تحریریه موسسه تخصصی زبان زنگنه

This is some blog description about this site

آموزش زبان انگلیسی : (Extensive Reading) خواندن گسترده

آموزش زبان انگلیسی : (Extensive Reading) خواندن گسترده

(Extensive Reading) خواندن گسترده

کلاس مکالمه محض

به طور کلی، افراد علاقه ای به خواندن در زبان انگلیسی ندارند. این به این دلیل است که همیشه خواندن اغلب با سوالاتی همراه است که خواننده را ملزم می کند تا آن را دقیق مطالعه کرده و متن را تجزیه و تحلیل کند. مدل دیگری از خواندن وجود دارد که "خواندن گسترده" نامیده می شود که افراد به شکل گسترده ای به خواندن متون مختلف می پردازند برای درک کلی از آنها و صرفا برای لذت بردن و افزایش دانش عمومی خود مانند، خواندن رمان، روزنامه و مجلات و کتب در حوزه های مختلف، چیزی شبیه به خواندن در زبان مادری.  

در واقع برخی معتقدند آموزش مهارت های خواندن کمکی به پیشرفت مهارت خواندن نمی کند و افراد از طریق خواندن خوانندگان خوبی می شوند، به عبارتی با تمرکز بر روی معنا و درک آن و نه تجزیه و تحلیل جملات متن.

ویژگی ها:

 1. همیشه و اغلب اتفاق بیفتد (جزيی از عادات روزمره باشد)
 2. طیف گسترده ای از موضوعات را شامل شود
 3. انتخاب توسط خود فرد و با توجه به سلیقه و علایق فردی صورت گیرد (اگر از متنی لذت نبرد میتواند تغییرش دهد.)
 4. هدف خواندن می بایست فقط لذت مطالعه، درک کلی و افزایش دانش عمومی فرد باشد
 5. هیچ تست، تمرین، و یا سوالی وجود نداشته باشد (حتی دیکشنری)
 6. متون می بایست مطابق با سطح دانش زبانی افراد باشد، نه سخت تر و نه آسان تر
 7. خواندن به شکل فردی و صامت است
 8. معمولا سرعت خواندن بالاتر است

اهداف:

هدف اصلی انجام یک رویکرد گسترده خواندن این است. اینکه افراد خواندن به زبان انگلیسی در فعالیت های روزمره خود قرار داده و آن را دوست داشته باشند و از همه مهمتر خواندن باید به یک فعالیت لذت بخش تبدیل شود که فرد از انجام آن سر باز نزند.

مزایا:

 1. منبع خوبی برای یادگیری زبان دوم است. به ویژه در مناطقی که تقریبا هیچ ارتباطی با زبان دوم وجود ندارد. در واقع، خواننده این امکان را دارد تا با واژگان و ساختارهای زبان بطور مکرر مواجه شود که باعث تحکیم و گسترش آنها می شود.
 2. موجب پیشرفت در مهارت های دیگر زبان می شود. کمک می کند تا سطح مهارت نوشتن و صحبت کردن نیز ارتقا یابد. همچنین، یک پیوند خیلی عمیق بین خواندن و نوشتن وجود دارد. اساسا، هرچه بیشتر بخوانیم، بهتر مینویسیم.
 3. موجب بالا رفتن سطح دانش عمومی افراد می شود.
 4. موجب بالا رفتن انگیزه و بدنبال آن اعتماد به نفس فرد می گردد. تاثیری که خواندن و تمام کردن یک کتاب در زبان دیگر بوجود می آورد وصف نشدنی است و این حس باعث می گردد فرد تمایل به خواندن کتابهای بیشتر را پیدا کند. همچنین، بدلیل بالا رفتن انگیزه، سرعت خواندن نیز به تبع آن بالا می رود که این امر به نوبه خود منجر به بالا رفتن سطح درک فرد از متن می شود.
 5. فرد به یک شخص اهل مطالعه تبدیل می شود و در نهایت افراد اهل مطالعه به نویسندگان حرفه ای تبدیل خواهند شد.

توسعه تکنیک های فردی:

همیشه بخاطر داشته باشید که برای خود تاکتیک ها و استراتژی های فردی درست کنید تا به شما در هنگام خواندن و درک متن کمک کند. پس همیشه با یک قلم یا مداد در دست بخوانید. در اینجا چند استراتژی عالی برای کمک به شما به خواندن و درک بیشتر شما از متن معرفی می گردد:

 1. حاشیه نویسی (معانی مفاهیم، کشیدن اشکال، سوااتی که ممکن است برای ما شکل گیرد، خلاصه پاراگراف ها، طبقه بندی اطلاعات، شماره گذاری وترتیب بندی)
 2. خلاصه نویسی (هم شفاهی و هم کتبی برای تقویت مهارت گفتاری و نوشتاری، بهتر است با جملات خود فرد باشد که نشان دهنده سطح در ک از متن خواهد بود.)
 3. ایجاد ارتباط شخصی با متن
 4. علامت گذاری کلمات کلیدی و عبارات
 5. پیش بینی متن بر اساس موضوع آن و فهرست مطالب (به انگلیسی در مورد محتوای آن صحبت کنید و سوال بپرسید که تاثیر بسیاری در تمرین مهارت گفتاری و تکرار کلمات کلیدی دارد.)
 6. عدم استفاده از دیکشنری بطور مداوم (سعی کنید معنی کلمات جدید را حدس بزنید و بخاطر داشته باشید اگر تعداد کلمات جدید به حدی زیاد است که شما مجبور می شوید بطور مکرر به دیکشنری رجوع کنید، آن متن مناسب سطح زبان شما نیست و می بایست کنار گذاشته شود.)

در آخر یادآوری می گردد کتابهایی که ما در خارج از رشته تخصصی و حرفه ای خود می خوانیم می تواند اثر غیر قابل پیش بینی در عملکرد ما در آن زمینه داشته باشد. خیلی از آنچه که ما یاد میگیریم، غیرآگاهانه آموخته میشود و به ما کمک می کند تا شبکه ای پیوسته بین کتابهایی که می خوانیم بوجود بیاوریم و بطور مداوم این شبکه ها را با کتابهای جدیدی که می خوانیم تغییر دهیم که تاثیر بسزایی در نوع و کیفیت ارتباطات ما با انسانها و دنیای پیرامون ما خواهد داشت. امروزه با پیشرفت تکنولوژی دسترسی به منابع بسیار آسان شده، کتابهای مجازی، شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن های متفاوت امکان بیشتری را برای افراد فراهم می آورد تا بدون صرف هزینه در هر زمان و هر مکانی به مطالعه بپردازند.

 

 

 

رای دهی به این پست:
مقالات و منابع آیلتس : چطوری آیلتس 7 یا 8 بگیریم؟
مقالات و منابع GRE :پنج اشتباه که باید در دوران آم...

Related Posts

نظرات

 
بدون نظر
آیا قبلا ثبت نام کرده اید؟ وارد سایت شوید
مهمان
سه شنبه, 29 مرداد 1398

  

Go to top
0
Shares