تحریریه موسسه تخصصی زبان زنگنه

This is some blog description about this site

مقالات و منابع آیلتس : طریقه نمره دهی رایتینگ آیلتس

مقالات و منابع آیلتس : طریقه نمره دهی رایتینگ آیلتس

در این مقاله هدفم توضیح طریقه نمره دهی در بخش رایتینگ آیلتس هست .
همانطور که میدانید آزمون IELTS دارای دو بخش مجزا در Writing میباشد. در ماژول آکادمیک task 1 توضیح و تفسیر گراف و Task 2 نگارش متن یا essay میباشد. در آزمون جنرال در بخش اول از شما خواسته میشود یک نامه بنویسید و در بخش دوم هم یک متن یا essay.
نکته مهمی که باید در ابتدا توجه داشته باشید این است که این دو رایتینگ از ارزش یکسانی در نمره دهی برخوردار نیستند و تقریبا ارزش بخش اول ،یک سوم و ارزش بخش دوم، دو سوم نمره نهایی (9) میباشد.
در ارزشیابی هر دو بخش چهار سرفصل (Sub-skill) مهم میباشند که هر سرفصل نمره ای از 0-9 را به خود اختصاص میدهد و نهایتا میانگین نمره این چهار سر فصل در هر بخش، نمره آن بخش را تعیین میکند و پس از آن بسته به وزن بخشها (یک سوم / دو سوم) نمره نهایی وزن دهی و مشخص میشود .

چهار سرفصل یا معیار یا sub-skill مهم در IELTS Writing به شرح زیر میباشند:

Task 1
Task Achievement – Coherence & Cohesion – Lexical Resource – Grammatical Range and Accuracy

Task 2
Task Response - Coherence & Cohesion – Lexical Resource – Grammatical Range and Accuracy

حال، به ارائه توضیحاتی در زمینه هر کدام می پردازم.

TA: این معیار در بخش اول IELTS Writing در هر دو ماژول جنرال و آکادمیک وجود دارد و علت نامگذاری آن بدین صورت در حقیقت میزان دستیابی شما به آنچه که از قبل مشخص بوده می باشد! توجه کنید در نوشتن نامه یا در تفسیر گراف، پاسخ، در نهایت مشخص است و نیازی به خلق نوشته یا گفتمان و نمایش تفکر خلاق نیست در ضمن از شما صراحتا خواسته میشود که چه کارهایی باید انجام دهید.( 3 بولت حاضر در صورت سئوال نامه نگاری را به یاد بیاورید) در نتیجه میزان کسب نمره از این بخش بستگی به موفقیت شما در انجام ماموریت خواسته شده دارد. اما در بخش دوم رایتینگ که همان نگارش essay میباشد ممکن است پاسخ افراد تفاوتهای زیادی با هم داشته باشد و در عین حال همه آنها صحیح باشد و همچنین در نگارش essay نمایش تفکر انتقادی و مهارتهای استدلالی و منطقی بسیار حیاتی است و به این خاطر در بخش دوم، نام این معیار به TR تغییر میکند.

موارد مهم در کسب نمره خوب در Sub-skill Task Achievement در تفسیر گراف عبارتند از :

عملکردن به تمام کارهای خواسته شده در صورت سئوال و بیان overview به طور کاملا صریح، عدم استفاده مکانیکی از جملات و عدم کپی کردن از صورت گراف، بیان و تاکید روی تفاوتها، رویه ها یا مراحل اصلی قابل توجه در گراف.

موارد مهم در کسب نمره خوب در Sub-skill بالا در نامه نگاری عبارتند از :

عملکردن به تمام سه زیر سئوال موجود در صورت سئوال و بیان هدف از نگارش نامه به صورت واضح و بدون کپی از صورت سئوال، داشتن لحن بیان مناسب در نگارش نامه.

