس تان استفاده کنید. اگر فردی از شما سوالات مفهومی درباره اتفاقات اخرین فصل Breaking Bad بپرسد ،مطمئنا شما مشکلی در پاسخ دادن به آنها نخواهید داشت. چرا؟ زیرا انسان ها معمولا موضوعاتی را که برایشان مهم هستند ،بهتر بخاطرمی آورند. وقتی موضوعی برای ما اهمیت بسزایی داشته باشد مغز ما بیشتر از همیشه فعال بوده و با ایجاد رشته های عصبی ما را در کارهای حافظه یاری می کند.هر چه بیشتر خودتان را با محتوی پسیج درگیر کنید(اهمیت بسزایی برای متن قائل باشید)، سیگنال های مغزتان فعال تر و تصور ذهنی تان شفافتر خواهند شد.بعضی ها از مواجه شدن با متون تخصصی مخصوصا متون علمی وحشت دارند و در اولین نگاه با دیدن کلماتی چون "الکترو کمیکال" و "تکتانیک" دلسرد می شوند. اگر یک داستان حماسی مثلا درباره هسته مذاب زمین و پوسته سخت رویی آن را در ذهنتان مجسم کنید ، موضوعی که قبلا برای تان کسل کننده بوده حالا جالب خواهد شد.


نکته 3: بدانیم که چه چیزهایی را نخوانیم.چالش برانگیز ترین بخش جی آر ای زمان بندی است. اکثرا فکر می کنند اگر به اندازه کافی وقت داشتند می توانستند به همه سوالات پاسخ دهند. اما متاسفانه با توجه به محدودیت های زمانی ، متن باید تا جای امکان بطور موثر و کارا خوانده شود. زمانیکه به تعدادی لغات دشوار در طول متن برخورد کردید جای آنها را در متن مشخص کنید اما لازم نیست تمام جزئیات ریز آنها را بدانید. آیا باید به توصیف کاملی از بعضی عنوان های فرعی (حاشیه ای) که در متن آمده توجه داشته باشیم؟ خیر— تنها آن قسمت را با علامتی مشخص کنید. آیا باید متن طولانی که ربطی به موضوع اصلی ندارد مورد مطالعه قرار گیرد؟ خیر—شما در واقع وقت این را ندارید که خودتان را درگیر چنین موارد جزئی کنید. احیانا اگر سوالی هم در خصوص این موارد مطرح شود می توانید به همان جاهایی که قبلا در متن مشخص کردید رجوع کنید.اما در حال حاظر شما بایدتصویر کلی از متن را بخوانید.

در کل نکته کلیدی در موفقیت شما برقرار کردن تعادل می باشد. در واقع سعی کنید عمیقا با متن عجین شوید اما در آن غرق نشوید. هر چه بیشتر بتوانید این استراتژی ها را با متن های آزمونهای گذشته تمرین و در خود تقویت کنید در نتیجه به مرور زمان از استرس اولیه شما کاسته شده و در نهایت احتمال موفقیت شما بیشتر خواهد شد.

رای دهی به این پست:
چگونگی امتیاز دهی در بخش Writing TOEFL
زمانبندی در آزمون Reading آیلتس

Related Posts

نظرات

 
بدون نظر
آیا قبلا ثبت نام کرده اید؟ وارد سایت شوید
مهمان
دوشنبه, 01 آبان 1396
Go to top