TR: این Task Response Sub-skill مختص بخش دوم رایتینگ یا همان essay میباشد و بسیار بستگی به نحوه استدلال و نتیجه گیری شما دارد.
در مقاله ای جداگانه به بررسی ایرادات موجود در استدلال و نتیجه گیری پرداخته ام که میتوانید آن را در اینجا مطالعه نمایید.
اخیرا که بخش writing در ایران تصحیح نمیشود این Sub-skill از عمده نقطه ضعفهای ایرانیان شده است که باعث کاهش چشمگیر نمرات تا 1.5 نمره گردیده است پس حتما مقاله گفته شده را مطالعه نمایید.

جهت کسب نمره خوب در Task response چه مواردی مهم است؟

برای بهبود نمره TR به این نکات توجه کنید:
• حتما به تمام جزئیات در موضوع مطرح شده و ارتباط آنها با هم دقیقا توجه نمایید و نوشته خود را در آن جهت بنویسید.
• در مورد کلیات موضوع ننویسید و سعی کنید بصورت جزء به جزء موضوع را واکاوی نمایید.
• حتما به دلایل خود توجه نمایید تا در بین نوشتن متوجه نشوید که به بیراهه رفته اید. نقشه راه داشته باشید
• کمتر از 250 لغت ننویسید!

برای روشن شدن دو مورد اول از چهار مورد بالا با ذکر یک مثال موضوع را بیشتر توضیح میدهم.

Essay topic : News stories on TV and in papers are very often accompanied by pictures. Some people say that these pictures are more effective than words. What is your opinion about this?

اگر بخواهیم در پاسخ به سئوال فوق نظراتی را ارائه بدهیم چه خواهیم گفت؟ بدون شک افراد زیادی درباره ی تاثیر عکس و تصویر روی ذهن انسان ایده پردازی خواهند نمود و صحبتهای زیادی مطرح خواهند نمود و به زعم خود مقاله خوبی هم نوشته اند!
اشتباه درست همین جاست! شما در مورد کلیات موضوع نوشته اید نه دقیقا در مورد موضوع! شما باید تاثیر عکس و تصویر را در بیان اخبار و رسانه های خبری بررسی میکردید ولی تمام متن خود را به نوشتن خوبی های تصویر و ماندگاری آن در ذهن نمودید. به موضوع دقت کنید. هر موضوع یک تم کلی و جنرال دارد( در اینجا Pictures are more effective than words) که با یک محدود کننده ( در اینجا news stories) محدود میشود.
CC: به coherence وابستگی میگویند زیرا پارگرافها در متن باید به هم مرتبط باشد و یک سیر منطقی را دنبال کند. به Cohesion پیوستگی می گویند زیرا جملات در دل یک پارگراف باید به هم پیوسته باشند و یک سیر را طی نمایند.

جهت بهبود CC و کسب نمره خوب در این sub-skill چه مواردی مهم است؟

• برای هر پارگراف فقط یک ایده محوری را مطرح نمایید و پراکنده گویی نکنید
• بین چهار تا پنج پارگراف بنویسید ( یک introduction -دو تا سه body - یک conclusion )
• سیر منطقی را در ارائه مطالب رعایت نمایید. به اصطلاح در فرایند استدلال بطور خطی عمل نمایید.
• از لغات و عبارات موصولی و ارتباطی با حفظ تنوع آنها، زیاد استفاده نمایید.
• عبارات موصولی را حتما بدون غلط استفاده نمایید و به جزئیات آنها دقت نمایید. مثلا in the other hand غلط است و همیشه باید گفته شود On the other hand,
• از ضمایر جهت ارجاع به موارد و جملات قبل حتما استفاده نمایید.

LR: معیار بعدی، ذخایر واژگانی یا همان Lexical Resource در IELTS می باشد.

برای کسب نمره بالا در این sub-skill باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

• از هم آئی ها یا Collocations زیاد و صحیح استفاده نمایید.
• در باره هر موضوعی، مجموعه ای لغت و Collocation یاد بگیرید. کتابهای Key words for fluency یا مجموعه word skills یا IELTS Vocabulary میتواند کمک زیادی به شما کند. البته من خودم مجموعه کتاب key words for fluency را بیشتر ترجیح میدهم به این دلیل که به شما ساخت را یاد میدهد نه فقط لغت را.
• غلطهای املایی را به حداقل برسانید و از تکرار غلطهای مشابه شدیدا دوری کنید. زیرا غلطهای مشابه در هر بخشی که باشد خیلی به ضرر شما خواهد بود.
• از زبان غیر رسمی در نوشتار آکادمیک دوری کنید. مگر در بخش نامه نگاری به دوست یا همکار نزدیک که شما مجبور به informal نوشتن هستید .
GRA: این sub-skill که اسم کاملش Grammar Range and Accuracy است در حقیقت همان چیزی است که اساتید خیلی به آن توجه میکند وقتی یک متن را تصحیح می کنند. طبق تحقیقات مستدل و علمی، اساتید غیر بومی در تصحیح رایتینگ بشترین توجه را به غلطهای گرامری معطوف میکنند در حالی که افراد بومی بیشتر به ایده ها و دلایل شما توجه میکنند. پس به نوعی دیگر باز هم دلیل کاهش اخیر در نمرات آیلتس مشخص میشود. عدم توجه به اصل موضوع !
به هر حال، جهت پیشرفت در این sub-skill به چه نکاتی باید توجه داشت؟
• از زمانهای متنوع و ساختارهای مختلف مثل شرطی ها و جملات معلوم، مجهول و سببی استفتده نمایید
• به چینش لغات یا word order توجه نمایید
• از انواع مختلف جملات استفاده نمایید. مطمئنا میدانید که جملات به چهار مدل زیر تقسیم میشوند: ساده – مرکب – پیچیده – پیچیده ی مرکب. اگر به این ساختارها اشراف ندارید حتما این نقطه ضعف را پر کنید. دوره گرامر و ساختار جمله موسسه ztc دقیقا به همین منظور طراحی شده.
• نقطه گذاری مهم است! اصول نقطه گذاری و کاربرد صحیح آن را فرابگیرید.
• ایرادهای گرامری نداشته باشید. عمده این ایرادها عبارتند از : عدم همخوانی فاعل و فعل، عدم هم همخوانی زمانها، عدم استفاده صحیح از اسمها، عدم استفاده صحیح از ساختار مجهول، عدم استفاده صحیح از جملات شرطی، عدم استفاده صحیح از مشتقات لغت بطور صحیح. عدم استفاده صحیح از حروف اضافه و حروف تعریف.
بسیار خوب! تا اینجای قضیه ما با چهار معیار در هر بخش نمره دهی آشنا شدیم و راههای بهبود آنها را نیز فراگرفتیم. در انتها فقط باید به طریقه محاسبه نمره توجه نمود.
توجه کنید مثلا شخصی در آزمون اکادمیک نمرات زیر را کسب کرده است:

ielts scoring

طریقه محاسبه بدین صورت است :

TASK 1: (TA+CC+LR+GRA) / 4 = (6+6+6+6)/4 = 6

TASK 2: ( TR + CC + LR + GRA) = (7 + 7 + 7 + 7)/4 = 7

در انتها از آنجاییکه که task 2 وزنش و اهمیتش دوبرابر task 1 میباشد باید اینگونه عمل کرد:

6 + 7 + 7 =20 / 3 = 6.66 =6.5

پس برای اینکه وزن essay را دوبرابر کنیم باید نمره آن را دو بار در محاسبه میانگین لحاظ کنیم و در نهایت تقسیم بر سه نماییم.
از اینکه به نمره و جزئیات آزمون خودتان اهمیت میدهید خوشحالم! افرادی مثل شما که تا انتهای مطالب اینچنینی را مطالعه مینمایند همیشه متفاوت از بقیه خواهند بود.
پیروز باشید
ابوالفضل زنگنه

رای دهی به این پست:
مقالات و منابع GRE :اصطلاحات مهم در GRE -بخش سوم
مقالات ریاضی جی آر ای: بزرگترین مقسوم علیه مشترک (...

Related Posts

نظرات

 
بدون نظر
آیا قبلا ثبت نام کرده اید؟ وارد سایت شوید
مهمان
شنبه, 30 تیر 1397
Go to top
0
Shares